Prečo priberám na váhe, aj keď jem zdravo? Príčinou môžu byť zdravotné problémy!

Kto sa prejedá, dopraje si vyprážané jedlá, sladkosti či presladené nápoje, nešportuje a nemá dostatok pohybu, pravdepodobne tuší, prečo priberá na hmotnosti. Čo však, ak žijeme zdravo a napriek tomu priberáme? Príčinou môžu byť zdravotné problémy a choroba, o ktorej ani nevieme!

Ak nás trápi niektorý zo zdravotných problémov, ktorého dôsledkom je priberanie na váhe, nepomôžu nám žiadne redukčné diéty ani pohyb. V prvom rade je potrebné vyriešiť náš zdravotný problém a nájsť príčinu, ktorá u nás cez zdravé stravovanie a dostatočnej pohybovej aktivity vedie. Bez nájdenia skutočnej príčiny, prečo priberám na váhe a nechudnem, aj keď sa o to aktívne snažím, môžeme dôjsť do stavu trvalej frustrácie a rezignácie. Pritom pomoc existuje a naša cesta ku štíhlejšie postave nemusí byť vôbec beznádejná.

Z liekov na predpis, nedostatku vitamínov či nedostatku spánku, tiež z niektorých chorôb, často typických práve pre ženy, môžeme naberať na váhe, aj keď sa snažíme držať diéty a cvičiť akokoľvek. Ani vám sa nedarí schudnúť? Pozrite sa, či niektorý z nasledujúcich problémov netrápi aj vás a či práve on nie je tou príčinou, prečo nemôžete schudnúť!

Žena pozerajúca sa na hot dog

Prečo priberám na váhe? Príčinou môžu byť zdravotné problémy a choroba!

Príčinou môže byť nedostatok živín

Ak držíte diétu s nevyrovnaným prísunom živín a vitamínov, alebo ak sa tak napríklad stravujete aj bežne mimo diétu, môže tento fakt viesť k tomu, že priberáte na váhe. Jednostranná strava, ktorá nie je dostatočne pestrá aj príliš razantné diéta môžu viesť k tomu, že ide vaša hmotnosť hore, aj keď treba aktívne cvičíte. Vápnik, horčík, železo alebo vitamín D sú kľúčovými vitamínmi, ktoré by sme mali dostávať do tela z prírodných zdrojov. Ak telu nezaistíme dostatočný prísun minerálov a vitamínov, ktoré potrebuje, je zvyčajne naša snaha schudnúť zmarená. Náš metabolizmus sa spomalí a telo sa chová ako keby hladovalo. Chýbajúcu energiu si potom kompenzuje tým, že do tela ukladá zásoby a my miesto chudnutia priberáme.

Lieky na predpis sú častou príčinou priberania

Dvaja muži - jeden s veľkým bruchom, druhý štíhly

Prečo priberám na váhe? Nájdite svoj problém a vyriešte ho!

Nedarí sa vám schudnúť? Skontrolujte si svoje lieky, ktoré užívate. Môžu byť príčinou vášho priberania na váhe. Typickými prevítmi sú antidepresíva, steroidy aj lieky na cukrovku. Nezabudnite ani antikoncepciu – tá môže byť tiež príčinou toho, že sa vám nedarí schudnúť, alebo že ste dokonca začala výrazne priberať na váhe.

Ak sa vám zdá, že by príčinou vašej obezity mohli byť práve lieky, musíte to konzultovať so svojím lekárom a to vrátane možnosti nasadenia náhradných medikamentov. Vždy, keď dostanete nové lieky na predpis, naštudujte si príbalový leták a ak obsahuje informáciu o tom, že vedľajšími účinkami môže byť priberanie na váhe, konzultujte s lekárom alternatívne lieky. Nezabudnite, že aj keď vaše štíhla kolegyňa či kolega berie rovnaké lieky ako vy, nemusí na nej alebo na neho pôsobiť rovnako ako na vás a zatiaľ čo u nich sa nárast hmotnosti neprejaví, vy môžete byť úplne opačný prípad.

Nedostatok spánku spomaľuje schudnutie!

Neplatí to pre každého, ale sú ľudia, u ktorých nedostatok spánku vedie k nárastu hmotnosti. Každý človek potrebuje iné množstvo spánku denne. Niekomu postačí 5 hodín, iný potrebuje min. 6 až 7 hodín spánku, niekto hodín 8. Časový rozdiel, ktorý sa môže podpísať na to či chudnete alebo nie môže predstavovať napríklad len 30 či 15 minút spánku navyše.

Kde ale vziať čas na viac spánku? Choďte si ľahnúť skôr. Nespite pri televízii, aby váš spánok nebol prerušovaný presunom z obývačky do spálne, či dokonca večernou hygienou. Snažte sa ráno ušetriť čas. Už večer si pripravte, čo si oblečiete a ráno potom nemusíte postávať pred zrkadlom a vymýšľať, čo sa k čomu hodí a čo nie, prípadne do čoho sa vojdete a do čoho už nie. Aj raňajky si možno pripraviť vopred. Káva v prekvapkávači s termoskou vydrží horúca aj do rána, alebo si všetko nachystajte tak, aby stačilo stlačiť jeden gombík. Jedlo si možno pripraviť večer, minimálne na jeden tanier v chladničke.Pozor ale na to, že aj príliš spánku môže vašej štíhlej línii škodiť. Viac ako 8 hodín spánku môže mať presne opačný efekt a nadmiera spánku vám môže brániť začať chudnúť!Ak trpíte nespavosťou, navštívte lekára. Klinická nespavosť môže byť ďalšou príčinou, prečo priberám na váhe.

Hormonálna nerovnováha je častou príčinou priberania!

Ak vaše nadobličky a vaječníky produkujú príliš veľké množstvo testosterónu, budete priberať na váhe a objavia sa aj ďalšie sprievodné problémy. Vaša menštruácia sa stane nepravidelnou, objaviť sa vám môže akné a to a už ani nemusíte byť v puberte. Tiež ženy, ktoré trpia syndrómom polycystických ovárií môžu priberať napriek všetkej snahe schudnúť. V prípade hormonálnej nerovnováhy ide o vážny zdravotný problém, ktorý musíte riešiť zo svojím gynekológom.

Chorá štítna žľaza je nepriateľ nášho chudnutia

Problémy so štítnou žľazou sú ďalším vážnym zdravotným problémom, ktorý marí naše diétne snahy. Zvyčajne ide o vedľajší účinok hypotyreózy, čo je znížená funkcia štítnej žľazy pri nedostatočnej sekrécii tyroidálnych hormónov. Práve nadváha, nie však obezita, býva jedným z klinických obrazov. A to spoločne s únavou, ospalosťou, suchou kožou na predlaktí, anémiou, sterilitou u žien a impotenciou u mužov, zápchou a určitého typu kardiomyopatie.

Ak máte podozrenie na túto príčinu vášho márneho boja s nadváhou, navštívte svojho lekára, ktorý vás pošle na potrebné vyšetrenia. Často ide o zadržiavanie vody v tele, ktoré je potrebné odstrániť vhodnou liečbou. Prečo priberám na váhe môže byť objasnené veľmi rýchlo.

Pomalé trávenie nie je len výhovorka obéznych!

Niekedy nám jedlo zostáva v tráviacom trakte dlhšie, než je potrebné. Trpíme zápchou a naša hmotnosť rastie. Diéta stav nevyrieši – ide o zdravotný problém, ktorým je potrebné pomôcť zrýchlením metabolizmu. Medzi najčastejšie rady, ako zrýchliť metabolizmus bez medikamentov patrí – každý deň raňajkovať, piť dostatočné množstvo tekutín počas dňa – nie však sladké nápoje ani džúsy, každé jedlo obohatiť o bielkoviny, piť denne kávu a / alebo zelený čaj (zrýchľujú metabolizmus), jesť nevarenú „živú“ stravu, konzumovať chilli papričky (kapsaicín zrýchľuje metabolizmus), jesť zázvor (možno aj v čaji), obohatiť stravu o prísun železa, jesť rybí tuk (môže byť aj v kapsuliach), do stravy zahrnúť morské ryby, dostatočne dlho spať, vyhnúť sa alkoholu (najmä večer), hladovanie spomaľuje metabolizmus, vyhnúť sa stresu, pridajte pohyb formou svižných prechádzok aj silového cvičenia, jedzte vitamín B, jedzte strukoviny obsahujúce antioxidanty, nekonzumujte chipsy, tyčinky ani slané oriešky, smejte sa (smiech zrýchľuje metabolizmus) a jedzte dostatok vlákniny.

Poruchy pohybového aparátu vedú k priberaniu

Artróza a ďalšie poruchy pohybového aparátu majú vplyv na naše svaly, chrbticu a kĺby a ich ochorenia môžu byť príčinou nášho priberania na váhe a toho, prečo priberám na váhe. Často teda nie sú dôsledkom našej obezity, ale naopak príčinou. Vysvetlite to svojmu lekárovi. Povedzte mu, že priberať na váhe ste začali až potom, čo sa objavili vaše problémy s pohybovým aparátom! Problémy skúste riešiť ľahkými pohybovými aktivitami, akým je napríklad plávanie, alebo špeciálnymi rehabilitačnými metódami.

Stres vedie k priberaniu nielen preto, že chodíme hypnotizovať chladničku!

Prejedanie je jedným z častým následkov stresu. Nie je to však jediný dôvod, prečo priberám na váhe, keď som v strese. Stres spomaľuje náš metabolizmus a dochádza k ukladaniu väčšieho množstva tuku. Predovšetkým v typicky problematických oblastiach – brucho, zadok a zadok. Každá rada, ako sa vyhnúť stresu je nad zlato. Skúšajte nájsť to, čo funguje na vás!Ojedinelé ochorenia, ako napríklad Cushingov syndróm, môžu byť tiež príčinou toho, že nechudnete. K priberaniu vedú tiež vážne psychické poruchy, napríklad depresie. Ako teda nad svojím márnym bojom s priberaním zlomíte palicu, zistite si, či skutočne netrpíte niektorou chorobou!

Zdroj obrázkov: FL

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek