Pomaranče ako pomocníci pri chudnutí

Pomaranče sú výborní spaľovači tukov, čo by nás mohlo, práve v tomto období, dosť zaujímať.

Pomaly, ale iste, sa blíži doba plaviek a je najvyšší čas zaujímať sa o to, ako sa zbavíme zimného tuku. Niekto ho za zimu nazbieral viac, iný zase menej. Ale v žiadnom prípade nemá zmysel nasadzovať drastické diéty, ktoré obyčajne vedú len k vyhladovaniu a výsledkom je, že miesto dvoch kíl zhodených máme štyri nabrané.

Vyskúšajte teda taký diétny program, ktorý vám bude zároveň aj chutiť. Výborným spaľovačom nadbytočných tukov je ovocie. Ovšem pozor, na správne a zdravé chudnutie platí zásada, že by ste ho za deň nemali zjesť viac než dvesto gramov. Zároveň by malo byť čo najmenej sladké. Medzi také druhy patria predovšetkým jahody a pomaranče, ktorých energetická hodnota sa pohybuje od 180 do 210 kilojoulov.

Pamätajte ale aj na to, že jednostranná strava sa preje a nie je pre telo to pravé orechové. Preto nezabúdajte každú dávku ovocia kombinovať s bielkovinami. Pomôže vám jogurt, mlieko, kefír, netučný syr, tvaroh a pod. Pokiaľ budete musieť prisladzovať, tak trochou medu, ale ovocie je dosť chuťovo výrazné, takže sladiť nie je treba.

Dodržujte pravidelnosť jedál a jesť by ste mali 5x denne. Pitný režim platí samozrejme v plnej miere.

Ako príklad uvádzam aj pár receptov, ktoré môžete do jedálnička zaradiť.

Pomaranče

Horkosť v pomarančoch podporuje tvorbu žlče, a tá priaznivo ovplyvňuje trávenie tukov. Citrusy zároveň obsahujú vitamíny, ovocné kyseliny a enzýmy, ktoré dokážu rozprúdiť látkovú výmenu a zrýchliť spaľovanie tukov, takže na chudnutie sú ideálnym ovocím. Tukové vankúšiky postupne miznú a nové nemajú šancu.


Čerstvá pomarančová šťava

Ak si chcete vytlačiť čerstvú šťavu, nepoužívajte pomaranče nelúpané, aj keď šupku po lisovaní vyhodíte. Pokiaľ si nie ste istí, či pomaranče sú chemicky neošetrené, poriadne kôru pred vylisovaním umyte, najlepšie kefkou.

Pomarančové müsli

Vytlačte jeden pomaranč. Navlhčite šťavou tri sušené slivky. Ošúpajte ďalší pomaranč a nakrájajte ho. Do ovocia pridajte 3 lyžice ovsených vločiek, 100 g nízkotučného jogurtu, posypte jednou lyžičkou sezamových semienok a ozdobte lístkami medovky.

Zdroj fotografií: A-hoodia.com, Cocktailatlas.com, Ehow.com, Tropicalfruitshop.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek