Diéta podľa krvných skupín: 1. diel – Krvná skupina ovplyvňuje, aká strava je pre vás vhodná.

Určite ste si už všimli, že jedlo, ktoré robí niekomu dobre, môže byť pre niekoho iného úplne nevhodné. Prečo je to tak? A ako zistiť, čo by najviac vyhovovalo vám? O vysvetlenie sa pokúša diéta podľa krvných skupín, ktorá má tisíce priaznivcov na celom svete!

To, aká potrava je pre vás najvhodnejšia, je vraj zakódované vo vašich génoch – a poznáte to podľa krvnej skupiny! To, či máte krvnú skupinu A, B, AB alebo 0, vraj ovplyvňuje váš metabolizmus! Pri zostavovaní jedálneho lístka by ste sa tým preto mali riadiť.

Autorom myšlienky a prepracovaného systému stravovania podľa krvných skupín je americký lekár Peter d’Adamo.
Sestrička držiaca injekčnú striekačku

Lekár Peter d’Adamo sa venuje alternatívnej medicíne. Podľa jeho teórie sa jednotlivé krvné skupiny objavovali postupne v priebehu evolúcie a to, v akých podmienkach sa vyvinuli, predurčuje ich nositeľov na určitý typ stravovania. Ich metabolizmus je totiž adaptovaný na iné podmienky a ich gény nesú túto informáciu dodnes, bez ohľadu na to, kde teraz žijú.

Pri svojom výskume vychádzal Dr. Peter d’Adamo z mapy rozšírenia jednotlivých krvných skupín na svete. To totiž nie je všade rovnaké. Napríklad v strednej a južnej Amerike má drvivá väčšina obyvateľov krvnú skupinu 0. Krvná skupina B má oveľa väčší výskyt v Ázii než kdekoľvek inde. Krvná skupina A je zase najčastejšia v Európe. Štvrtá skupina AB je pomerne vzácna všade, čo vyplýva zo spôsobu, akým sa dedí. Pre zaujímavosť, v Čechách je najpočetnejšia skupina A (42 %), v tesnom závese nasleduje 0 (39 %) a medzi vzácnejšie skupiny patrí B (15 %) a AB (4 %).

Krvná skupina 0 je podľa vedeckých výskumov evolučne najstaršia. Metabolizmus ich nositeľov je vraj najlepšie prispôsobený tráveniu mäsa a zeleniny, nehodia sa pre nich obilniny a mliečne výrobky. „Áčko“ je krvná skupina vegetariánov, hodí sa pre nich rastlinná strava, nevhodné je mäso. „Béčka“ majú za predkov ázijských nomádov a môžu jesť i ťažšie mäsové a mliečne výrobky, nehodia sa obilniny. A nakoniec AB je zmesou skupín A a B, od čoho sa odvíja i zoznam odporúčaných potravín.

Ako sa dedia krvné skupiny?

Každý človek nesie dve časti genetickej informácie, tzv. alely vypovedajúce o krvnej skupine – jedna pochádza od matky a druhá od otca. Existujú tri typy alel označené A, B a 0. O krvnej skupine rozhoduje kombinácia alel, ktorú zdedíte. Kombinácia AA rovnako ako kombinácia A0 tvorí krvnú skupinu A. Rovnako tak BB a B0 tvoria krvnú skupinu B. Krv typu 0 budete mať len vtedy, keď zdedíte dve alely 0 a kombinácia alel A a B tvorí krvnú skupinu AB.

Okrem toho sa v krvi ešte určuje takzvaný Rh faktor, ktorý môže byť pozitívny alebo negatívny. Má veľký význam pri transfúziách, ale v diéte podľa krvných skupín nehrá rolu.

Princíp diéty podľa krvných skupín

Ženská tvár s kúskom torty

V potravinách sa nachádzajú látky zvané lektíny, ktoré podľa niektorých výskumov vykazujú špecifickú reakciu s rôznymi typmi krvi. Preto sú niektoré potraviny pre niektorých ľudí horšie stráviteľné, lektíny sa im dostávajú do krvi a zapríčiňuju zdravotné ťažkosti. Ak sa strava prispôsobí krvnej skupine, v prvom rade sa človeku upraví telesná hmotnosť, čo väčšinou znamená stratu nežiaducich kilogramov. Následne sa upravia i ďalšie zdravotné problémy a zlepší sa trávenie.

Teória Dr. D’Adama však má i veľa odporcov, ktorí sa k nej stavajú skepticky. Poukazujú na to, že v tejto oblasti sa neurobilo dostatečné množstvo výskumov. Navyše funkcia lektínov je podľa nich iná a d’Adamo vraj nesprávne vykladá údaje, z ktorých vychádza. Ďalšia kritika sa znáša na nutričnú hodnotu tejto diéty, jednotlivým krvným skupinám by totiž pri jej dlhodobom dodržiavaní chýbali niektoré dôležité látky vzhľadom na jednostrannosť stravy. To však nič nemení na tom, že diéta podľa krvných skupín sa teší značnej popularite – vyskúšate ju tiež?

Sledujte pokračovanie nášho seriálu – každý deň sa dozviete o tom, aká strava je vhodná pre konkrétnu krvnú skupinu.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek