Líčíme tvár podle jej tvaru

Podľa tvaru tváre delíme ženy na niekoľko skupín. Každej pristane niečo iné a každá má nejaké prednosti alebo nedostatky. Viete, ktoré skupiny to sú a do ktorej patríte vy? Pozrime sa na základné rysy jednotlivých typov a zistime, čo sa práve pre vás hodí a čo už menej. Existuje niekoľko základných rysov, podľa ktorých poznáme, kam sa zaradiť. Bohužiaľ všetky z nás nie sú ukážkovým príkladom práve jednej skupiny. Mnoho žien má tvár, v ktorej sa prelínajú dve skupiny, Preto chce líčenie cvik a skoro uvidíte, ktorú z rád si vybrať.

Korekcia tvaru

Drvivá časť z nás patrí do skupín, ktoré maj nejaký nedostatok. Môže to byť špicatá brada, výrazné čeľuste, „bucľaté“ líca či nízke čelo. Vďaka kozmetike môžeme ťahy prírody trocha poupraviť a vykúzliť si rysy podobné ideálu. Čarovať pri kamuflovaní tvaru tváre môžete predovšetkým tvárenkou a pudrenkou.

Tvary vašej tváre

Základné členenie predstavuje oválna tvár, hranatá (tiež nazývaná obdĺžniková), okrúhla a trojuholníková (známa aj ako srdcovitá).

Oválna tvár

Ako ju spoznáme

V oblasti spánkov je ľahko zúžená, jej dĺžka je asi 1,5 násobok šírky. Tvar brady aj čela pripomína obrys časti oválu. Tvár je vyvážená symetricky aj proporcionálne (tretina čelo, tretina partie nosa, tretina od špičky nosa k brade) a nemá žiaden tvarový kaz.Kto ju má

Lucy Liu, Teri Hatcher

Tipy pre ovál

Takto tvarovaná tvár je považovaná za ideál, preto tá z vás, ktorá sa ním pýši, môže byť spokojná. Oválna tvár nemá žiaden tvarový nedostatok a nie je preto treba zasahovať líčidlami do jej tvaru. Tvárenku v tomto prípade použijeme naozaj len ako zdravíčko na lícne kosti a nie ako prostriedok kamufláže.

Hranatá tvár

Ako ju spoznáme

Čeľuste, lícne kosti a čelo sú približne rovnako široké. Brada je úzka a čelo býva často vysoké. Celkovo sa tvár vyznačuje ostro rezanými čeľusťami a tvarom vzdialene pripomína obdĺžnik.Kto ju má

Paris Hilton, Angelina Jolie

Tipy pre hranaté

Pretože dominantou tejto tváre sú čeľuste, snažte sa ich ostrý rys zjemniť a priblížiť ideálnemu oválnemu tvaru. S tvárenkou pracujte ako s pomôckou na tvarovanie a tieňovanie. Hranaté rysy zjemnite nanesením farby na bradu a na najširšiu časť dolnej čeľuste. Snažte sa vymodelovať oválne tvary. Pohrať sa môžete aj s optickým zúžením v oblasti spánkov. Podčiarknite farbu líčok to čo najvyššie. Tiež zvýraznite oči, aby ste od hrán odpútali pozornosť.

Okrúhla tvár

Ako ju spoznáme

Jej šírka a dĺžka sú približne rovnaké a často je najširšia v oblasti lícnych kostí. Tento tvar spravidla prináša nízke čelo, okrúhlu bradu a plnšie líca. Človek môže pôsobiť bucľatejšie aj keď je štíhly. Vzhľadom na okrúhlosť vyzerá krk krátky.Kto ju má

Cameron Diaz, Geri Halliwell

Tipy pre okrúhle

Pretože môžete klamne pôsobiť ako bacuľka, je treba tvár opticky zúžiť a zvýrazniť vaše prednosti. Pritiahnite pozornosť na oči – perfektne sa hodí dymový efekt. Zvýraznite aj bradu, ktorá je malá. Naneste na ňu rozjasňujúci púder a pod ňu tmavší make-up. Vďaka tomu vystúpi do popredia a bude vyzerať väčšia. Tvárenku aplikujte rovnako ako pri hranatej tvári čo najviac na lícne kosti a naviac ju pretiahnite smerom ku kútikom úst do stratena. Tým sa tvár pretiahne a „schudne“.

Trojuholníkovitá tvár

Ako ju spoznáme

Trojuholníková tvár je najširšia v oblasti čela. Brada je úzka a výrazná. Čeľuste úzke a drobné. Mnoho týchto ľudí nemá líniu vlasov rovnú, ale kučery začínajú rásť uprostred tejto línie trocha v čele. Tým trojuholníkový tvar pripomína obrys srdca.Kto ju má

Reese Witherspoon, Marcia Cross

Tipy pre trojuholník

Potrebujete zúžiť čelo a opticky rozšíriť dolnú časť tváre. To docielite tvárenkou pod lícnymi kosťami a výraznejšie v strede líc. Zdravíčko naneste aj do oblasti spánkov, kde sa snažte zakamuflovať šírku. Pri líčení venujte náležitú pozornosť očiam, ku ktorým je dobré pritiahnuť pozornosť. Rúže voľte skôr nenápadnejšie a upozorňujte na hornú časť tváre.

Kto tápe, nech si vezme na pomoc meter

Ak si stále nie ste istá, kam sa zaradiť, zopnite si vlasy alebo ich sčešte dozadu tak, aby nenarušovali kontúry tváre. Dívajte sa na seba do zrkadla a obkreslite si naň obrysy svojej tváre (viem, že čistiť to potom bude med). Odstúpte a pokiaľ ani teraz nevidíte prevládajúci tvar, zmerajte si čelo v najširšej časti, šírku lícnych kostí, čeľuste v najširších bodoch a vzdialenosť od línie vlasov k brade. Tieto údaje vám pri identifikácii tvaru pomôžu. Pri okrúhlej tvári sa dĺžky skoro rovnajú. Pokiaľ sa zhoduje šírka čela, lícnych kostí, čeľustí v najširšom mieste a vertikálny rozmer je dlhší, máte hranatú tvár. Ovál spoznáte podľa už uvedeného – 1,5-krát dlhší ako širší. A keď nepatríte ani do jednej skupiny a ľudia vás často chytajú za bradu, zaraďte sa do trojuholníka.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek