Bojíte sa čistiť zimné bundy, aby nestratili svoju funkčnú vlastnosť? Pranie im môže výrazne prospieť!

Pomaly, ale isto sa blíži november a s ním aj príchod chladného počasia a plánovanie lyžovačiek. Kvalitná zimná bunda poskytuje vďaka svojím unikátnym vlastnostiam teplo, sucho, ale aj pohodlie počas outdoorových aktivít. Ako ju vyčistiť čo najšetrnejšie, aby si zachovala svoj pôvodný vzhľad a pritom nestratila svoje funkčné vlastnosti?

Správna starostlivosť zachová vašim bundám funkčné vlastnosti!

Jedna z najdôležitejších vlastností zimných búnd je ich nepremokavosť, o ktorú by ste pri praní rozhodne nemali prísť. Za nepremokavé možno považovať bundy, ktoré sú vyrobené z materiálov s hodnotou výšky vodného stĺpca od 1500 mm a viac. Vodný stĺpec predstavuje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Čím je táto schopnosť vyššia, tým je materiál vodeodolnejší.

Každá nepremokavá bunda musí mať tiež určitú membránu, teda tenkú vrstvu polymérneho materiálu, ako je napríklad GoreTex alebo Gelanots. Jeden z mýtov týkajúcich sa čistenia nepremokavého oblečenia je, že pranie túto membránu poškodzuje. Opak je však pravdou – špina a rôzne nečistoty totiž znižujú funkčné vlastnosti niektorých membrán, pretože upchávajú ich póry.

Náčrt funkčnosti Gore Tex materiálov
Ilustrácia funkčnosti GoreTex materiálov.

Dbajte na rady od výrobcu

Prvý krok, ktorý by ste mali pred praním zimnej bundy urobiť, je dôkladne preštudovať údaje na vnútornom štítku, ktoré vám napovedia, na akú teplotu či program odev prať. Pri čistení zimných búnd určite nepoužívajte klasický prací prášok! Na väčšinu vodeodolných materiálov je totiž nevyhnutné používať iba vybrané prostriedky, ktoré udržujú funkčnosť látky, nezanášajú membránu a neničia jej priedušnosť. Taktiež do určitej miery vedia obnoviť vodeodolnosť.

Funkčné bundy perte na špeciálny program a vždy bez aviváže

Žena v lyžiarskom oblečení so zdvihnutým palcom
Zimné funkčné bundy bez straty vlastností možno udržiavať! Potrebujete len vedieť, ako na to!

Hoci boli predtým čistiarne považované za najšetrnejšiu voľbu pre čistenie odevov, dnes už to tak byť nemusí. Moderné práčky totiž majú špeciálne programy, ktoré si so špinavým zimným oblečením dokonale poradia. Program Outdoor má napríklad optimálne riadený priebeh teplôt a špeciálne vyladené pohyby bubna, vďaka čomu si oblečenie uchová odolnosť voči vode a priedušnosť.

Ak vaša pračka túto funkciu nemá, môžete bundu prať pri šetrnom programe (napríklad program na delikátnu bielizeň) a pri maximálnej teplote 40°C za použitia špeciálnych prípravkov. Pri praní však nikdy nepoužívajte avivážne prostriedky, keďže narušujú štruktúru a pevnosť vlákien a technické materiály ničia.

Páperové bundy je vhodné vyprať i ručne. Bundu vložte do vane s vodou s čistiacim prípravkom na perie, nechajte ju odmočiť a potom jemne perte a pláchajte. Ak máte na zimnej bunde nejakú výraznú škvrnu, je vhodné ju predprať za pomocou pracieho prostriedku a ľahkých krúživých pohybov pomocou kefky.

Sušte v izbovej teplote alebo v sušičke s tenisovými loptičkami

Zimné bundy bývajú spravidla nepremokavé, a preto je bežný program žmýkania a odstreďovania strata času. Avšak po praní môžete vodu minimálne odsať, zavesiť na vešiak a nechať odkvapkať. Odporúča sa sušiť pri izbovej teplote, čo môže síce trvať aj niekoľko dní, je však to najlepšie riešenie.

Páperová bunda vyžaduje ešte šetrnejšiu údržbu. Po vytiahnutí z práčky alebo vane z nej jemne vymačkávejte prebytočnú vodu. Potom ju položte na uterák, prekryte druhým uterákom a jemne tlačte, aby ste zvyšnú vodu dostali preč.

Tento typ bundy potom sušte vo vodorovnej polohe po dobu troch dní, aby nedošlo k narušeniu vnútorných štruktúr. Počas toho ju najmenej päťkrát denne natriasajte, aby v bunde nevznikli chuchvalce peria, ktoré by začali plesnivieť. Ak vlastníte sušičku, páperová bunda sa suší v sušičke na nízky stupeň zhruba 15 minút. Pri sušení sa navyše odporúča vložiť do sušičky niekoľko tenisových loptičiek, ktoré odstránia prípadné vznikajúce zhluky peria.

Žena s kapucňou na hlave na zasneženom svahu.
Ak sa o vašu kvalitnú funkčnú bundu budete pravidelne a správne starať, investícia sa vám vráti naspäť!

Nezabudnite na impregnáciu!

Ak zistíte, že sa funkčné vlastnosti bundy časom zhoršili, prichádza na rad impregnácia, čo je nástrek špeciálneho prostriedku na vrchnú časť oblečenia. Zatiaľ čo predtým bolo kvalitné impregnovanie odevov vyhradené len čistiarniam, dnes nie je problém bunde dodať vodeodolnosť v domácich podmienkach. Rovnako ako pri praní používajte len overený, výrobcom odporúčaný impregnačný prostriedok.

Impregnácia na GoreTex či SoftShell sa totiž výrazne líši. Niektoré impregnácie sa nanášajú na mokré a vyprané oblečenie, iné sa striekajú na suchý textil. Etiketu na impregnáciu si preto prečítajte ešte pred praním bundy, aby ste vedeli, kedy je správna doba na ošetrenie. Vo všeobecnosti platí, že bundu je potrebné impregnovať zhruba po troch praniach a tiež po každej sezóne. Nové oblečenie sa impregnovať nemusí.

Zdroj obrázkov: Ft a Pinterest.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek

Spring Black Friday až -60 % na Answear.skKliknite sem pre zľavu!
+ +