Blíži sa plavková sezóna: Zbavte sa kilogramov navyše raz a navždy

Leto je už cítiť vo vzduchu a nie každý sa z toho teší. Ak ste počas zimných mesiacov nabrali kilogramy, ktoré vám môžu v letných outfitoch či plavkách spôsobovať „mindráky“, nič ešte nie je stratené a schudnúť môžete aj za pár týždňov.

Ak chcete naozaj účinne zhodiť váhu, v prvom rade sa na to musíte nastaviť v hlave. Znie to možno zvláštne, pretože ide o fyzickú záležitosť. No, ako vyzeráme navonok ide ruka v ruke s tým, ako sa cítime. Ak začnete chudnúť a kilogramy nepôjdu dole tak rýchlo, ako by ste si želali, budete sa v automaticky dehonestovať a prinajlepšom ostane vaša váha stáť. Ak si poviete, že vidíte zmeny a cítite sa lepšie, tak aj vaše telo bude vidieť, že ste správne nastavení a razom pôjde chudnúť ľahšie.

Nie je to len o strave

Toto bude znieť už ako klišé, no skutočne treba nielen zmeniť stravu, ale celkový životný štýl. V prvom rade by ste sa  mali skutočne pozrieť na to, ako sa stravujete. Nejde vždy o to, čo jete, ale to, kedy to jete. Môžete sa pokojne raz za čas stravovať nezdravo, počúvať svoje telo a dať mu to, čo si žiada. Nikdy však nejedzte nezdravé, príliš sladké ani slané jedlá, vo večerných hodinách, najmä pred spaním.

Každý z nás má iný a jedinečný metabolizmus. Ideálne je si dať vytvoriť stravovací plán odborníkom. Na internete síce nájdete množstvo druhov diét, no, ak nepoznáte svoje telo a to, ako funguje, nemá zmysel púšťať sa do diéty, pri ktorej budete akurát hladovať a vaše telo si začne robiť zásoby a naberať váhu namiesto toho, aby sa jej zbavovalo.

Aký pohyb je najlepší? 

Súčasťou chudnutia je, samozrejme, aj pohyb. Ak ste sa predtým vôbec nehýbali a jedinou vašou aktivitou bola cesta z auta a do auta, bude ťažké nastaviť sa na nový režim. Nemusíte zo dňa na deň začať tráviť niekoľko hodín denne v posilňovni, to vám môže naopak len uškodiť – natiahnete si svaly, ktoré predtým oddychovali a namiesto straty váhy budete mať iné zdravotné problémy.

Nájdite si pohyb, ktorý vám vyhovuje, ale bude vás aj baviť. Cvičiť môžete aj doma – 15 minút ráno pred prácou, ďalšia štvrťhodina večer – ideálne je to spojiť s ďalšou aktivitou, ktorú budete vykonávať niekoľkokrát do týždňa. Ak ste spoločenský typ, prihláste sa na tanečný kurz. Ak nie ste športový ani tanečný typ, choďte na dlhšie prechádzky, pri ktorých budete postupne zvyšovať tempo a z prechádzky sa stane rýchlochôdza alebo beh.

Ak máte pocit, že nemáte nadváhu, no so svojím telom nie sú spokojní, začnite ho formovať. Z ľahkého strečingu či jógy sa postupne môže stať rutina, bez ktorej si nebudete vedieť predstaviť svoj deň. Nie len, že budete mať pevnejšie telo a pribudnú vám svaly na miestach, kde predtým neboli, ale zároveň necháte cvičiť svoju psychiku a vaše sebavedomie razom vystúpi.

Nezabúdajte na aktivitu číslo 1

To, čo pri chudnutí musí byť na prvom mieste je spánok. Vaše telo by malo dostať toľko hodín spánku, koľko si vyžaduje. Niekomu stačí päť hodín, iný potrebuje minimálne osem. V každom prípade svoje telo počúvajte. Počas spánku totiž spaľujeme tým najpríjemnejším možným spôsobom. Nerobíte pre to nič, no naše telo potrebuje k tomu, aby správne pracovalo a malo funkčný metabolizmus práve dostatočný spánok.

Zdroj titulne fotografie: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek