Melón kalórie takmer nemá – melónová diéta je preto pre leto ideálna!

Hľadáte ideálny spôsob, ako v lete schudnúť? Gratulujeme! Práve ste ho našli. Melónová diéta neznamená hladovať, ale prijímať menej kalórií, keďže melón ich takmer nemá.

Melón nemá takmer žiadne kalórie. Presnejšie povedané, má ich veľmi málo, a preto je ideálnou potravinou na chudnutie. Dietológovia a poradcovia zdravej výživy sa neradi pozerajú na to, ako sa pri diétach snažíme vyhladovať telo. Melónová diéta však o hladovaní vôbec nie je. Stále si môžeme dopriať normálne jedlo a jediné, čo spravíme je, že nahradíme maškrty, sladké pitie alebo jedno jedlo melónom.

Červený melón

Čo o melóne pravdepodobne neviete?

  • Červený (vodový) melón je zelenina. Hoci je sladký a v zelovoci ho nájdete medzi ovocím, melón je plodová zelenina z čeľade tekvicovitých.
  • Je zdrojom mnohých vitamínov minerálnych látok – vitamín A, B, C, zinok, draslík, železo, fosfor, horčík (magnézium), vápnik (kalcium), jód aj mangán.
  • Pomáha pri regulácii krvného tlaku, kardiovaskulárnych ochoreniach, cukrovke 2.typu a erektylnej dysfunkcii mužov.
  • Chutný, zdravý a lacný prostriedok na hydratáciu pleti, ktorý pomôže aj pri spálení slnkom.
  • Zvyšuje libido a pôsobí ako afrodiziakum.

Melón: 100 g melónu obsahuje len 127 kJ, čo je 30,35 kcal

Žena jediaca červený melón

Melón, vďaka svojej príjemnej sladkej chuti, dokáže nahradiť rôzne maškrty a ubrať nám tak na energetickom príjme. Červený melón totiž obsahuje až 90 % vody a rýchlo nás zasýti. Je to ideálny spôsob, ako oklamať „pažravý“ žalúdok a maškrtný jazýček. Nielenže dokáže nahradiť maškrtenie, ale môžeme ním nahradiť aj jedno jedlo denne, alebo dve desiaty a dokonalo a chutne uhasiť smäd. Melón síce nejaké tie kalórie má, ale v porovnaní so sladkými nápojmi typu Coca-cola je to určite menej.

Melónová diéta navrhnutá dietológom má niekoľko pravidiel

Povedať si, že melón má málo kalórií, a tak nebudem jesť nič iné, je nezmysel. Opäť by išlo o extrémny prípad hladovania a nevhodnej diéty. Na chudnutie s melónom sa musí inak.

V menej zrelých melónoch je menej kalórií. Tým nemyslíme, aby ste jedli nezrelý, ale preháňať to s prezretým ovocím sa pri diéte nikdy nevypláca. Zrelý melón obsahuje viac cukru, a teda aj viac kalórií. Zrelý melón v obchode spoznáte podľa toho, že má zaschnutú stonku.

Nižší príjem kalórií dosiahnete, ak sa naučíte dodržiavať nasledovné pravidlá:

  1. Skúste jesť len polovičné porcie jedla a druhú polovicu hlavných jedál (raňajky, obed, večera) nahraďte melónom.
  2. Namiesto dezertu a sladkostí si dajte melón. Kalórie, ktoré počas dňa prijímate, tak výrazne znížite.
  3. Vyhnite sa príliš zrelému melónu, sušenému alebo kandovanému ovociu.
  4. Ak ste smädné, dajte si pohár vody a potom melón.
  5. Samozrejmosťou je aj dodržiavanie ostatných pravidiel, bez ktorých neschudnute. Mali by ste obmedziť tučné a mastné jedlá a pridať trošku aktívneho pohybu. Stačí si trošku zaplávať, zájsť si prechádzku alebo vytiahnuť zaprášený bicykel (a nemusíte sa hneď podobať pretekárom Tour de France).

Nezabúdajte však, že dlhodobo krásne a zdravé telu bez správnej životosprávy nikdy nedosiahnete. Niekedy však človek potrebuje rýchlo zhodiť pár zbytočných kíl. A ak to robíme správne, v podstate nášmu telu doprajeme aj malý detox.

Existuje aj trošku radikálnejšia, rýchla melónová diéta, o ktorej si môžete prečítať.

Zdroj obrázkov: FL

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek