Žehlenie nemusí byť drina – naučíme vás to!

K najmenej obľúbeným domácim činnostiam patrí bezpochyby žehlenie. Aj keď dnes sa používajú na oblečenie aj bytový textil textílie, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu žehlením, alebo dokonca žehlenie nepotrebujú vôbec, existuje ešte rada materiálov, ktoré je treba žehliť. My vám však poradíme, ako žehliť čo najmenej a čo najrýchlejšie s najlepším výsledkom.

Pre niektorých ľudí je žehlenie oddych. Sledujú pritom napríklad obľúbený televízny seriál, či počúvajú hudbu. Ale pre väčšinu z nás nie. V našej malej ankete, do ktorej sa zapojilo 785 našich čitateliek a čitateľov odpovedalo 87% z vás, že žehlenie je vašou najmenej obľúbenou činnosťou zo všetkých domácich prác. Preto sme pre vás pripravili tento článoček, kde vás naučíme, ako žehlenie obmedziť na minimum a keď už žehliť, tak rýchlo, efektívne a bez námahy.

Zdesená žena pri žehlení

Katka na žehlenie nemá čas – naučí vás, ako sa mu vyhnúť!

Katka má 36 rokov a pracuje ako obchodná manažérka. V práci trávi denne obvykle 10 hodín. Je vydatá, a zatiaľ bezdetná. Má doma psa a mačku.

Žehlenie skutočne nie je moje hobby. Viem svoj čas tráviť zaujímavejšie. Kedysi som žehlila denne – ráno pred odchodom do práce sebe aj svojmu manželovi. Okrem toho ma vždy raz za týždeň čakalo veľké žehlenie. Dnes nežehlím skoro vôbec. Žehlička prejde mojou rukou maximálne pár krát v roku a veľmi naozaj veľmi rýchlo. A je to jednoduché.

Žehliaca žena s mobilom v ruke

Stačí sa držať pár zásad:

 1. Nakupujte veci z nežehliacich a nekrčivých materiálov. Sú ich spústy. Hlavne sa vyvarujte klasických košelí a blúzok. Radšej investujte do tých z nežehliacich materiálov. Ich cena je 2 až 3 krát vyššia, ale investícia sa vyplatí. Kedysi som týždenne žehlila 7 manželových a minimálne 4 svoje košele a blúzky. Dnes obvykle ani jednu.
 2. Majte dostatok oblečenia. Nemusíte potom tak často prať a ani žehliť.
 3. Zožeňte si dostatočne veľkú šatňu aj skrine. Natlačené oblečenie sa krčí a núti vás potom žehliť.
 4. Sušte bielizeň v sušičke. Zabudnite na predsudky, že sušička bielizeň pokrčí. Opak je pravdou. Len sa musíte učiť správne sušiť na šetrných programoch. Bavlnu vysušíte aj na programe pre syntetiku a po vybratí ju nemusíte žehliť. Je celkom rovná. Sušičky majú aj špeciálne programy jednoduché žehlenie (podobne ako práčky) – takže pokiaľ máte práve prácu a žehliaci deň, tak ho určite využijete. Bielizeň je ale po vybratí nutné ihneď žehliť.
 5. Pred vložením do sušičky alebo zavesením na šnúru bielizeň poriadne vytrepte. Vyrovnejte všetky skryté záhyby a vrecká. Po vysušení potom nemusíte nič žehliť.
 6. Nežehlite zbytočnosti!! Moja svokra je žehlením posadnutá: žehlí ponožky, svokrovi slipy aj froté ručníky. Ja nežehlím ani posteľnú bielizeň. Len ju po vybratí zo sušičky alebo zvesení zo šnúry hneď rukami vyrovnám a zložím do skrine.

Zabudnite na to, že je žehlenie vaša povinnosť!
Muž s megafónom kričiaci na upratujúcu ženu

Nezničte si pri žehlení zdravie!

Pokiaľ presa len bez žehlenia nemôžete byť, naučte sa správne žehliť tak, aby netrpel váš chrbát, nohy ani kĺby na zápästí. Správny postoj pri žehlení môže zabrániť problémom s chrbticou, ktoré pri ňom hrozia. Okrem správnej výšky žehliacej dosky je totiž dôležitý aj postoj – nakročením odľahčíme chrbticu aj chrbtové svaly. Nežehlite na stole, kde nemôžete upraviť jeho výšku a už vôbec nie v podrepe či predklone pri posteli alebo na zemi. K tomu, aby ste si dlhodobú bolesť chrbáta privodili, stačí skutočne len nepatrný okamih.

Po ruke by malo byť aj odkladacie miesto na vyžehlené veci, aby sme nemuseli s vyžehlenými kúskami zbytočne prebiehať. To ušetrí nielen čas, ale aj spotrebovanú elektrickú energiu. Bielizeň skladajte priamo na doske a zloženú ju ukladajte na miesto, ktoré sa nachádza priamo za vašim chrbátom v rovnakej výške, ako doska.

Aj vaším koníčkom môže byť práca a nie domáce práce

Žena s notebookom na žehliacej doske

Vyberte si správnu dosku na žehlenie!

Žehliaca doska v domácnosti musí byť samozrejmosťou. Žehlenie na stole je nepraktické aj nebezpečné. Pokiaľ žehlíte každý deň ráno pred odchodom do práce, umiestnite si dosku v spálni alebo v šatni tak, aby tam mohla byť stále. Ušetríte čas, sily a vyvarujete sa polámaným nechtom. Ak robíte pravidelné týždenné „veľké“ žehlenie, majte dosku po ruke blízko telky. Cez víkend alebo večer tak môžete odsledovať pri žehlení ďalší diel svojho obľúbeného seriálu alebo nejaký príma film.

Pri kúpe dosky nešetrite. Tie najkvalitnejšie stoja vyše 100 eur, ale investícia do nich sa oplatí.

Žena držiaca žehličku a žehliacu dosku
 • Doska sa musí ľahko skladať, pritom musí mať dostatočnú stabilitu.
 • Výška musí byť nastaviteľná.
 • Dôležitá je kvalita žehliacej plochy – žehliacej tkaniny. Nekvalitné tkaniny sa skoro „prežehlia“ a na bielizeň sa vám začnú pretláčať kovové výstuže žehliacej plochy.
 • Doska musí mať bezpečnú odkladaciu plochu pre žehličku. Najlepšie takú, na ktorú môžete položiť žehličku hornou žehliacou plochou bez rizika požiaru.
 • Praktická je doska s integrovanou elektrickou zásuvkou prípadne so samostatným vypínaním tejto zásuvky. Šnúra žehličky býva kratšia a núti vás žehliť v blízkosti stenových zásuviek. Doska s integrovanou zásuvkou tento problém rieši.
 • Pokiaľ nemáte bezdrôtovú žehličku, hodí sa doska s držiakom na elektrickú šnúru.
 • Bez rukávnika nikdy dokonale nevyžehlíte rukávy, hlavne nie tie s naberaním a skladmi. Kedysi bol rukávnik súčasťou žehliacej dosky, dnes sa budete po ňom musieť pravdepodobne porozhliadnuť a kúpiť si ho samostatne.

Na správnom výbere žehličky záleží!

Žehličiek je dnes na trhu nespočetne a nie je jednoduché si medzi nimi vybrať. Ja mám obvykle problém, že takú, akú by som chcela, nikto nevyrába – to nehľadám perpetum mobile, ktoré by žehlilo samo! Pri výbere správnej žehličky sa sústreďte predovšetkým na tieto prvky:

Žehliaca plocha žehličky:

Nevyberajte si kvalitu podľa lesku. Tie tradičné žehličky s nerezovým povrchom nejazdia po tkanine tak ľahko, ako niektoré špeciálne povrchy. Ja uprednostňujem povrch Careeza, čo je špeciálny povrch žehličiek Philips. Bielizeň sa neprichytáva a žehlička perfektne kĺže po žehlenom povrchu – lepšie než iné tradičné povrchy.

Hmotnosť žehličky:

Možno že si vyberáte žehličku čo najľahšiu, ale ťažšia žehlička ľahšie vyžehlí. Pokiaľ si vyberiete správnu žehliacu dosku, kde žehličku ukladáte žehliacou plochou na nehorľavý povrch, nemusíte sa obávať, že vám ťažšia žehlička bude prekážať alebo spôsobovať problémy so zápästím.

Špeciality žehličiek:

Za dokonalé pokladám dva vynálezy u žehličiek. Jedným je samovypínanie žehličky, ktoré pokiaľ necháte žehličku vo vertikálnej polohe dlhšie, než je nadefinovaný čas, žehličku samo odpojí od elektrickej siete. Nemusíte sa potom celý deň v práci stresovať myšlienkou, či ste nezabudli vypnúť žehličku.

Druhým praktickým vynálezom je žehlička s odpojiteľnou šnúrou. Žehlička má špeciálny stojan, kde sa zahrieva. Pokiaľ idete žehliť, môžete žehliť bez drôtov – napájacia šnúra proste zostáva pripojená k stojanu. Je to pohodlné a šetrné k chrbátu aj rukám. Neverili by ste, ako ťahanie šnúry môže telo namáhať. Určite viace, než preceňovaná hmotnosť žehličky.

Žehličku, ktorá by kombinovala obe tieto dokonalé funkcie, som bohužiaľ zatiaľ neobjavila.

Naparovaciu alebo nenaparovaciu?

To, že si kúpite naparovaciu žehličku, je dnes už samozrejmosť. Otázkou je, či skutočne potrebujete žehličku s naparovacím automatom – t.j. so samostatnou naparovacou nádobou mimo žehličku. Automaty ponúkajú výhody, pokiaľ žehlíte často (aspoň hodinu denne alebo 5 hodín týždenne) a pokiaľ žehlíte ťažko žehliteľné tvrdé materiály. Nevýhodou žehličky je ťažká šnúra
privádzajúca do žehličky paru a tiež nepraktická manipulácia s celým žehliacim automatom. Obvykle si vystačíte s kvalitnou naparovacou žehličkou.
Naučte žehliť svojho manžela – žehlenie nie je v genetickej výbave žien!
Žena s megafónom kričiaca na žehliaceho muža

Dobrá rada pre jednoduché žehlenie

 • Aby šlo žehlenie od ruky, bielizeň si musíme rozdeliť pred žehlením na kôpky podľa toho, akú teplotu žehličky a koľko pary bude potrebovať.
 • Ľahšiemu žehleniu pomáha aj kvalita práškov na pranie alebo škrobenie, tiež aviváže vlákno vypnú. Okrem nich ale môžeme využiť aj prostriedky na uľahčenie žehlenia: spreje so škrobom, ktoré aplikujeme na látku, predovšetkým goliere a manžety. Také prípravky možno použiť ako pre ručné, tak ai strojové žehlenie – mandlovanie.
 • Žehlenie uľahčia aj „pomôcky“ ako ručníky a plátna, cez ktoré niektorú látku žehlíme. Napríklad cez látku žehlíme menšester, tvíd, flanel, vlnu alebo aj tmavé obleky, aby sa povrch žehlenej látky nezačal skoro lesknúť. Froté ručník použijeme pri žehlení výšivky a krajky či látok s vlasom – chlpatým povrchom – ručníkom ich podložíme. Hodvábnu bielizeň žehlíme z rubovej strany.
 • Vlnené látky a pletený odev, pokiaľ ho žehlíme, so žehličkou príliš neprechádzať, ľahko sa prekladá. Inak žehlíme pohybom nahor a dole, kruhové pohyby sú nevhodné. Môžu poškodiť materiál.
 • Pamätajme aj na to, že pri žehlení je dôležitý aj fakt, akú údržbu odev má – to znamená uloženie na ramienku správneho tvaru aj spôsob prania – zo sušičky je menej pokrčené, a tiež spôsob sušenia.
 • Po usušení bielizeň urýchlene vyžehlíme, čo tiež jej žehlenie uľahčí.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek