Zvončeky Campanula Addenda: hodia sa do moderných i tradičných záhradných a balkónových kompozícií!

Sezóna pohodových letných dní a večerov je v plnom prúde. Potešte svoju milovanú polovičku originálnym darčekom v črepníku namiesto rezaných kvetov, alebo si len tak rozžiarte vašu relaxačnú zónu! Máme pre vás tip, ktorý svojimi jemnými kvietkami skrášli každú záhradu či balkón. Reč je o nádherných minikvetináčoch s drobnými zvončekmi, ktoré produkuje holandská spoločnosť Addenda.

Hoci som v našich záhradníctvach zatiaľ objavila iba prevažne modrofialové zvončeky Addenda, ak budete mať šťastie, môžte natrafiť aj na ich bielu verziu. Kombinovanie rôznych farieb zvončekov Campanula Addenda im pristane, najmä ak skombinujete modré a fialové varianty s bielymi. Takto môže vzniknúť veľmi harmonická farebná kombinácia. Neodporúčame však mix s inými výraznejšími rastlinami, nakoľko by ich krásu zbytočne potlačili.

Móda a trendy sú všade okolo nás, nevynímajúc floristiku. Nezabúdajte, že farbou roka 2018 boli vyhlásené všetky odtiene Ultra Violet, ktoré dokonale zodpovedajú zvončekom Addenda.

Campanula Addenda Blue Star

Campanula Addenda Blue Star

Campanula Addenda White Snow

Campanula Addenda White Snow

Campanula Addenda Blue Planet

Campanula Addenda Blue Planet

Vľavo Campanula Addenda White Star vpravo Campanula Adenda Blue Snow

Vľavo: Campanula Addenda White Star, Vpravo: Campanula Adenda Blue Snow

Zvončeky Campanula Addenda vám môžu robiť spoločnosť všade

Tým, ktorí už majú skúsenosti s udržiavaním skalky, určite zvončeky pripomenú zvonček dalmatský, (Campanula portenschlagiana).

Avšak novo vyšľachtené odrody Campanula Addenda majú niekoľko výhod naviac. Sú kompaktnejšie a vyšľachtené špeciálne pre bedničky, žardiniéry či závesné štýlové kvetináče. Výhodou je, že ich môžete pestovať nielen vonku, ale aj v byte. Preto si ich krásu užite čo najviac a pestujte ich ako prenosnú rastlinu. V byte vám spestria vašu jarnú výzdobu už v apríli alebo v máji, v septembri vás prekvapia svojimi kvetmi ešte raz. Zvončeky Campanula Addenda totiž kvitnú dvakrát ročne. Môžte ich vyniesť na svoj balkón, okenný parapet alebo napríklad na stôl záhradného posedenia.

Zvončeky Campanula Addenda - fialové, modré a biele kvety

Campanula Addenda ozdobia moderné aj tradičné záhrady, balkóny či interiéry

Nechajte vyniknúť krásu zvončekov Campanula Addenda správne!

Drobné a krehké modrofialové zvončeky najkrajšie ukážu v jemnej keramike, ktorá je v ideálnom prípade biela. Taktiež podľa vášho vkusu môžete voliť glazovanú alebo prírodnú terakotu. Biele odrody Campanula Addenda zas vyniknú v prútených kvetináčoch, ktoré sú prispôsobené na pestovanie rastlín a majú igelitovú výstielku.

Tak ako je obľúbený minimalizmus v móde, možete ho vyskúšať aj v aranžovaní týchto zvončekov. Zaobstarajte si veľkú vysokú modernú nádobu, do ktorej osadíte vždy len jednu rastlinku. Po jej odkvitnutí ju vytiahnete aj s plastovým kvetináčom z obalu a nahradíte ju inou kvitnúcou kráskou. Ak ste sa o rastlinku dobre starali, v septembri vám vykvitne opäť a môžte ju znova vrátiť do minimalistickej nádoby.

Biele poloplné zvončeky Campanula Addenda vyniknú i v dlhých kvetináčoch.
Nezabudnite, že ich krása vynikne vo výške očí. Takže ich môžete dať napríklad na okenný parapet, ktorý máte vždy na očiach a dosadiť ich inými dlhšími prevísajúcimi rastlinami, ktoré kvitnú aj v medziobdobí, kedy Campanula Addenda nekvitne. Pozor, mali by to byť rastlinky, ktoré vytvárajú predovšetkým dlhý záves a v hornej časti nie sú bohaté na objem.

Pestovanie zvončekov Campanula Addenda zvládnu aj začiatočníci

Nádherné rastlinky Campanula Addenda nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Potrebujú len miernu zálievku raz za 3 až 5 dní a raz za 30 dní pohnojiť. Hnojiť ich môžete hnojivom Kristalon Štart a to v období, keď rastlinka nekvitne. Od začiatku apríla do konca mája hnojte rastlinku hnojivom Kristalon kvet a plod. Rovnaké hnojivo potom používajte od augusta do konca septembra.

Rastlinka ocení tiež odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Je to jednoduché, pretože kvietky sú jemné. Rastlinka sa vám tak odvďačí dlhším kvitnutím: až 1,5-2 mesiace, a to hneď 2x v roku. A to stojí za to!

Zvončeky Addenda nepestujte na priamom južnom slnku. Vyžadujú polotieň. Priame slnko by mohlo poškodiť ich jemné lístky a stonky. Navyše pre zvončeky všeobecne platí, že sa lepšie vyfarbujú v polotieni. Rovnako ako aj iné skalkové zvončeky zo skupiny portenschlagiana vyžadujú polotienisté stanovište.

Nádherné kvety zvončeku Campanula Addenda rozžiaria váš deň

Nádherné kvety zvončeku Campanula Addenda rozžiaria váš deň

Campanula Addenda je síce mrazuvdorná rastlinka, ale v malej bedničke alebo kvetináči by asi neprežila. Buď ju po jesennom odkvitnutí zasaďte do záhonu (a potom na jar vyzdvihnite), alebo ju zimujte v chladnejšej miestnosti, v skleníku alebo krytom bazéne. Ak zvončeky Campanula Addenda zimujeme doma, rastlinka by nemala mať v zime vyššiu teplotu ako 16 až 20 stupňov Celzia. Na jar ju potom dajte von, až keď teplota vystúpi nad 10 stupňov. A pozor! Rastlinka môže byť v tomto prípade citlivejšia na nočné mrazy.

Starostlivosť o zvončeky Campanula Addenda vôbec nie je náročná

Starostlivosť o zvončeky Campanula Addenda vôbec nie je náročná

Zvončeky Campanula Addenda si doma nenamnožíte

Zvončeky sa nielenže celkom ťažko množia odrezkami, ale sú to najmä licenčne chránené odrody spoločnosti Addenda a ich množenie bez licencie je zakázané. V záhradníctvach a hobbymarketoch si ich kúpite za zhruba 5 €. V porovnaní s balkónovkami sú síce o niečo drahšie, ale je jasné, že jednej alebo niekoľkých rastlinkám Campanula Addenda určite
neodoláte a dodáte vášmu balkónu šmrnc!

Zdroj obrázkov: obrázky spoločnosti Addenda

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek