Slnečné okuliare, ktoré vás neomrzia

Slnko čoraz častejšie vystrkuje rožky a intenzívne nám oslňuje oči, ktoré si zaslúžia štýlovú ochranu. Spojiť dve veci dokopy – štýl a funkčnosť – vôbec nie je zložité, obzvlášť keď je ponuka rámov a dizajnov pre jar/leto 2019 pestrá ako nikdy predtým. Vyberte si kvalitné slnečné okuliare v úchvatných dizajnoch, ktoré budú za každých okolností tajomnou pýchou vášho celkového looku.

Ako si vybrať okuliare k vašej tvári?

Oválna tvár

Prirodzene proporčný tvar, ktorému svedčia takmer všetky rámy. Je to ideál, ku ktorému sa voľbou vhodného rámu snažíme priblížiť. Tvary, ktoré sú mierne širšie, majú tendenciu vyzerať aj na tejto symetrickej tvári mierne lepšie.

Štvorcová tvár

Cieľom je vyhnúť sa ostrým hranám, aby sa celkový dojem „zmäkčil“ a zjemnil. Preto je vhodné zamerať sa na okrúhle, oválne a prípadne trojuholníkové slnečné okuliare.

Okrúhla

Ženy s takouto tvárou by sa mali zamerať na kontrastný tvar okuliarov, takže v tomto prípade obdĺžnikové, hranaté a prípadne úzke sklá sú tou správnou voľbou, aby sa tvár opticky ešte viac neskrátila.

Trojuholníková tvár

Zvoľte taký tvar okuliarov, ktoré majú výraznejšiu resp. širšiu vrchnú časť rámu. Tiež dobre vyzerá tzv. cat eye, čiže mačací tvar slnečných okuliarov.

Ukážka štyroch typov tvárí a vhodných okuliarových rámov

Podstatou výberu vhodného rámu je priblížiť sa k oválnemu typu tváre.

Aké okuliare najlepšie ochránia pred slnečným žiarením?

Pri výbere slnečných okuliarov hľadajte nálepku UV 400, čo znamená že zrak dostatočne ochránia, keďže majú 100 percentný filter a pohlcujú aj UV-A a UV-B žiarenie. Lúče UV-A sú tie, ktorým ďakujeme za bronzovo opálenú pokožku, ktorú však vyhrievaním na slniečku vystavujeme predčasnému starnutiu. Žiarenie UV-B nám spôsobuje negatívne následky – spálenie a rakovinu kože a tiež očné problémy, ktoré môžu viesť až k sivému zákalu.

Tiež zvážte tónovanie skiel podľa 4 kategórií. Kategória č.1 a č.2 nie je optikmi odporúčaná, nakoľko takéto sklá prepúšťajú od 50-80 percent žiarenia. Hľadajte preto minimálne kategóriu č.3, ktorej filter prepúšťa iba 20 percent žiarenia. Najtmavšia kategória č.4 je určená pre horolezcov alebo na pobyt pri mori, kde sa prepúšťa skutočne minimum žiarenia – 3 až 8 percent.
Ukážka trendov slnečných okuliarov na jar a leto 2019

Trendy na aktuálnu sezónu sú naozaj rozmanité. Vyberte také, ktoré budu lichotiť vašej tvári.

Trendy na sezónu jar/leto 2019

Ako som spomínala v úvode, trendy na prehliadkových mólach sú naozaj pestré. Tvary sme mali možnosť vidieť asi všetky – od intergalakticko hranatých cez hippie okrúhle, trojuholníkové a dokonca aj v tvare srdiečka. Niektoré módne domy ostali verné mačacej klasike v podobe cat eye, ale tiež ešte stále populárnym tenkým minimalistickým tvarom. Veľmi populárny trend athleisure, čiže športový štýl, nevynechali dizajnéri okrem oblečenia ani pri slnečných okuliaroch. Ako môžete vidieť, IN budete aj v cyklistických okuliaroch alebo prípadne v tvaroch s oversize clonou, ktoré pripomínajú lyžiarske okuliare.

Takže, základne pravidlo znie: vyberte si tie, ktoré prirodzene vyzdvihnú črty vašej tváre!

Majte krásny deň,

Zuzana

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek