Viete, ako sa správne starať o pleť v lete? Tieto chyby nerobte

V lete sa starostlivosť o pleť podstatne líši od tej v zime. Napriek tomu, že si myslíte, že nemusíte meniť svoju kozmetickú rutinu či prípravky na pleť, ste na omyle. 

Naša pleť je počas horúceho počasia vystavená úplne iným podmienkam ako v zime. V zime potrebuje viac hydratácie, ale aj ďalších vitamínom, ktoré nemáme, ako získať vplyvom počasia. Naopak, v lete sme vystavení slnečnému žiareniu, ktoré má výhody, ale aj nevýhody pre našu pokožku.

Nezabúdajte hydratovať

Hydratovať sme pleť naučení najmä počas zimy, kedy je pleť suchšia, no netreba ju podceňovať ani v lete. Aj keď si myslíte, že mastná pleť nepotrebuje hydratáciu, ste na omyle. Dodávať pleti vlahu treba celoročne, ak už je pleť suchá, je to zlé znamenie. Je to rovnako ako v prípade pitného režimu – ak už cítite smäd, nie je to v poriadku.

Rovnako to platí v prípade make-upu. V každom prípade by ste pod vrstvu líčenia mali použiť krém alebo hydratačnú podkladovú bázu, ktorá zabráni upchávaniu pórov. Ak si myslíte, že to v lete spôsobí väčšiu tvorbu mazu a lesknutia pleti, ste na omyle, pleť sa bude lesknúť rovnako. Preto radšej použite púder na zmatnenie či špeciálne kozmetické papieriky na zotretie vlahy.

Ochráňte sa pred slnkom

Nevyhnutnou súčasťou letnej výbavy starostlivosti o pleť sú prípravky s SPF faktorom, ktoré musíte používať za každú cenu. O to viac, ak na slnku strávite niekoľko hodín. Počas najväčšieho slnka, používajte ochranu s SPF faktorom aspoň 30. Vaša pokožka bude starnúť rýchlejšie a zvýši sa riziko rakoviny kože, ak sa na ochranu pred slnkom vykašlete.

Opaľovací krém možno používať v letných mesiacoch tiež namiesto hydratačného krému ako podklad pod make-up. Ak trpíte suchou pleťou, pokojne použite svoj obľúbený hydratačný krém a naň natrite ešte ten opaľovací. Ak máte problematickú pleť, vyberajte si špeciálne ochranné krémy proti slnku určené na oblasť tváre.

Menej je viac

Počas horúceho počasia je ideálne sa vyvarovať noseniu make-upu. Vašu pleť zbytočne zaťaží a ešte viac spôsobí to, že sa bude lesknúť. Alebo aspoň redukujte jeho objem. Nosenie menšieho množstva make-upu umožňuje pokožke dýchať. Dnes na trhu už bez problémov zoženiete aj make-upu s ochranným faktorom, ktorý je určený špeciálne na letné mesiac a umožní pleti lepšie dýchať počas horúčav.

Pravidelne si doprajte peeling, ktorý je v lete ešte dôležitejší ako v zime, keďže pokožka sa ľahšie opáli, tým pádom aj šúpe a je potrebné sa odumretej vrstvy kože zbaviť. Exfoliácia pomáha  uvoľniť póry a redukuje škvrny. Pozor však, najlepšie je nerobiť si peeling, ak ste spálení od slnka.

Keď je horúco, môžete cítiť potrebu neustále si umývať tvár alebo sa sprchovať. Odborníci to neodporúčajú. Vaše telo vytvára prirodzené zvlhčujúce faktory, ktoré zadržiavajú vodu v pokožke, keď ich zmyjete, vrchná časť pokožky môže byť dehydratovaná. Letom svoju čistiacu rutinu nemeňte, tvár si umývajte len ráno a večer, ako ste zvyknutí.

Ako pomocníci vám môžu slúžiť tiež pokrývky hlavy, ktoré majú účinok aj proti možnému úpalu, ale ochránia tiež pokožku. Klobúky, šatky či okuliare sú okrem toho veľmi trendy. Vďaka okuliarom ochránite tiež oblasť očí, ktorá je v lete vystavená podmienkam, ktoré jej nevyhovujú. Nezabúdajte ani na krémy či gély na oči.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek