Viete, aké je posolstvo Medzinárodného dňa žien v roku 2023?

Každoročne ôsmeho marca po celom svete slávime deň všetkých žien. Aké je vlastne poslanie tohto dňa?

Na začiatku 20. storočia sa vo svete objavovali hnutia za volebné právo žien po celom svete od Nového Zélandu po USA. Vo februári 1909 socialistická strana Ameriky zorganizovala v New Yorku Deň žien. O rok neskôr medzinárodná socialistická konferencia žien v Nemecku navrhla každoročný Deň žien. Organizácia Spojených národov v roku 1977 urobila tento deň oficiálnym globálnym sviatkom.

Aké je poslanie v tomto roku? 

Tento sviatok neostáva tradíciami už len pri darovaní kvetu ženám, ale každý rok naberá nové poslanie. V roku 2023 je témou globálnej kampane #EmbraceEquity. „Téma kampane IWD 2023 vedie k celosvetovému pochopeniu, prečo rovnaké príležitosti nestačia“, uvádza sa na webovej stránke IWD.

Cieľom je predstaviť si svet rovnosti pohlaví, svet bez predsudkov, stereotypov a diskriminácie. Svet, ktorý je rozmanitý, spravodlivý a inkluzívny. Svet, v ktorom je rozdiel cenený a oslavovaný.

Ženy po celom svete

Je dôležité pochopiť rozdiel medzi rovnosťou a rovnosťou. Napriek tomu, že žijeme v technologicky pokročilej dobe, nie je to tak na každej časti planéty. Hnutia ženské aj zmiešané sa snažia celoročne technický pokrok alebo aspoň znalosť, ktorú ľudia v tých krajinách nemôžu mať, priblížiť aj im.

Ak sa bavíme o krajinách tretieho sveta, musíme pozornosť neustále upriamovať na ženy, ktoré nemajú zaručené ani základné práva. Podľa správy OSN, ktorá bola zverejnená v roku 2020 je na trhu práce menej ako 50 percent žien v produktívnom veku, pričom toto číslo sa za posledné štvrťstoročie takmer nezmenilo. Na druhej strane, svet dosiahol pokrok pri dosahovaní všeobecného základného vzdelania. Dievčatá a chlapci sa pri tom vyrovnávajú. V treťostupňovom vzdelávaní počet žien zase prevyšuje počet mužov.

Zapojenie žien a iných marginalizovaných skupín do technológií vedie k kreatívnejším riešeniam a má väčší potenciál pre inovácie, ktoré spĺňajú potreby žien a podporujú rodovú rovnosť. Uvádza sa zase na stránke Unwomen. Ich nedostatočné začlenenie je dokonca spojené s obrovskými nákladmi. Aj z tohto dôvodu si OSN za hlavnú tému tohto ročníka zvolilo „DigitALL: Inovácie a technológie pre rodovú rovnosť“.

Čo darovať emancipovanej žene?

Určite ste si položili otázku, čím obdarovať „pokrokovú“ ženu. Tu treba upriamiť pozornosť na to, prečo vlastne ženy majú svoj deň a muži, aj keď ho majú, nie je mu venovaná toľká pozornosť. Svedčí o to fakte, že na nežnejšie pohlavie sa stále zabúda a ôsmy marec sa snaží ženám zjednodušiť život rôznymi kampaňami.

Kvet či čokoláda? Pravdepodobne váš dar pre milovanú nebude iný ako na Valentína. Čo tak prevziať aspoň jeden deň v roku ženské povinnosti na seba? Každá žena ocení, ak chlap prevezme starostlivosti o dom, upratovanie, varenie či opateru o deti on.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek