Viete, aké benefity má pre vaše zdravie voda s citrónom?

Denne by sme mali prijať jeden a pol až dva litre vody v závislosti od váhy a veku. V letných mesiacoch ešte o niečo viac. Ak máte problém s čistou vodou, môžete ju prijať aj v podobe neochuteného čaju alebo pridať do vody citrón.

Voda s citrónom je obľúbený nápoj, ktorý mnohí ľudia pijú ráno pre svoje potenciálne zdravotné výhody. Hlavným dôvodom je, že citrón pridáva do vody príjemnú chuť a niektorí ľudia tvrdia, že má pozitívny vplyv na ich zdravie. Je tomu tak naozaj?

Medzi najväčšie benefity pitia vody s citrónom patrí zvýšená hydratácia a osvieženie. Ak si dáte ráno vodu s pridaním tohto ovocia, telo lepšie naštartujete do nového dňa. Zároveň, pridanie citróna dodá aj na chuti vody, čo je výhodou, že jej vypijete viac ako bežne, a tak dodržujete stanovený pitný režim.

Imunita a trávenie 

Základným vitamínom v citróne je C. Ten je dôležitý pre imunitný systém, rast tkanív a absorpciu železa z potravy.  citróne sa nachádza približne 50 mg vitamínu C v 100 gramoch. Citróny môžu zároveň stimulovať tvorbu žalúdočných kyselín, čo môže pomôcť pri trávení a zlepšiť funkciu tráviaceho systému. Voda s citrónom môže pomôcť pri detoxikácii organizmu tým, že podporuje činnosť pečene.

Pitie vody s citrónom sa zároveň odporúča pri diéte. Môže byť súčasťou odbúravania tukov z tela a hmotnosti. Citróny podľa niektorých prieskumov zvyšujú pocit sýtosti viac ako len samotná voda. Znižujú zároveň chuť na sladké. Aj tu však platí – sto ľudí, sto chutí – každé telo je špecifické.

Ústna dutina

Citróny majú príjemnú vôňu a môžu pomôcť zmierniť zápach z úst. Skutočný zravotný problém však neodstránia, len potlačia pach s ním súvisiaci. Ak máte pokazený zub či problémy so žalúdkom, môže to byť cítiť na vašom dychu a je potrebné to riešiť s lekárom.

Je však dôležité si uvedomiť, že všetky tieto benefity nie sú vedecky preukázané a môžu sa líšiť od osoby k osobe. Pre niektorých ľudí môže príjemná chuť vody s citrónom pomôcť piť viac vody, čo je vždy dobré pre hydratáciu. Avšak, ak máte zdravotné problémy alebo vás trápia žalúdočné problémy, je vždy dobré poradiť sa s lekárom pred začatím konzumácie vody s citrónom alebo iných doplnkov.

7 dní pitia vody s citrónom

Odborníci na výživu odporúčajú vyskúšať sedem dní piť len vodu s citrónom. Podľa doterajších zistení Instagramového profilu Meditation & Spiritual Secrets sa po prvom dní zlepší metabolizmus, čo môže viesť k lepšiemu spaľovaniu kalórií, po druhom dni účinkuje detoxikačný efekt citrónov, čo môže pomaly viesť k odstráneniu toxínov z tela.

Už na tretí deň sa začne objavovať efekt na pokožke, ktorá je čistejšia, zlepší sa tiež imunita. Štvrtý deň prinesie zlepšenie tráviaceho traktu, znižuje sa nafukovanie bruška. Piaty deň je naštartovaný imunitný systém k väčšej obrane organizmu. Siedmy deň má efekt na mozog, ktorý sa dokáže vďaka citrónovej vode lepšie koncertovať. Po siedmych dňoch pitia takejto vody je telo hydratovanejšie ako pri pití čistej vody a obsahuje zdravé esenciálne živiny. Pitie vody s obsahom citrónu má vplyv aj zrak či zvýšenie energie.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek