Viete, aká farba dominuje roku 2022?

Ak radi sledujte najnovšie módne trendy, nemala by vám ujsť ani farba, ktorá reprezentuje tento rok. Spoločnosť Pantone každoročne vyberá tú, ktorá si v novom roku získa prvú priečku. Tento rok je to odtieň s názvom Very Peri.

Pantone vyberá farbu roka už do začiatku tohto milénia. Firma so sídlom v americkom New Yorku je na trhu od 50. rokoch minulého storočia. O ich výbere teda rozhodne nemôžeme pochybovať. Podieľajú sa na ňom na základe viacerých analýz trendov. Tie môžu vychádzať zo životného štýlu ľudí, filmového priemyslu, cestovania, sledovania rôznych destinácií či dokonca zo zmien v spoločnosti. Možno sa s ich výberom nezhodnete, no rozhodne ho uvidíte na viacerých módnych trendoch v roku 2022. Farba, ktorú vyberajú sa nedotýka len oblasti módy, ale aj bytového designu, kozmetiky či grafiky.

Toto je ona: Farba roka 2022 s názvom Veri Peri. (Autorská koláž, foto: Pinterest)

Aj na výber farby roka 2022 mala vplyv pandémia koronavírusu. „Keď sa dostaneme do sveta bezprecedentných zmien, výber tohto odtieňa prináša novú perspektívu a víziu niečoho dôveryhodného. Kombinácia chladnej modrej a fialovočerveného podtónu pôsobí prívetivo a vyjadruje radostný postoj, kreativitu a nápadité prejavy,“ povedala výkonná riaditeľka Inštitútu Pantone Leatrice Eiseman.

Farba na prvý pohľad pôsobí fialovo, avšak skrýva sa za ňou oveľa viac. Práve firma Pantone ozrejmila, že tento odtieň skutočne nemožno nazvať fialovým. V jej pozadí stojí kombinácia modrej a červenej farby.  A čo táto farba predstavuje? Za jediným odtieňom sa skrýva optimistické očakávanie budúcnosti. Okrem toho reprezentuje vynaliezavosť a kreatívne myslenie, ale aj temperament a radosť. „ Very Peri prináša nový pohľad a víziu dôveryhodnej a milovanej rodiny modrých odtieňov. Farba prejavuje radostný postoj a dynamickú prítomnosť, ktorá podporuje odvážnu kreativitu a dôvtipné vyjadrenia,“ uviedla Leatrice Eiseman.

Získa si Veri Peri miesto aj vo vašom šatníku? (Zdroj: Pinterest)

Originalitu farby podčiarkuje aj fakt, že spoločnosť na konci roka 2021 spravila to, čo doteraz nie. Odtieň na nadchádzajúci rok totiž „namiešala“ úplne sama namiesto toho, aby ho vybrala z existujúceho archívu. „Bolo pre nás skutočne dôležité prísť s novou farbou, pretože máme úplne novú víziu sveta. Je to doslova najšťastnejší a najteplejší zo všetkých modrých odtieňov.“ opísala Eiseman.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek

Summer starts here zľava až 50 % na Answear.skKliknite sem pre zľavu!
+ +