Upriamujme pozornosť na zdravé sebavedomie, tento deň nám to pripomína

Šiesty máj patrí Medzinárodnému dňu bez diét. Nie len na zdravý životný štýl a chudnutie treba pripomínať, ale predovšetkým to, aby sme prijali samých seba. 

Medzinárodný deň bez diét bol v roku 1992 iniciovaný Mary Evansovou Youngovou vo Veľkej Británii. Poslaním tohto dňa pritom je, aby sme prijali svoje telo a jeho rozmanité tvary. Cieľom je zvýšiť povedomie o nebezpečenstvách, ktoré prináša chudnutie a upriamiť pozornosť na poruchy príjmu potravy.

Zbavenie predstáv o dokonalom tele

Vo svete panujú určité zaužívané predstavy o tom, ako má vyzerať dokonalé telo. Môže za to nielen modelingový priemysel, ale aj rôzne predstavy rodiny o tom, ako má vyzerať ich dieťa. Dokonalé miery boli stanovené na 90-60-90. O fyzickej kráse by však nemali rozhodovať nejaké čísla. Svedčí o tom aj posun priemyslu krásy niekam inam. Dnes sa už módni návrhári, našťastie, neriadia tým, aké má modelka miery.

Od vzniku tohto dňa sa však veľa zmenilo. Veľký vplyv na budovanie ideálov krásy majú sociálne siete, ktoré neraz mladým ľuďom vštepujú, ako by mali vyzerať. Môžu za to neraz influenceri, ktorých sledujeme a vštepujú nám, čo nosiť, aké diéty skúsiť, no taktiež vidíme ich perfektné telá na dokonalých snímkach. Faktom dnešných dní však je, že sú tieto fotografie upravené do vysnívanej podoby a telá známych tvári vyzerajú v skutočnosti úplne inak.

Ako zlepšiť obraz sám o sebe 

Určite ste aj vy neraz skúšali držať diétu, aj keď sa vám podarilo niečo schudnúť, po čase ste mohli upadnúť do rovnakého životného tempa, ktorý vám nedovoľuje zdravo sa stravovať či pravidelne hýbať. Práve rýchly životný štýl patrí medzi najhorší vplyv zdravého života. Ak by ste sa totiž pravidelne hýbali a jedli prevažne zdravo alebo aspoň prijímali vzhľadom na životné tempo optimálny počet kalórii, nemuseli by ste riešiť radikálne diéty.

Ak ste prístupili k radikálnejším krokom, nie ste jediný. Medzi najčastejšie nezdravé návyky patrí vynechávanie jedál, a to prevažne u mladých ľudí, u ktorých sa môže postupne tento krok zmeniť k zvyku, ktorý spôsobí ochorenia príjmu potravy. Čoraz viac sa však rozširujú duševné ochorenia až depresia práve z toho, že nie sme spokojní so svojím telom. Namiesto toho, aby sme s tým niečo robili, jeme viac, čo spôsobí nástup výčitiek a sebaponižovania.

Symbolom šiesteho mája je modrá stužka  

Deň bez diét má zmysel pre každého, kto čo i len raz riešil svoje telo. Či už to boli diéty, ktoré nikam nespeli, alebo nízke sebavedomie z toho, že máte kilogramy navyše. Nielen šiesteho mája by sa mal každý zamyslieť nad svojím telom a prijať ho také, aké je.

Ak sa rozhodnete zmeniť svoj výzor, v prvom rade by ste mali zvážiť váš zdravotný stav. Ďalším krokom by nemalo byť hladovanie ani vylúčenie takmer všetkého z jedálnička, primaným by malo byť zvolenie si vhodného pohybu. Niekedy stačí hýbanie sa namiesto drastickej zmeny jedálnička. Aj keď sa výsledky nedostavia hneď, ak vytrváte, aj vy ich uvidíte.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek