Uniforma na bežný deň? Jesenný trend Prep si zamilujete

Leto je pomaly za rohom. Niektorí sa tešia, iní smútia, milovníci módy však nezúfajú, táto jeseň bude mega trendy. Prinášame vám jeden z trendov nadchádzajúceho obdobia. 

Mnoho stajlistov sa zhodne na tom, že jeseň je na obliekane najzaujímavejšia. V lete kvôli teplu často nosíme toho, čo najmenej. Práve počas jesene môžeme vrstviť, nosiť rôzne vestičky či svetre a preniesť sa z nudných šiat do niečoho oveľa zaujímavejšieho. Taký je aj trend s názvom „prep“.

Návrat starých (dobrých čias)

Na móde je najlepšie to, že prináša návrat kúskov, ktoré boli kedysi veľmi moderné. Ak ste nespravili tú chybu a nevyhodili alebo neposunuli tie, ktoré načas vyšli z výslnia, máte vyhraté. Niektoré kúsky tú síce stále boli, no menej ste ich videli v uliciach či na mólach prestížnych značiek.

Vracia sa totiž „prep“. Tento anglický výraz v našom slovníku tak ľahko nenahradíme, ide však o voľnočasové kúsky, ktoré nosí smotánka na rôzne podujatia ako golf či konské dostihy. Skutočne vyzerá tento štýl veľmi luxusne, napriek tomu, že ide o pohodlné veci, teraz si ich môžete dať pokojne do mesta či práce.

Prep vás prenesie do Veľkej Británie, kde je u vyšších vrstiev veľmi populárny aj dnes. (Foto: Unsplash.com)

Kde sa trend vzal? 

„Preppy style“ vznikol v anglických prípravných školách v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Boli to školy pre deti bohatých ľudí. Definoval sa tradičným britským štýlom a pravidlami obliekania. Prep zahŕňal uniformy v základných farbách s rôznymi nášivkami, ktoré školáka priraďovali k škole alebo k skupine. V Británii tento štýl ostal žiakom aj v laviciach stredných a vysokých škôl a môžeme ho tam dodnes nachádzať.

V rokoch päťdesiatych sa začal formovať do podoby, akú poznáme dnes. Dal vzniknúť značkám ako Ralph Lauren a Tommy Hilfiger a mnohé iné. Stal sa celosvetovým trendom, ktorí si zamilovali prominentní ľudia aj tí z bežných vrstiev, pretože ho čoraz viac napodobňovali dostupné módne domy.

Ako vytvoriť preppy štýl?

Pri tvorbe prepu si vyberajte základné módne kúsky. Pohrajte sa však s farbou alebo strihom – či už nadmernej veľkosti alebo orezania. Nemusíte si kupovať úplne nové kúsky, doma nájdete tie, ktoré do štýlu zapadnú. Môžete ich upraviť rôznymi nášivkami či patchworkom. Stavte na minimalizmus. Základnými kúskami sú nohavice, ktoré vám sadnú, sako či blazer, vestička, rolák a sveter.

Prep väčšinou pozostáva zo základnej škály farieb a snaží sa nevyčnievať. (Foto: Pinterest)

Vyhnite sa odevom, ktoré sú roztrhané alebo majú rokový nádych. Zabŕdnite do mužského šatníka, no ostaňte ženská. Topánky ani kabelka by nemali pútať prílišnú pozornosť. Tie voľne tiež v základných modeloch a farbách, žiadne vzory.

Zdroj snímok: Pinterest

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek