Trend, ktorý vzbudzuje strach: Je toto prijateľná alebo už moc?

Tento trend vám môže pripomínať arabské krajiny. V skutočnosti je za ním oveľa viac a má množstvo praktických výhod.

Baclava má za sebou oveľa dlhší historický kontext, ako by ste si mohli myslieť. Ťahané „balaklávy“ prvýkrát nosili britskí vojaci počas krymskej vojny, aby sa postavili proti krutému podnebiu Ukrajiny. Odev nesie svoje meno podľa obliehania bitky v roku 1853 v meste Balaclava.  A tento kúsok našiel miesto aj v kolekciách mól veľkých značiek.

Pandémia ako inšpirácia

Návrat trendu z čias, keby bol čisto praktickou pomôckou, dala aj pandémia. Počas nej sme boli nútení sa zakrývať, na čo sme dovtedy neboli zvyknutí. Aj dnes však ide o praktickú pomôcku – počas veľkých mrazov sme chránení. Pred patogénmi natoľko nie, keďže je baclava z materiálov ako bavlna (ideálne čo najpríjemnejšia látka), ktorá umožňuje ľahšie dýchanie a neochráni naše telo pred chorobami.

Na druhej strane, jej využitie môžeme nachádzať aj  v zdraví – počas krutých zím nám pomôže chrániť telo pred nachladnutím – práve nos je citlivý na chlad a hrdlo rovnako na podráždenie, ak nie je dostatočne zakryté.

Nie je baclava ako „kukla“

A čo sa týka návratu trendu – mohli ste ho najprv vidieť na raperoch v klipoch či na veľkých pódiách. Z praktickej pomôcky sa tak stala trendová záležitosť. Je to tiež nevyhnutná súčasť motorkárov – ak ste už na motokárach boli, poznáte ju ako „kuklu“, to však nie je trend v podobe, o akej sa teraz bavíme. Zásadný rozdiel je vo farbe aj materiáli.

Práve hudobný priemysel pomohol k zviditeľneniu zabudnutého trendu. A$AP Rocky či Justin Bieber si vzali kukly vo vojenskom štýle a dizajnéri ich postavili do popredia svojich sezónnych kolekcií. Prečo umelci? Noseniu „bakláv“ môžeme prikladať v ich podaní veľkú váhu – zachovanie súkromia a ochrany identity.

Nežné prevedenie

Môžeme teda povedať, že baclava vznikla ako čisto mužský prvok. Ako to už býva, trend sa pretransformoval aj do ženskej podoby. Baclavy v ženskom prevedení sú krásne farebné avyrobené z luxusných materiálov ako kašmír, ale aj praktických a teplých ako vlna. Klasickú baclavu si predstavíme tak, že zahaľuje ústa, čelo aj nos, v popredí sú len oči a kúsok čela, miernejší variant zakrýva len väčšiu časť čela – je teda náhradou čiapky – kúsok brady – slúži aj ako šál.

S pridaním slnečných okuliarov, dodá baclavu nádych luxusu. Nie je to len čisto zimná pomôcka, ale aj v lete z ľahších materiálov má praktické využitie – ochráni pred úpalom aj ako náhrada inej pokrývky hlavy.

Zdroj fotografií: Pinterest

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek