Trápia vás vyrážky vo vlasoch? Môžu za to tieto veci

Trpíte v poslednej dobe zvýšeným množstvom vyrážok? Ak vás trápia dokonca vo vlasoch, môže za tým byť niečo úplne iné ako v prípade tváre.

Ak máte celý život problémy s akné, ktoré vás trápi na tvári, krku či dokonca v dekolte a na chrbte, pri vlasoch možno zbystríte väčšiu pokožku. Vyrážky vo vlasoch totiž nesúvisia so „zlou pleťou“, ale pôvod ich príčiny treba hľadať niekde úplne inde.

Najmä v zime

Možno ste postrehli, že vlasové vyrážky vás trápia najmä v zime.  A skutočne, v zime sme na ich tvorbu náchylnejší. Jedným z faktorov je nosenie čiapok, ktoré nie sú vždy zo stopercentnej bavlny, ale z rôznych syntetických materiálov. Ak vám pokožka hlavy pod takouto látkou spotí, môže sa stať, že si všimnete, že vás vlasy viac svrbia.

Potenie ako také, bez ohľadu, na materiál čiapky, má vplyv na tvorbu vyrážok. Môžu sa vám preto vyskytnúť drobnejšie potničky, no pokojne aj väčšie upchaté póry. Tie pod vlasmi bolia rozhodne viac ako napríklad na tvári. Pokožka na niektorej časti pod vlasmi vie byť náramne citlivá a vás môže trápiť nielen svrbenie, ale aj nepríjemná bolesť.

Vyhnúť sa noseniu čiapok v zime nedá, no môžete zvážiť investovanie do bio materiálu alebo len pokrývky uší, avšak otázka je, nakoľko vás dokážu v mínusových teplotách zohriať.

Ak to nie je z čiapky

Ak čiapku nosíte minimálne alebo len, ak skutočne musíte, no vyrážky sa vám aj tak tvoria, skúste sa pozrieť na kozmetiku, ktorú používate. Niektoré šampóny sú na citlivú pokožku pod vlasmi veľmi agresívne. Ak ste zmenili šampón, možno sa vám stalo práve toto. V zime je ideálne používať detský šampón bez chemických látok alebo si vlasy skúste umývať len čistou vodou.

Otázka je, ako veľmi sa vám vlasy mastia. Pravdepodobne si v lete umývate hlavu častejšie a práve zmena môže vyústiť do vyrážok. Ak ste si v lete vlasy umývali denne či obden, v zime to nie je nutné. Ideálne je odďaľovať dni umytia, no niekedy sa práve to môže ukázať v podobe vyrážok. Vaše vlasy sa vám za menej časté umývanie odvďačia, no niekedy si to odnesie pokožka pod nimi, ktorá sa nebude cítiť dostatočne čistá. Je to len otázka času, zvyknú si vlasy aj koža pod nimi.

a woman getting her hair cut by a hair stylist

Ak vás trápi množstvo vyrážok, nie len nejaká drobná občas, zo svojej vlasovej výbavy vylúčte čo najviac prípravkov. Rôzne chemické zloženie či parfumy v obsahu môžu pokožke hlavy výrazne uškodiť a dobré by bolo na čas ich úplne vylúčiť, aby sa obnovila.

V zime taktiež konzumujeme menej vitamínov zo stravy, keďže nemáme prístup k čerstvému ovociu a zelenine. Dopľniť musíme niekedy látky inak. Skúste si nasadiť zinok, selén, vitamín A, D3, kremík a vitamíny skupiny B.

Zdroj foto: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek