Štyri mladé, ale nápadité slovenské značky

Za kvalitnou a dostupnou módou nemusíte za hranice. Zoznámte sa so štyrmi slovenskými mladými značkami. Predstavujeme vám značky, ktoré pracujú v duchu tzv. slow fashion (pomalej, poctivej módy).

Hovorí sa, že šaty robia človeka. V skutočnosti sme však zaplavení množstvom značiek pochybnej kvality, vyrábaných za pochybných podmienok. Mnohí z nás sa preto obzerajú po trvalejšom, férovo vyrobenom oblečení, ktoré sa bude dať použiť a „nevyjde z módy“ ani o päť rokov.

Aj na Slovensku pôsobí viacero značiek, ktoré vynikajú nielen tvorivosťou, ale aj zodpovedným prístupom k ľudskej práci a životnému prostrediu. Predstavujeme vám štyri značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Puojd aplikuje typické slovenské prvky do krásneho dizajnu

Za značkou Puojd stojí textilná dizajnérka Michaela Bednárová, ktorá dbá na lokálnu výrobu, ručné spracovanie odevov a kvalitné materiály. 

Najnovšia módna kolekcia Dedina obsahuje vzory makov, plotov alebo plátna vzorované tradičnou technikou žakárového tkania. Lákadlom kolekcie môžu byť aj strihy v duchu „jedna veľkosť“ pre všetky typy ženských postáv. Puojd však nie je len pre ženy, pre pánske publikum sú určené napríklad originálne mikiny.

V portfóliu nájdete tiež darčekové predmety so slovenskou tematikou, napríklad ponožky s čičmianskym vzorom, ktoré nosili aj naši športovci počas olympiády v Riu, alebo kravaty či šatky s citlivo zapracovaným slovenským znakom. 

Červené ponožky PuojdČierno-biele balerínky PuojdBiele šaty od Puojdčierna vzorovaná košeľa Puojd

Jemná a minimalistická značka Ushyté s nádychom severu a tradícii

Nová kolekcia LEN od textilnej dizajnérky Johanny Grigarovej bola vytvorená v súlade s prírodou. Modely sú ušité z materiálov ako 100-percentný ľan či bio-bavlna a každý kus je limitovaný a vyrobený ručne.

Dôraz je kladený aj na jednoduchosť strihov a univerzálne využitie na rôzne príležitosti. Prírodný charakter odevov od Ushyté dotvárajú aj zemité, jemne pastelové a tmavé farby.

Pouličná móda ako inšpirácia pre Buffet Clothing

Za značkou od Buffet Clothing stoja traja slovenskí dizajnéri, ktorí chcú prinášať dostupnú a autentickú módu do ulíc. Inšpiráciou im je najmä pouličné umenie.

Aj v Buffete však platí „menej je niekedy viac“, a preto dizajnéri vsádzajú na minimalistické, jednoduché, nadčasové a univerzálne strihy a farby. Každá kolekcia je limitovaná a vyrobená výhradne za férových podmienok v Európe.

O tom, že aj móda zo Slovenska môže byť európska, dokazuje aj značka Buffet, ktorú si môžete zakúpiť aj v Berlíne.

Pánska móda značky Buffet ClothingOranžový dámsky komplet Buffet ClothingDámsky krémový kraťasový kostým

Zdroj fotografií: Buffet Clothing

Nadčasová a elegantná móda od We are not sisters

Lucia Jarošová a Tamara Tóthová Markovičová nie sú sestry, ako naznačuje aj názov ich značky, ale kamarátky, kolegyne a v neposlednom rade produktové dizajnérky, ktoré sa rozhodli priniesť na trh nadčasovú, elegantnú, ale aj univerzálnu módu s dôrazom na inovatívne detaily.

Pri tvorbe oblečenia dbajú na zodpovedné správanie sa k životnému prostrediu, a preto na všetky odevy používajú vysoko kvalitné materiály od overených európskych dodávateľov. Výroba prebieha na Slovensku a osloviť chcú nielen slovenské dámy, ale aj európske publikum so zmyslom pre detail.

A žeby sa za kúsok od We are not sisters nemusela hanbiť ani žiadna európska hviezda, svedčí aj nová kolekcia Dualism, ktorej príchod je avízovaný na rok 2017. Dominuje v nej čistota, elegancia, zaujímavé strihy, zemité farby a jemné detaily.

Sestry-nesestry pravidelne prezentujú svoje kolekcie aj na viedenskom týždni módy a ich nedávno spustený nový web naozaj svedčí o tom, že sú svetové.

Tmavo modré šaty We are not sistersOranžový kabát We are not sistersModrý top We are not sistersBiela blúzka We are not sisters
Zdroj: Sóda O2

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek