Staráte sa v zime správne o svoju pleť?

Naša pleť je najviac skúšaná práve počas zimných mesiacov. Nemôže za to len ostrý mráz či vietor, ale predovšetkým striedanie tepla a chladu pri prechode z exteriéru do interiéru.

Starať sa o pleť v zime je teda skutočnou výzvou a potrebujeme na to viac času ako v lete, kedy je našej pokožke prirodzene dodávaná energia zo slnečného žiarenia. Ak trpíte suchou pleťou, v zime to máte najťažšie, ak máte pleť naopak mastnú, môžete mať pocit, že sa jej v tomto období uľaví.

Hydratovať, hydratovať, hydratovať 

Ak si myslíte, že vaše mastnejšia pleť nepotrebuje žiadnu hydratáciu, ste na veľkom omyle. Aj mastnú pleť musí byť hydratovaná, a to počas celé roka. Nemôžete však siahnuť po rovnakých prípravkoch, ako nositeľky suchého typu pokožky. Na trhu je viacero produktov s obsahom hydratačnej zložky aj pre mastný typ pleti. Nevysušujte svoju pleť len preto, lebo si myslíte, že jej sa to nemôže stať. Občas si doprajte tiež hydratačnú masku či sérum.

Ak ste naopak držiteľkou suchej pokožky, počas tohto ročného obdobia studený vzduch kradne vlhkosť z vašej pokožky, čo spôsobuje, že je suchá, svrbivá a podráždená. Pri vašom type pokožky by ste si mali siahnuť hlbšie do vrecka a pri výbere správnych produktov sa poradiť s lekárnikom. Výrobky, ktoré nájdete v drogérii či bežnom supermarkete nemusia splniť požiadavky vašej náročne pleti.

A neplatí to len pri krémoch, hydratačné zložky by mal obsahovať aj čistiaci gél. Na finálne dočistenie používajte pleťovú vodu bez obsahu alkoholu. A nezabúdajte a odlíčiť za každých podmienok. Dôvod, že sa vaša pleť nespotila či nezamastila a nevzali ste si dnes make-up, nie je žiadnou výhovorkou. Pokožke robia zle predovšetkým látky v ovzduší, ktoré sú obsiahnuté v každom meste pokrytom infraštruktúrou.

V zime je pleť obzvlášť citlivá na produkty, ktoré používate. (Zdroj: Unsplash.com)

Látky, ktoré sa stanú vašimi priateľmi

Vaša kozmetická výbava by mala byť počas zimných mesiacov obohatené o látky, ktoré inak počas roka nepoužívate. Kyselina hyalurónovú je nasiaknutá látkami, ktoré dokážu vašej pleti poskytnúť v zime perfektnú hydratáciu. Vitamíny, ktoré užívate v tabletách by ste mali dostať aj na svoju pokožku. Sú to predovšetkým vitamín A a C, ktorý nájdete v rôzne koncertovaných sérach. Skvelé sú tiež rôzne oleje, ktoré si môžete dať každé ráno – stačí pár kvapiek primiešať k dennému krému. Vašu pleť dokážu ochrániť aj pri nosení ochrany tváre.

V lete svoju pokožku poctivo natierate krémami s SPF faktorom, poľaviť by ste nemali ani počas zimných mesiacov. Ak sa chystáte na hory, žiadne výhovorky vám nehrozia, no ani v bežný deň nie zlé používať ochranu proti slnku. Naša pokožka môže byť poškodená UV lúčmi počas celého roka.

Žiadne zbytočné dotyky

Hydratovať treba celé telo, a to dostatočným pitným režimom aj v chladnejších mesiacoch roka. Ak pijete dostatok čistej vody, odzrkadlí sa to na kvalite pokožky. Jedna malá štúdia, publikovaná v auguste 2015 v klinickej, kozmetickej a vyšetrovacej dermatológii, zistila, že ľudia s nízkym príjmom vody dokázali pozitívne ovplyvniť hydratáciu pokožky tým, že vypijú viac vody. Svoje zohráva aj strava. Mali by ste sa vyhýbať cukrom a zvýšiť príjem potravín bohatých na vitamíny, minerálny a mastné kyseliny.

Aká teplota vody sa hodí na čistenie tváre? Milovníčky horúcich spŕch sklameme, pretože para unikajúca z takéhoto kúpeľa môžu pleť ešte viac vysušiť. A ešte jedna rada na záver. Zlatým pravidlo každého ročného obdobia by malo byť vyhýbanie sa kontaktu rúk a pokožky tváre. Baktérie, ktoré sa držia na vašich rukách sa môžu razom dostať na pokožku tváre a spôsobiť veľké problémy. Platí to obzvlášť, ak trpíte akné.

Titulná fotografia: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek