Skrášlite si pleť pomocou prírody – vyskúšajte vlastné pleťové masky z olivového oleja!

Vyskúšali sme pre vás na vlastnej koži týždennú jarnú prírodnú kúru pre vašu pleť. Použili sme len prírodné suroviny: olivový olej, med, morskú soľ a citrón. Vaša pleť sa po tejto kúre zbaví odumretých častí, zdravo sa „premastí“, rozžiari sa, napne sa a vyhladí sa i pár vrások. Venujte sa týždeň svojej pleti a napíšte nám, ako ste dopadli!

Olivový olej dokáže zázraky a je aj základom našej jarnej kúry. Po zime si vaša pleť zaslúži starostlivosť a tú zvládnete i pomocou surovín, ktoré bežne používate v kuchyni. Vystačíte si s panenským olejom, medom, morskou soľou a citrónmi. Potom to už chce len vyčleniť si pre svoju pleť trochu času.

Nákupný zoznam

Fľaša s olivovým olejom
  • Panenský olivový olej (Extra virgine)
  • Včelí med
  • Hrubozrnná morská soľ
  • Citróny (4 ks)
  • Čelenka na vlasy

Kúra sa má začať pílingom

Skôr ako začnete svoju pleť skrášľovať týždennou kúrou, potrebuje vaša pleť poriadny píling. Po zime je pleť vašej tváre vysušená a odlupujú sa z nej odumreté mikročiastočky. Aby mohli pleťové masky dobre pôsobiť, je potrebné odumreté čiastočky odstrániť.
Hrubozrnná soľ v drevenej miske
Ako si pripraviť pílingovú zmes: Zmiešajte 3 polievkové lyžice olivového oleja s 3 polievkovými lyžicami hrubozrnnej morskej soli.

Postup pílingu: Na tvár postupne nanášajte zmes v množstve podľa potreby a krúživými pohybmi masírujte pleť. Vynechajte partie okolo očí, ale nezabudnite na krk a dekolt! Zvláštnu starostlivosť venujte čelu a brade. Po asi 5 minútach jemnej masáže zmes zmyte teplou vodou a tvár aj krk poriadne poutierajte froté uterákom.

Vaša koža potrebuje zdravo premastiť – doprajte si medovo-olivovú pleťovú masku!

Zima pleti nepraje. Vysúša ju, a hoci máte pocit, že vaša pleť je naopak až priveľmi mastná, môže to byť dôsledok jej nedostatočného „zdravého premastenia“, čomu sa pleť bráni produkciou vyrážok a inými prejavmi mastnej pleti. Preto je na začiatku jari nutné dodať pleti výživu a tuky zdravou formou.
Med vo fľaše
Vhodná je preto týždenná maska na vysušenú pleť, ktorú aplikujete počas siedmich týždňov vždy ráno.

Ako si pripraviť zmes na masku proti suchej pleti: Zmiešajte tri polievkové lyžice medu a tri polievkové lyžice olivového oleja. V malej kompótovej miske zohrejte zmes vo vodnom kúpeli, ale pozor, maximálne na 40 °C. Zmes miešajte tak dlho, až vznikne konzistentná pasta.

Postup pri aplikácii prírodnej pleťovej masky: Pripravenú masku naneste na tvár, môžete i jemne okolo očí, na krk a dekolt. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom ju zmyte. Keďže vám túto masku odporúčame nanášať ráno, môžete pleť pred odchodom do práce natrieť ešte nie príliš mastným hydratačným krémom. Ale nemusíte. Záleží na vašom pocite, či i po zmytí masky nebude mať pleť príjemnú štruktúru.

Vyhláste boj vráskam – tým, ktoré už máte, alebo aj tým, ktoré si na vás brúsia zuby!

Citróny
Jarná kúra musí byť dokonalá. A tak s ňou vždy večer pokračujte. Tentokrát sa ale zamerajte na boj proti vráskam – a to i vtedy, ak ich ešte nemáte príliš výrazné. Základom je opäť olivový olej, ale tentokrát zmiešaný s citrónovou šťavou. Práve tá má totiž silný spevňujúci a vyhladzujúci účinok.

Ako si pripraviť zmes pre masku proti vráskam: Zmiešajte dve polievkové lyžice olivového oleja so šťavou z polovice citróna. Zmes by mala mať izbovú teplotu. Preto je optimálne používať olej i citrón, ktorý sa aspoň 2 hodiny pred použitím nachádzal v teplej miestnosti. Opäť zmes miešajte tak dlho, až kým nevznikne jednoliata konzistentná hmota.

Postup pri aplikácii prírodnej pleťovej masky: Vzniknutú zmes nanášajte na tvár, krk a dekolt. Tentokrát sa ale vyhnite pokožke pod očami a hlavne si dajte pozor, aby sa vám zmes nedostala do očí. Mohlo by to páliť. Masku nechajte pôsobiť 15 až 20 minút. Môžete si ju naniesť a pozrieť sa v nej na televízne noviny alebo si s ňou dopriať kúpeľ – len si musíte dať pozor, aby sa vám nezmyla. Takže si do vane napusťte menej vody než obvykle. Keď masku zmyjete čistou vodou, môžete pleť ešte ošetriť hydratačným „denným“ pleťovým krémom. Ale opäť ako v prípade rannej starostlivosti po použití masky – nemusíte.

Kalendár pre vašu skrášľovaciu kúru

Žena s turbanom na hlave
Týždenná kúra sa môže niekomu zdať príliš dlhá a len ťažko si viete predstaviť, že sa dennodenne venujte svojej pleti 15 minút ráno a 15 minút večer.

Stojí to ale za to a nám pri jej realizácii pomohol jednoduchý kalendár, ktorý sme si vytvorili. Jedna z našich testujúcich kolegýň si dokonca nastavila upozorňovanie na „čas pre masku“ do svojo mobilného telefónu. Takže to vyskúšajte tiež a vydržte!

  • Nedeľa – večer: pílingová kúra z medu a morskej soli
  • Pondelok až piatok – ráno: medovo-olivová maska
  • Pondelok až piatok – večer: medovo-olivová maska

Ako sme pre vás testovali kúru samé na sebe

Redaktorka Eva, 26 rokov: S kúrou som začala uprostred týždňa. Po zime som mala na tvári skutočne vysušené šupinky kože. Navyše aj červené fliačky, ktoré som síce dokázala zamaskovať make-upom, ale hoci ich iní nevideli, ja som o nich vedela. Kúru som robila od stredy do utorka. Pleť sa mi rozjasnila, stratili sa červené fľaky a na dotyk začala byť jemná a vláčna. Až som sa pristihla pri tom, že si stále ohmatávam tvár. Doma si zmenu tiež všimli – rodičia i priateľ.

Čitateľka Katka, 32 rokov: Pleťové masky som tiež vyskúšala vrátane pílingu na začiatku kúry. S ním som to možno trochu prehnala. Masírovala som sa zmesou soli a medu asi dosť bláznivo, pretože ma asi den pleť dosť pálila. Chce to jemnejší prístup a nepreháňať to. Avšak hneď ranná medovo-olivová kúra mi pleť upokojila a tiež hneď zjemnila. Celý týždeň som sa držala postupu a striedala rannú medovo-olivovú a večernú medovo-citrónovú masku. Pleť sa viditeľne rozjasnila, zjemnila a hoci neverím na zázraky, po týždni som mala pleť i vypnutejšiu s menej viditeľnými mimickými vráskami i začínajúcimi vráskami okolo úst medzi obočím a vejáriku okolo očí. Ale tam som si vraj tie masky nanášať nemala.

Vyskúšajte masku a napíšte nám, ako ste dopadli! Aj my ich pre vás stále testujeme.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek