Sex v meste: Keď módny smer udáva seriál

Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda, štyri hlavné hrdinky jedného z najúspešnejších seriálov histórie, sa stali módnymi ikonami pre nás všetky, ktoré sme so železnou pravidelnosťou sledovali úsmevné osudy svojich obľúbených hrdiniek.

Patricia Field – skutočná „štýlotvorkyňa“ seriálu spoločnosti HBO Sex v meste

Už od roku 1998, kedy prišlo HBO s prvou sériou úspešného seriálu Sex v meste, sa hlavné hrdinky stali propagátorkami a priekopníčkami nových módnych smerov. Unesené dejom seriálu možno mnohé z nás žijú s predstavou, že hlavnú zásluhu na tom má Carrie – Sarah Jessica Parker. Je to práve ona, ktorú bulvárne plátky predstavujú ako módnu ikonu. Avšak hlavná zásluha patrí predovšetkým módnej a kostýmovej designérke Patricii Field, ktorá dobrý seriál pretvorila na na módneho sprievodcu pre všetky „mestské“ ženy. Ako rodená newyorčanka už cez tridsať rokov udáva smer pre urbanistický štýl newyorského žiarivého nočného života. S obľubou hovorí, že „život je jedna veľká párty“: „Užívajte si ho – pretože všetko raz skončí.“

Manolo Blahnik – po jeho modeloch topánok musela túžiť každá žena

Práve vďaka Patricii Field sme spoznali nezabudnuteľné modely topánok Manola Blahnika, ktorého topánky s nádhernými vysokými opätkami sú synonymom ženskej príťažlivosti a úspechu. Najskôr neviete , že Manolo Blahnik má český pôvod. Narodil sa síce na Kanárskych ostrovoch, ale jeho otec bol Čech. Blahnikove modely dopĺňajú už niekoľko rokov kolekcie najslávnejších módnych návrhárov, akými sú Yves Saint Laurent, Christian Dior, Calvin Klein, John Galliano alebo Michael Kors. Madonna o jeho topánkach povedala, že „sú lepšie ako sex“, ba čo viac „trvajú dlhšie“. Modely Manola Blahnika sa ako kultúrny fenomén zapísali predovšetkým v roku 1991, kedy ich behom jednej epizódy kresleného seriálu The Simpsons nosila Marge Simpsonová. Vrcholom Blahnikovej kariéry sa stala prezentácia jeho modelov práve v seriáli Sex v meste.

Módne úlohy hrdiniek

Každá z hlavných hrdiniek zohrala nielen svoji filmovú, ale aj „módnu úlohu“. Všetky prezentujú svoj osobitý štýl, ktorý starostlivo ladí s povahovými rysmi a životným štýlom ich postavy.

Carrie (Sarah Jessica Parker)
Práve ona sa stala módnou ikonou, ktorej „sexy look“ priamo vyzýva nasledovať. Šatník Carrie je pestrou zmesou modelov najslávnejších módnych designérov a kúskov z blšieho trhu.

Samantha (Kim Cattrall)
Vyzývavá a sexy žena – vamp, ktorá sa nebojí v štýle svojho obliekania odrážať žiadostivosť. Jasné farby, viac odhalená než zahalená, ale pritom vždy odetá v štýlovo čistom modeli – to je Samantha.

<strong“>Charlotte (Kristin Davis)
Prezentuje roztomilý až dievčenský štýl, ktorý dopĺňa jej milú, často nevyzretú povahu. Nebyť výrazných ženských doplnkov – niekedy nechýbajúcej tašky a topánok, človek by si ju mohol spliesť s malou školáčkou.

Miranda (Cynthia Nixon)
Bez kvalitného odevu by z nej bola tuctová šedá myš. Avšak kvalitné oblečenie a striedmy štýl z nej robí profesionálnu businessmanku nesúcu však tak trocha „obojpohlavné“ znaky.

Obľúbené módne značky hrdiniek seriálu

 • Manolo Blahnik
 • Richard Tyler
 • Jimmy Choo
 • Dolce & Gabbana
 • Fendi
 • Dior
 • Blumarine
 • Channel
 • Chloe
 • Prada
 • Roberto Cavalli

Módne smery, ktoré nám diktoval Sex v meste

Nosili sme ihlové opätky.
Museli sme si kúpiť značkovú tašku.
Nosili sme plášte.
krátky strih vlasov bol „in“.
Trendy boli kvetinové sponky.
Svadobné šaty sme museli mať od módneho dizajnéra.

Čas už ale väčšinu týchto trendov pochoval, napriek tomu nás však naučil všeobecné zásady, ktorých sa môžeme držať.

Kombinujte drahé s lacným a značkové so štýlovým.
Nebojte sa kombinovať drahé značky s modelmi zo sekáča. Dajte najavo, že viete, čo sa nosí, ale napriek tomu máte svoj vlastný štýl, ktorého sa držíte. Kúpte si trebárs top od Chanel ako Carrie a doplňte ho lacnou „no name“ šatkou. Obujte si k starým džínsom luxusné topánky alebo si kúpte drahé značkové pyžamo od Jeana Paula Gaultiera ako Miranda a spite v ňom sama len tak, pre radosť.

Vrcholom sú topánky.
Zabudnite na pohodlie. Pokiaľ chcete vyzerať skutočne sexy, nemáte naň nárok. Doprajte si drahé a luxusné topánky. Pomocou vysokých opätkov si vykúzlite sexy dlhé nohy. Pokiaľ máte krásne opálené nohy so zamatovou pokožkou, nebojte sa ich ukázať svetu. A pokiaľ nie, nevychádzajte nikdy bez pančúch – a to ani v najtropickejších horúčavách. Nikdy tiež nezabudnite na perfektnú pedikúru – denná starostlivosť o nohy musí byť pre vás rovnakou samozrejmosťou, ako umývanie zubov.

Múdre dievča nenosí dva dni po sebe, nie to ďalší rok, rovnaký model.
Najlepšie je nechať každý model po použití ležať ladom minimálne týždeň – najlepšie dva. A to čo ste nosili vlani a v čom vás všetci obdivovali? Na to ihneď zabudnite – múdre mestské dievča vie, že nosiť dva roky po sebe rovnaký model je vrcholným prehreškom proti móde. Čítajte módne časopisy a buďte vždy napred pred ostatnými – buďte to práve vy, kto udáva módny smer.

Rozlúčte sa s úsporami.
Buďte pripravená na to, že láska k móde poriadne zamáva vašim bankovým kontom. Kúpiť si hoci len menšie kúsky značkovej kolekcie popredných svetových dizajnérov príde na desiatky tisíc korún. Možno vám teda nezostane nič iného, než ešte viac zapracovať na svojej kariére, aby vám pridali.

Zdroj obrázkov: HBO.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek