S týmto tipmi hravo zdoláte každé učenie

Niekedy je učenia priveľa a zdá sa, že nie je možné ho zvládnuť. Nie sú to len študentské časy, ale aj v dospelosti sa musíme neustále vzdelávať. Ako zdolať učenie?

Nájsť dokonalý systém na učenie sa neexistuje. Byť nútený učiť sa samo o sebe nie je príjemné. Hlavne, ak je to nasávanie informácií, ku ktorým nemáte vzťah alebo idú do hlavy len veľmi ťažko.

Časový plán

Je veľmi výhodné, ak si aspoň približne naplánujete, čo chcete kedy stihnúť. Najlepšie je nerobiť veci na poslednú chvíľu. Ak si napríklad začnete prácu, ktorú máte odovzdať, spracúvať už týždeň či dva dopredu, vyhnete sa mnohým stresom. Pokiaľ nebudete vedieť, ako pokračovať, máte ešte čas si to premyslieť.

Učiť sa dá rôznymi spôsobmi. Najdôkladnejší spôsob prípravy je, ak si zakaždým prejdete len malý celok a opakujete si ho dovtedy, kým ho neviete viac-menej celý. Skvelé je prepisovať si poznámky zo zošita do počítača alebo naopak. Urobíte si tak poriadok v učive a zároveň sa vám dostane niečo pri prepise do pamäte.

Niekedy je ťažké, naučiť sa látku, ku ktorej nemáte vzťah a nerozumiete jej. Skúste si však logicky nájsť súvislosti, prípadne si na internete zistiť definície podané iným spôsobom a možno sa vám to pomôže. Ak máte problém zapamätať si podkategórie niečoho (napr. že pravek sa môže deliť na a) doba kamenná, b) doba bronzová a c) doba železná), skúste vziať začiatočné písmená podkategórií a dať ich do vety či slova.

S hudbou či bez nej?

Niekomu je hudba pri učení príjemným doplnkom, iný však okamžite po zapnutí hudobného podmazu zabúda, že sa chce učiť, lebo hudba mu nedovolí prijímať nové informácie. Je veľmi dôležité uvedomiť si, ktorý typ študenta ste a podľa toho si zvoliť buď ticho alebo príjemnú nerušivú melódiu. Klasická hudba vraj dopomáha k lepšiemu učeniu. To nie je všeobecné pravidlo.

Nebudem si to písať, veď kamarátka si robí poznámky a ja si ich od nej prefotím. Toto mi je nanič, zoženiem si podklady od starších študentov. Hovorí vám to niečo? Lenivosť je základná (a veľmi zlá) ľudská vlastnosť. Niekedy sa človeku príliš nechce, ale spoliehať sa na poznámky od iných nie je správny spôsob, ako študovať. Každý si veci zapisuje svojim spôsobom, ktorý nemusí vyhovovať iným. Ale hlavne, hoci sa to nezdá, už prepisovaním sa učíte.

Doplňte vitamíny

Mať plne zapojenú myseľ je takmer nemožné, no existujú látky, ktoré vám môžu dopomôcť lepšie sa sústrediť a zapamätať si veci. Na vrchole zoznamu stoji ginko biloba, ktoré prekrvuje mozog a zlepšuje výkonnosť pamäte. Ak siahate pri štúdiu po väčšom množstve kávy, nahraďte ju guaranou, ktoré tiež obsahuje kofeín, no okrem toho, že nabudí, stimuluje činnosť mozgu. Nezabúdajte okrem čistej vody piť zázvorový čas, ktorý udrží vašu imunitu v správnom chode a neobmedzí vás pri štúdiu. Ak nemáte radi zázvor, siahnite po čaji zelenom či ženšene.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek