Pustite si jar do bytu!

Voňavý jarný vzduch, rozkvitnuté stromy, lúky aj záhrady nás priamo ponúkajú k tomu, aby sme si ten kúsok jari preniesli aj domov.

 

Jar v byte

 

Máte cit pre farby a dostatok fantázie? Tak prečo si takúto jarnú kvetinovú dekoráciu neurobiť sama? Kto si na to netrúfa, môže si kúpiť hotovú dekoráciu v predajniach s kvetinami. Pamätajte na to, že v jednoduchosti je krása a často taká dekorácia zapôsobí omnoho silnejšie. Než začnete tvoriť, tak si rozmyslite do ktorých priestorov dekoráciu použijete, to kvôli farbám kvetov a celkovej veľkosti aranžmánu.

Vhodné jarné kvety

Ruže, tulipány, narcisy, prvosienky, ľalie, margaréty, gladioly, sasanky, gerbery a mnoho ďalších môžete buď vypestovať na svojej záhradke alebo ich kúpite v kvetinárstve. Tulipány a narcisy sa dajú do vázy uložiť aj s cibuľou, čo vyzerá veľmi pekne a prirodzene. Lúčne kvety sa dajú nazbierať na prechádzke jarnou prírodou. Je lepšie vyjsť si niekam za mesto, pretože medzi zástavbou je zbytočné nejaké kvety hľadať. Pokiaľ vyrazíte napríklad do lesoparku, môžete si domov na aranžmány priniesť rôzne pokrútené slabé vetvičky a tiež popínavý brečtan, s ktorým sa vo väzbách dajú robiť divy. Rozkvitnuté vetvičky ovocných stromov, šípky, zlatý dážď, orgován, bahniatka alebo rôzne druhy trávy, jarné druhy bodliakov, čokoľvek z toho možno využiť na jarné dekorácie.

 

Narcisy

 

Keďže už máme po veľkonočných sviatkoch, určite vám po nich doma ostali aj korbáče. Ak nie, stále si môžete jeden upliesť sami. Chce to síce trochu praxe, ale keďže to chcete využiť na ozdobu, malé nedostatky vám nikto vyčítať nebude. Budete potrebovať vhodné vŕbové prútie, najlepšie bez výhonkov. Dĺžka by mala byť približne jeden meter – počítajme so skrátením po zapletení asi o pätinu. Na rukoväť budeme naviac potrebovať tenký, čo najdlhší prútik. Všetky typy korbáčov sa začínajú pliesť od rukoväti, z párneho počtu prútov – obvykle 8, ale robia sa aj korbáče zo 4, 6, 10 a 12 prútov. Princíp splietania je pri vrkočových typoch korbáčov rovnaký: vonkajší prútik najviac hore sa z jednej strany vloží medzi prútiky na protiľahlej strane a vráti späť na svoju stranu, ale dovnútra pod prútik, ktorý bol pôvodne najspodnejší. To isté opakujeme zrkadlovo z druhej strany a pravidelne striedame zaplietanie prútikov z ľavej a pravej strany. Takýto korbáč z čerstvého prútia, môžeme zasadiť do kvetináča a ozdobiť.

Nádoby na aranžmány

Pokiaľ zvolíte nenáročnú dekoráciu z rezaných kvetín, bude najlepšie vyzerať v čírej sklenenej váze so silným dnom. Tá môže byť v akejkoľvek veľkosti, podľa toho prispôsobíte aj dĺžku stoniek kvetín. Kvetiny dávame do čistej vody, do ktorej nasypeme prášok (floral môžete kúpiť v predajni s kvetinami), ktorý udrží kvety dlho čerstvé. Než nalejeme vodu, môžeme na dno nasypať vrstvu kamienkov, čo vyzerá zaujímavo. Sklenené vázy môžu byť aj farebné, ale pozor, aby kvety s farbou vázy ladili.

 

Ukážky váz rôznych farieb a tvarov Modrá sklenená váza nepravidelného tvaru

 

Vaša váza by určite mala byť skôr decentná a predovšetkým farebne vyvážená, najlepšie jednofarebná alebo z číreho alebo brúseného skla.Váza pomaľovaná zložitými motívmi alebo obrazcami v mnohofarebných variáciách síce môže zapôsobiť ako umelecké dielo, ak ale do takejto vázy dáte kvetiny, táto kombinácia vášmu oku rozhodne lahodiť nebude.

 

Keramická váza s obrázkom

 

Dekorácia vyzerá pekne aj v prútených košíkoch alebo ošatkách. Prútené nádoby však musíme vystlať igelitom alebo do nich dať nejaký pohár alebo misu, aby nám neprepúšťali vodu.

Vhodné sú aj keramické alebo plechové misky, džbániky, vázy a rôzne kvetináče. „Osadiť“ sa dá prakticky všetko, čo sa vám bude páčiť.

Dekoračné zdobenie

Na tvorbu dekorácie môžeme použiť aj rôzne dekoračné materiály, ktorých je v predajniach plno. Môžu to byť napríklad: lyko, bambus, pierka, koráliky, drevené alebo papierové lepiace ozdôbky, špajle, rôzne ohrádky a pod.

Urobte si v byte džungľu

Nielen že vám vylepšia byt po estetickej stránke, ale aj po zdravotnej. Kvety by, podľa nás, nemali chýbať v žiadnom prostredí, v ktorom sa človek pohybuje. O tom, ako izbové rastliny pestovať sa dozvieme v každej odbornej aj menej odbornej publikácii, tieto informácie sú s obľubou uvádzané vo všetkých časopisoch pre ženy aj v prílohách denných periodík. Väčšina izbových rastlín je ale natoľko odolná, že prežije aj krátkodobé zanedbanie starostlivosti o ne. A s istým odľahčením môžeme povedať, že niektoré rastliny sú také odolné, že prežijú aj naši starostlivosť.

 

Domáca džungľa

 

Ak si do bytu kúpime rastliny, mali by sme si zase uvedomiť, že aj tá nemenej náročná rastlina potrebuje stálu starostlivosť, aby nám dlhšie vydržala. Samozrejme, že môžeme zvoliť aj iný spôsob, ak si nechceme vybaviť domácnosť dokonalými umelými kvetinami. Je síce trocha finančne náročnejší, ale aj efektívnejší – a to neustála obmena vädnúcich a vyschnutých rastlín novými krásnymi z kvetinárstva. Na druhú stranu nepríde vám toto ako plytvanie financiami a marenie krásnych kvetín?

 

Dekoračné rastliny do bytuIzbová ruža

 

Výber izbových rastlín na našom trhu je obrovský. V predsieni by sme mali mať odolnejšie kvetiny – ako napr. svokrin jazyk alebo brečtany, lebo tu dochádza k najväčším výkyvom teplôt. V prípade, že chcete umiestniť kvetinu do niektorého kúta v byte, kde je málo svetlo, mali by ste vybrať rastlinu, ktorá je zvyknutá rásť v prítmí. Bývajú to spravidla liany, ktoré prospievajú v podraste pralesa – monstera, scindapsus alebo peprenica či šeflera. Do chladnejších priestorov sú vhodné paprade, naopak v teplejších a suchších vám budú prosperovať juky, dračince, agáve a aloe. Na svetlých miestach, ale nevystavených priamym slnečným lúčom sa vám odmenia bohatým rastom všetky izbové rastliny. K tým najbežnejším patria fikusy, dieffenbachia, bambusy, zelenec, asparágus, voskovky aj africké fialky. Vo svetlých kúpeľniach s väčšou vlhkosťou vzduchu sa darí napr. šaqchoru, syngonii. A na svetlom okne kuchyne sa krásne vynímajú bylinky, ktoré čerstvé používame pri varení.

Výmena bytového textilu

Kreslá s vankúšmi

 

Chcete vo svojom byte zmenu? Zatúžili ste po novom výzore niektorej miestnosti vo vašom byte? Jednoduchou, pomerne lacnou a nepríliš náročnou možnosťou je výmena textílií. Alebo ich pridanie do bytu. Znamená to, že starý vankúšik môžete oživiť novou obliečkou, vzor z obliečky vankúšika potom použiť aj na záves či poťah stoličky. Vznikne tak zaujímavá súhra a izba tým naberie jednotnosť, ktorá sa prejaví tou správnou atmosférou. Pridať môžete ešte obrázky na stenu s rovnakým motívom, ako vami zvolená textília, vymaľovať aspoň časti vzoru látky na stenu sa tiež ponúka ako veľmi zaujímavé riešenie. Izba tak získa základnú textúru, ktorú môžete opakovať na akomkoľvek prvku v miestnosti. Nie je ale nutnosť držať sa striktne len vybraného motívu, pridať môžete pokojne aj ďalšie a vhodne ich skombinovať.

 

Farebný podsedák a vankúšikom

Vankúšiky

Užitočná a zároveň dekoratívna súčasť bytu. Práve tak možno charakterizovať vankúšiky, ktoré môžete umiestniť na pohovky, gauče, postele aj do kresiel. Na všetkých spomínaných častiach nábytku urobia veľkú parádu a naviac sa môžu aj hodiť, keď sa budete chcieť pohodlne uvelebiť.

 

Farebné vankúše

 

Vankúšiky sa dajú kúpiť v mnohých veľkostiach, tvaroch – od štvorcov cez srdiečka po valčeky, z rôznych materiálov ako obliečok, tak aj výplní, s obliečkou alebo priamo so vzorom vytlačenom na samotnom vankúši. Čo sa vzhľadu týka, najviac záleží na tvare vankúša a na vzore potlače alebo na výšivke. Veľmi obľúbené sú geometrické vzory v kombinácii viac farieb, ale aj vankúšiky jednofarebné. Pri výbere záleží predovšetkým na štýle zariadenie vášho interiéru, preto by výber nemal byť ani príliš zložitý.

 

Vankúšiky v jarných farbách Ukážka farebných vankúšikov

 

Vankúšiky sa hodia ako pre dokonalý vzhľad, tak aj pre poriadne pohodlie. Dá sa nimi pohodlne podoprieť chrbát, ktorý potom nebude bolieť, pokiaľ sa opierate o
vankúšik je zaručené, že sa opierate do mäkkého. Pri zaspávaní zase veľmi oceníte ten správny vankúšik pod hlavou. O úžitku vankúšikov teda nemôže byť pochýb. Avšak zostaňme pri dekoratívnej funkcii.

Záclony

Síce už slovo záclony znie mnohým z nás pomerne staromódne, ale aj pozrite sa do obchodov s veľkým výberom, rozhodne narazíte aj na supermoderné záclony a po tých staromódnych nebude ani pamiatky. Ani keď sa chcete riadiť vyložene módnymi trendmi, tak sa rozhodne nemusíte obávať malého výberu.

 

Ukážka farebných záclon

 

Ten najzásadnejší rozdiel v trendoch je v štýle záclon – ak máte interiér zariadený minimalisticky a moderne, potom zvoľte jednoduché, vzdušné a s rovnými líniami. Byť zariadený v rustikálnom štýle či vidieckom naopak priamo žiada záclony zdobené, mohutnejšie a celkovo výraznejšie. Výber sa riadi aj druhom miestnosti. Do detskej izby smelo vyberte záclonu s detskými motívmi, do kuchyne napríklad skrátenú. Pamätajte ale na to, že každá miestnosť by mala mať jednotné záclony, všetkého príliš je skôr na škodu.

 

Decentné krémové závesy

 

Čo sa týka materiálov, výber je tiež veľmi široký. „Nosia“ sa plne priehľadné aj polopriehľadné, prírodné aj syntetické. Napríklad záclony z umelých vláken dokážu dokonale napodobniť napríklad hodváb, vlnu aj bavlnu, avšak stále si uchovávajú výhody syntetických materiálov, čo je ľahkosť, pohodlné pranie aj prípadné žehlenie. Rozhodne už neplatí, že textília na okno musí žiariť bielou farbou. Veľmi žiadané sú záclony s ľahkými nádychmi rôznych farieb, so sýtejšími miestami, s najrôznejšími aplikáciami v podobe výšiviek, strapcov alebo výkrojov. Žiadané sú aj blýskavé efekty, napodobeniny glitrov, geometrické vzory a farebné aplikácie.

 

Garniže a závesy

 

Nevyhnutným doplnkom k záclonám sú garniže alebo konzola na upevnenie záclony na stenu. Vyberajte podľa terajších predmetov v zariadení svojho interiéru, takže k prírodnému drevu zvoľte drevenú, v prípade, že máte nábytok s kovovými nohami, potom kovovú. Keď chcete garnižu čo najmenej výraznú, vyberte tú, ktorú tvorí tenký drôtik a len nenápadné úchytky do steny, takže ju teraz takmer vôbec nezbadáte a záclona potom vynikne ešte viac.

Zdroj fotografií: Chalifours.com, Fotolia.com, Bbc.co.uk, Juliusinteriors.com, Sweetandmasala.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek

Summer starts here zľava až 50 % na Answear.skKliknite sem pre zľavu!
+ +