Prečo začať cvičiť jógu? Toto vás presvedčí

O joge ste už určite čo-to počuli. Ide o najznámejší druh cvičenia s vlastným telom na svete. Ak ste doteraz váhali, či sa máte do tohto cvičenia pustiť, po prečítaní článku nájdete možno finálne rozhodnutie.

Slovo v preklade znamená obnovenie spojenia individuálneho „Ja“ s univerzálnym „Bytím“. Označuje sa dokonca až ako filozoficko-náboženský smer. Najstaršie zmienky o joge pochádzajú z indických bráhman teda starovekých písomných zmienok. Na západe sa stretnete skôr s jednoduchším označením – telesné cvičenie. Pod tým sa však skrýva omnoho viac.

Dych ako základ cvičenia

Ide v prvom rade o dychové cvičenie. Nie je to len dýchanie, ktoré robíte v bežnom živote, pri joge je tento dych oveľa výraznejší. Začiatočníci v joge sa neučia ani tak cvikom, ako spomínanému dychu. Základom je precítiť a prehĺbiť dych, ktoré prechádza vaším telom. Aj z tohto dôvodu je veľmi náročné sa učiť joge doma pomocou internetových návodov. Ak totiž nie ste pod dohľadom vyškoleného odborníka, môžete si napokon uškodiť. No, samozrejme, že každý pohyb sa počíta.

Existuje dokonca označenie „jogový dych“. Práca s dychom sa v joge všeobecne nazývá ako “pránajáma”. Môžete tomu rozumieť ako dychovým cvičeniam, ale slovíčkom v preklade označuje tiež prácu s životnou energiou, ktorú práve s dychom dávajú jogini do súvislosti.

Pri jogovom cvičení o techniku dýchania nosom, pri ktorej sa spája brušné, hrudné a podkľúčne dýchanie do jednej „vlny“. Rozlišujeme – nádych, výdych a krátku dychovú pauzu. Pri výdychu dochádza k uvoľneniu a pri nádychu k napätiu svalov. Zároveň pri dychu treba vnímať expanzie trupu a s výdychom uvoľnenia (zmenšenie hrudníka).

Aké druhy rozlišujeme?

Nie je joga ako joga. Na začiatku si pravdepodobne zvolíte tú najjednoduchšiu z nich, ktorá vás v prvom rade naučí správne dýchať. Pre začiatočníkov je vhodná Shanti, ktorá má za cieľa navodiť vám dokonalý mier a pokoj, no naučí vás tiež správne dýchať. Ashanta joga je tiež voľbou pre začiatočníkov, no čakajte, že sa poriadne zapotíte. Vychádza z prísnych pravidiel. Zámerom Hatha jogy je zase je očistiť organizmus a priviesť sa do psychickej a fyzickej harmónie.

Pre pokročilých sú tu aj moderné varianty cvičenia, ktoré však už natoľko nevychádzajú z tradície Indov. Sú plné moderných prvkov. Napríklad Power joga prináša rýchle striedanie asán – teda cvikov v joge – ktoré musíte už dokonale ovládať. Ani pri nej však nemôžete zabúdať na pravidelné dýchanie. Fly joga je verzia jogy vo vzduchu. Ste zavesení na šály zo špeciálneho materiálu, ktorý vás udrží vo výške až do niekoľkých metrov. Je však pre pokročilých, ktorý už majú čo-to na zemi s jogou zažité.

Prečo vlastne začať cvičiť jogu, keď na svete je toľko druhov cvičenia? Okrem toho, že predchádza bolestiam chrbtice a kĺbov, znižuje stres či odstraňuje psychické napätie. Vhodná je ľudí so sedavým zamestnaním či ľudí, ktorí sa potrebujú vyventilovať. Je vhodná skutočne pre každého, ak však trpíte závažnými zdravotnými problémami, je dobré to prekonzultovať so svojím lekárom. Za pokus rozhodne stojí, no nečakajte, že po prvom kurze budete v joge profesionál, vyžaduje si roky praxe a naučiť sa správne dýchať je oveľa ťažšie, než si môžete myslieť,

Titulná fotografia: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek