Prečo je dobré držať pôst? Nie je to len o chudnutí a tradícii

Pôst patrí k tradičným zvykom veriacich pred Veľkou nocou. Drží sa dokonca až 40 dní. Je to čas, kedy sa veriaci odvracajú od svojich hriechov. A práve zriekaním sa určitých pokrmov, ale aj alkoholu, či niektorých aktivít. Moderný pôst by sme si však mohli predstaviť aj takto:

Držanie pôstu môže pomôcť ľuďom lepšie pochopiť ich vzťah k potravinám a ovládať svoje chute. Môže to tiež pomôcť zvýšiť povedomie o potravinách a výžive. Je dôležité vnímať, že nie každý spôsob pôstu je vhodný pre každého, a preto je dôležité hovoriť s profesionálom alebo odborníkom na výživu, aby sa zabezpečilo, že pôst sa vykonáva bezpečne a efektívne, a aby sa minimalizovalo riziko negatívnych zdravotných účinkov.

Zlepší zdravie?

Pre niektorých ľudí môže byť pôst nevhodný, najmä pre tých s určitými zdravotnými  problémami – cukrovka, hypoglykémia, pri problémoch s metabolizmom, tehotným sa túto prax neodporúča skúšať vôbec. Preto je dôležité poradiť sa so zdravotným odborníkom pred začatím pôstu.

Predtým, ako sa do pôstu pustíte, mali by ste zvážiť, ako je na tom vaše zdravie, či máte dostatok vitamínov, látok, ktoré potrebujete k fungovaniu tela alebo trpíte ich nedostatkom. Pri pôste totiž tieto látky na určitý čas úplne vynecháte a môže vám to následne váš stav ešte zhoršiť.

Ak ste však v poriadku alebo sa tak aspoň cítite, pôst vám môže zlepšiť fungovanie žalúdka, pleť, očistiť organizmus či zlepšiť zažívanie. Telo sa striedmym stravovaním môže zbaviť škodlivín v tkanivách a orgánoch, ale aj pomôcť dostať sa bližšie k vysnívanej váhe. Keď sa naň vydáte po prvýkrát, zvážte niekoľko vecí. Ak máte problémy s krvným tlakom, je nebezpečné púšťať sa do očisty pôstom.

Koľko dní sa mám postiť?

Ak ste sa už vydať cestou postu rozhodli, je dobré zvážiť, koľko dní vydržíte bez stravy. Odporúča sa zotrvať na začiatku jeden celý deň bez pevnej stravy, ale len o vode. dodržiavať dvadsaťštyrihodinový pôst – od večera prvého dňa do večera nasledujúceho dňa, ešte lepšou možnosťou je – od večera do raňajok tretieho dňa. Jedlo úplne vynechajte a popíjajte len vlažnú vodu bez bubliniek, prípadne vodu kombinovanú s bylinkovými čajmi či zeleninovými a ovocnými šťavami.

Hlad sa dostaví možno hneď zrána, ak ste zvyknutí raňajkovať, no tento moment treba vydržať a prekonať ho. Zvoľte si na skúšku deň postu taký, kedy nemáte náročné pracovné povinnosti či psychickú zaťaž, ideálne je to deň, kedy ste doma a môžete sa naplno venovať oddychu, pri ktorom nepotrebujete energiu zo stravy. Ak pijete kávu, čiernu bez hocijakej formy osladenia si môžete dopriať. Odporúčajú sa nápoje bez kalórii.

Ako často sa postiť?

Podľa niektorých názorov je dobré postiť sa pravidelne, tak ako sa to robí raz za rok počas Fašiangu, avšak tu sa ten post líši – veriaci nejedia len niektoré druhy jedál a návykových látok, nedoprajú si napríklad mäso, nejde o úplne vzdanie sa jedla. Štyridsať dní vydržať na poste by chcelo poriadnu dávku odvahy a silné telo.

Zdroje snímok: Pinterest 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek