Ostrihajte si dlhé vlasy a darujte ich na výrobu parochne

Premýšľate o zmene účesu? Choďte do toho a darujte vlasy! Prečo? Lebo je to skvelé! Skutočne. A toto nie je žiadna reklama, ale skúsenosť osoby, ktorá sa na to dala.

 

Ostrihané vlasy na darovanie

 

Možno si mnohé poviete, že sú to len vlasy. Ale úprimne, len málo žien, dievčat a dokonca aj mužov má na to, aby chodili po svete s úplne holou hlavou. Vôbec to nie sú len vlasy, je to sebavedomie. Veď nie náhodou sa vraví, že vlasy sú korunou krásy.

Ja som to urobila a na rovinu – moje prvé pocity boli všelijaké. Som niekoľkonásobný darca krvi, svoju prihlášku do registra darcov kostnej drene som poslala bez najmenších problémov, aj keď ma mnohí upozorňovali, že darovať kostnú dreň je dosť bolestivé. A tak som si vravela, ak som ochotná darovať svoju krv a orgány, tak toto bude nič. Ale nebolo to úplne tak.

Bála som sa toho viac, ako prvého darovania krvi aj napriek tomu, že v tomto prípade mi nehrozili žiadne komplikácie ani riziká. A predsa mi trvalo 4 mesiace, kým som sa objednala ku kaderníčke. A predsa som noc pred strihaním nemohla spať. Pritom som sa sama presviedčala, že sú to len vlasy a zase dorastú, pretože ja mám to šťastie a som zdravá.

 

Dlhé vlasy pred ostrihanímZagumičkované vlasy

 

Čoho som sa tak veľmi bála? Odpoveď je veľmi jednoduchá – zmeny. Chápem, že sú ženy, ktoré majú každých 6 mesiacov inú farbu a dĺžku vlasov, ale ja k nim nepatrím. Ja mám celý život rovnaký účes s rovnakou farbou – nefarbené prirodzene hnedé a dĺžkou minimálne po lopatky. Takže takéto výrazné skrátenie bolo dosť mimo mojej komfortnej zóny. K dobrému pocitu mi nepomohol ani môj muž – silný zástanca dlhých vlasov, ktorý bol zásadne proti. Trvalo mu nejakú dobu, kým sa s mojím zámerom zmieril.

A ja som si povedala – som predsa viac ako len 40 cm vlasov. Môj charakter a intelekt neurčuje to, či mám dĺžku nad alebo pod ramená. A tak som sa na to dala. Vlasy som si posledný rok skracovala cielene pre tento účel – odstrihnúť len zničené končeky.

 

Vlasy na darovanie

 

Nebudem vám klamať, na svoj pohľad v zrkadle som si musela pár dní zvykať. Pri prvom mytí vlasov som zo zvyku použila zbytočne veľké množstvo šampónu. Ale stálo to za to. Môj muž mi povedal, že vyzerám o 15 rokov mladšia a 10 kg ľahšia 😊 Tak je celkom možné, že takúto omladzovaciu kúru si doprajem častejšie.

Komu som vlasy darovala? Nadačnému fondu Daruj vlasy.

Prečo nadácia Daruj vlasy?

Nadácia je veľmi transparentná– všetci darcovia, ktorí vlasy darovali sú uvedení na transparentnom účte nadácie. Tam sa môžete pozrieť aj na to, aká bola hodnota vašich vlasov. Okrem toho, ak sa vaše vlasy použijú na výrobu parochne, budete pri danej parochni uvedený ako darca a vy presne budete vedieť, komu ste pomohli. A to je pocit na nezaplatenie.

Vďaka partnerským kaderníckym salónom je to jednoduché. Objednáte sa, vopred oznámite, že chcete darovať vlasy a je to. Ja som sa nechala ostrihať v partnerskom salóne a nič som neplatila. Kaderníčka pripravila darovaciu zmluvu a súhlas s uverejnením fotiek a vlasy nadácii aj ona odovzdala. V Čechách je partnerských salónov skutočne veľa, škoda, že na Slovensku je ich tak málo. Verím, že sa aj slovenskí kaderníci čoskoro zapoja v hojnom počte. Zoznam partnerských salónov nájdete na stránkach nadácie: darujvlasy.cz/partnerske-salony.

Strihanie vlasov doma alebo v nie partnerských salónoch – vlasy si môžete odstrihnúť aj doma alebo u svojej stálej kaderníčky. Ani v tomto prípade to nie je nič komplikované. Ideálne je, ak je dĺžka odoslaných vlasov 36 až 40 cm, aby mali vlasy aj po odstrihnutí zničených končekov potrebných 35 cm.

 

Jak správně změřit cop?

MINIMÁLNÍ DÉLKA DAROVANÉHO COPU – Jak vše správně změřit?Milí dárci, správná délka copu je jedním z hlavních požadavků, který musí být při přijímání daru splněn. Minimální požadovaná délka je stanovena na 35 cm, upozorňujeme ale na to, že se jedná o minimální PRŮMĚRNOU délku copu. Je důležité, aby této délky dosahoval culík jako takový či jeho většinová část, nikoli pouze nejdelší pramínek. Samotné konečky vlasů musíme navíc ve většině případu odstřihnout kvůli tomu, že jsou poničené, ztenčené a tím pádem nevhodné pro výrobu paruky. Dbejte, prosím, na to, abyste cop vždy správně přeměřili. Případně se střihem ještě chvilku počkejte a pošlete nám cop raději o pár měsíců později, kdy délku 35 cm přesáhne. Velice vám všem děkujeme za spolupráci! 🙏Tým NF Daruj vlasy

Uverejnil používateľ Daruj vlasy – nadační fond Utorok 23. apríla 2019

 

Umyté a učesané vlasy poriadne zagumičkujte v smere ich rastu. Odstrihnuté vlasy opatrne vložte do čistého uzatváreteľného vrecúška, aby sa čo najmenej rozstrapatili. Vložte do obálky a spolu s darovacou zmluvou pošlite poštou na adresu: NF Daruj Vlasy, Kotěrova 847/5, Hradec Králové 500 03, Česká republika.

Na email nadácie: info@darujvlasy.cz, prípadne jej Facebookový profil môžete odoslať aj svoje fotky pred a po, aby ich mohla nadácia na svojom profile zverejniť.

Nadácia však neprijme vlasy kratšie ako 35 cm, premiešané a nezoradené v smere rastu (pred strihaním preto vlasy niekoľkokrát zagumičkujte) a extrémne poškodené vlasy. Prečo? Pretože parochňa sa pripravuje ručne vlások po vlásku tzv. pútkovaním. To znamená, že sa do podkladového tylu, ktorý pripomína veľmi jemnú sieťku, prevlečie vlas a na konci sa na ňom urobí malý uzol. Skúste si na 35 cm krátkom vlase urobiť uzlík.

 

Správna dĺžka vlasov pre darovanie

 

Inak vlasy môžu byť farbené, melírované, šedivé, dámske, pánske aj detské.

Ako to funguje?

Cop sa po doručení v nadácii zmeria, zváži a priradí sa mu farebný odtieň. Podľa týchto 3 hodnôt sa určí jeho predajná hodnota, za ktorú ich nadácia predá spoločnosti ProfiBeauty s.r.o., ktorá sa špecializuje na výrobu príčeskov a parochní. Najdrahšie vlasy sú nefarbené blond odtiene s dĺžkou nad 35 cm, keďže v našich končinách patria medzi najzriedkavejšie. Napríklad jeden takýto hustý cop zdravých vlasov nad 40 cm môže pokryť náklady na výrobu 2 parochní.

Darované vlasy sa predajú spoločnosti ProfiBeauty s.r.o., ktorá vyrába vlasové pásky na zahustenie vlasov a parochne. Nadácia Daruj vlasy takto získa peniaze, za ktoré potom nechá vyrobiť parochňu pre konkrétnu žiadateľku. Parochne vyrába tá istá spoločnosť ProfiBeauty, ale pre nadáciu bez provízií, teda nadácia platí len za náklady.

Na výrobe jednej parochne sa pracuje minimálne 1 týždeň 8 hodín denne a je na ňu potrebných cca 150 až 200 g vlasov, čo predstavuje v závislosti od dĺžky a hustoty vlasov 2 až 5 copov. Jej výrobná cena je okolo 600 až 700 Eur.

Žiadateľky samy požiadajú a parochňa sa vyrába pre konkrétnu osobu na základe jej fotky. Takže vyrobená parochňa je takmer totožná s pôvodnými vlasmi žiadateľky. Nadácia pomáha onkologickým pacientom, pacientom s alopéciou a osobám, ktoré prišli o vlasy v dôsledku vážnej traumy, napríklad pri požiaru, autonehode alebo v dôsledku operácie hlavy.

Nehovoríme však len o dospelých pacientoch. Posledná, zatiaľ v poradí 105 parochňa bola vyrobená pre 3-ročnú Johanku, ktorej vlásky nikdy nenarástli.

 

Dievčatko s parochňou

 

Ambasádorkou projektu Daruj vlasy je známa speváčka Monika Bagárová.

 

Monika Bagárová pre Daruj vlasy

Vystrihaj sa Slovensko!

Na Slovensku funguje ešte jeden podobný projekt pod názvom Vystrihaj sa Slovensko. Projekt vznikol ako spolupráca Ligy proti rakovine s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Princíp je veľmi podobný, malý rozdiel je však v podmienkach darovania.

Vlasy musia byť nefarbené alebo farbené do svetlých odtieňov. Túto podmienku som spĺňala, ale problém bol s minimálnou dĺžkou darovaných vlasov 40 cm. Pre mňa by to znamenalo vystrihať sa na veľmi krátko.

To že si necháte odstrihnúť vlasy pre dobrú vec, nemusí znamenať, že budete ostrihaná ako Majka z Gurunu. Aj krátke vlasy vedia byť sexi. Nechajte sa inšpirovať:
Perfektné krátke účesy na party, večierok alebo na ples alebo Krátke účesy do kancelárie, v ktorých zažiarite.

Zdroj obrázkov a videa: Moda.sk, Darujvlasy.cz

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek