Ôsmy ročník Bratislavských módnych dní mal mnoho noviniek – o nich sme sa bavili s organizátorkou Máriou Rehákovou

Bratislavské módne dni sú rozhodne najväčšou akciou svojho druhu na Slovensku a tento rok si ich organizátorka Mária Reháková dala za cieľ priviesť do Bratislavy tiež viac Čechov. Slovenskí a českí návrhári tak mali možnosť konfrontácie. A to bolo podľa organizátorky cieľom. Z BMD sme vám priniesli veľké množstvo reportáží a rozhovorov a v našom špeciáli rozhodne nemôže chýbať rozhovor s Máriou Rehákovou, ktorá je už osem rokov dušou celého projektu.

Organizátorka Bratislavských mdnych dní Mária Reháková
Organizátorka Bratislavských módnych dní – Mária Reháková pri rozhovore pre fashion magazín MODA.sk.

Jarné Bratislavské módne dni boli už ôsmym pokračovaním tejto akcie. Ako vnímate ich posun?
Keď sme prvý deň začínali, tak sa mi osmička zdala už naozaj veľa, ale je to moje šťastné číslo, a tak som si hovorila, že by nám mohlo priať šťastie. Dnes, posledný deň, to môžem zhodnotiť a som naozaj spokojná. Čo ôsmy ročník priniesol, by som zhodnotila v niekoľkých bodoch. V čom sme sa dostali dopredu bolo to, že sme prezentovali českú a slovenskú módnu tvorbu. Myslím, že v takom rozsahu nebola na Slovensku česká módna tvorba prezentovaná dlhé obdobie, takže sa tu mohli stretnú
slovenskí i českí návrhári, čo je dobré, pretože konfrontácia posúva vždy jednu alebo druhú stranu dopredu.

Ďalšou novinkou bolo, že sme odovzdávali ceny. V podstate nešlo o úplnú novinku, ale neoceňujeme každý rok, pretože niekedy nie je objav taký, aby sme dali ocenenie za prínos slovenskému módnemu návrhárstvu. Ale tentoraz sme mali výrazné osobnosti a ocenenie získala Janka Pištejová a Libor Komosný, ktorý s nami spolupracuje už päť alebo šesť rokov.

Mária Reháková
Mária Reháková
Bratislavské mdne dni sa spojili s charitou
Bratislavské módne dni sa tento rok prvýkrát spojili s charitou. Výťažok z dražby troch modelov od návrhárov Tatiany Kovaříkovej, Libora Komosného a Veroniky Kostkovej bol určený neziskovej organizácii Plamienok.

Prvýkrát sme tu navyše mali detskú módu. Bála som sa toho, pretože nemáme vybudovanú základňu a nemáme ani malých manekýnov, takže sme sa tomu museli dva alebo tri dni venovať. Mala som obavy, ako to publikum príjme, či to neskritizuje, ale bolo to úžasné, atmosféra výborná. Myslím, že aj to je taká ďalšia cesta pre Bratislavské módne dni, už budeme dávať zakaždým aj detskú módu. U nás aj v Čechách máme mnoho návrhárov, ktorí sa zaoberajú práve detskou módou. Teraz to bola prehliadka zo zahraničia, a to od francúzskej návrhárky, ktorá netvorí len odevy, ale aj doplnky, opasky a ďalšie veci, ktoré podporujú kreativitu detí.

A posledné, čo je pre mňa také najlepšie za tento ročník, je to, že sme sa po prvýkrát spojili s charitou, a to s neziskovou organizáciou Plamienok. Tá sa stará o slušné dožitie onkologicky chorých detí. Keď som si na ich webových stránkach čítala informácie, išiel mi mráz po chrbte. Myslím, že tak veľký projekt, ako sú Bratislavské módne dni, má povinnosť pomôcť.

Prehliadka Přemysla Hytycha na Bratislavských módnych dňoch
Prehliadka Přemysla Hytycha na Bratislavských módnych dňoch.

Ako vnímate rozdiel medzi českou a slovenskou módnou tvorbou?
Myslím si, že česká móda je trochu viac strohá, slovenské ženy sa obliekajú extravagantnejšie. Pripisujem to tomu, že sme bližšie k Viedni. Aj historicky to tak vždy bolo. Keď bola možnosť, tak ženy odišli do Viedne, kde si mohli niečo kúpiť. Ale čo sa týka spracovania materiálov, tak to zase viac vnímam tú českú módnu tvorbu.

Akého módneho návrhára z Českej republiky by ste rada videla na jesenných Bratislavských módnych dňoch? Čo trebárs Josef Klír?
Práve sme začali hlbšie pracovať s českou módnou tvorbou, mali sme tu napríklad Přemysla Hytycha, ktorému moc fandím. Josef Klír je veľmi renomovaný, toho sme tu, bohužiaľ, zatiaľ nemali.

Slovenský návrhár Lukáš Kimlička na Bratislavských módnych dňoch
Slovenský návrhár Lukáš Kimlička na Bratislavských módnych dňoch.

To je veľká škoda, pretože on práve teraz vytvoril veľmi zaujímavú konfekčnú kolekciu – vlastne prvýkrát urobil modelovú konfekčnú kolekciu a zameral ju na českej manažérky.
Určite by som bola rada, keby Josef Klír s nami spolupracoval. Vieme vytvoriť veľké promo návrhárovi, ktorý sa zúčastní, robíme tú showroomy, potom mimo toho, že mám túto agentúru (poznámka redakcie: produkčná agentúra Agentúra promotion), ktorá organizuje Bratislavské módne dni, tak vlastním aj časopisy , ktoré robia návrhárom veľké promo. Takže vlastne každý návrhár dostane PR a to si myslím, že je veľké plus. Takže Josefa Klíra by som tu videla rada a i s ním potom úzko spolupracovala. U neho vidím veľký potenciál.

A to spolu s Tatianou Kovaříkovou, ktorá ma veľmi oslovila, a to nielen modelmi, ale aj svojím prístupom, je to skvelá žena. Je poznať, že pre svoju tvorbu žije a myslím si, že bude pre obe strany dobré, keď sa budeme stretávať. Je totiž dôležité vidieť tiež tvorbu druhých a na Bratislavských módnych dňoch vidieť vždy aj niekoho zo zahraničia. To je vlastne hlavná myšlienka celej akcie – dať priestor nielen slovenským návrhárom.

Mali sme tu návrhára z Paríža, Londýna i Španielska. Každý rok je tu samozrejme niekto z Čiech, aby bola pre slovenskú módnu tvorbu zaistená konfrontácia, ktorá ju bude posúvať ďalej. Nič podobné na Slovensku nie je. Lukáš Kimlička, ktorý je s nami od úplného začiatku, povedal, že pre neho sú Bratislavské módne dni niečo úžasné, že keď začínal boli traja – on, Hanečka a Holubec, dnes je to celá plejáda návrhárov. Takže si myslím, že im aspoň trochu pomáhame tým, že im dávame priestor na prezentáciu ich práce. Samotný návrhár by nemal financie, aby mohol takúto akciu zorganizovať, takže som spokojná s tým, že keď vidia tvorbu iných a môžu sa s ňou konfrontovať, tak ich to posúva dopredu.

Návrhárka Slavomíra Vlasová na Bratislavských módnych dňoch
Slovenská návrhárka Slavomíra Vlasová na Bratislavských módnych dňoch.

Existuje ešte nejaký slovenský návrhár, s ktorým by ste rada spolupracovala?
Už v podstate spolupracujem so všetkými, s ktorými som chcela, ale každý rok hľadáme nové tváre. Máme projekt, do ktorého sa môže zapojiť akýkoľvek tvorca z celého Slovenska, je to napríklad až stopäťdesiat ľudí. Odborná porota, ktorá je zložená z renomovaných návrhárov a profesorov, je s nimi v kontakte a potom vyberie len hŕstku z nich. Tá na jeseň dostane možnosť odprezentovať svoje modely. Ide vlastne o úplne neznámych ľudí – napríklad vlani sa zo stodvadsiatich vybralo osem tvorcov. Tento výber má potom obhajovaciu prehliadku. Pričom víťazstvo môže byť spojené s vycestovaním, a to na Slovak Fashion Night v New Yorku. Tento rok však nejde víťazka, ale Slavomíra Vlasová. Od každého ročníka čakám objavenie niekoho nového a s tým chcem potom spolupracovať. Existuje veľké množstvo utajených návrhárov, takto vznikla napríklad Zlatica Hujbertová alebo Slavomíra Vlasová, objavili sme týmto spôsobom aj Veroniku Kostkovú.

Snažíme sa ich dostávať aj na módne prehliadky do zahraničia. To je pre mňa momentálne úloha číslo jedna. Začali sme s tým už vlani v Londýne, keď bol otvárací ceremoniál pre Slovenský dom za účasti pána Gašparoviča, tam sme mali Veroniku Hložníkovú a Lukáša Kimličku. Téma bola folklór a malo to veľký úspech.

Ktorá kolekcia, z tých ktoré boli predstavené v rámci Bratislavských módnych dní, u vás osobne mala najväčší úspech?
Z českých návrhárov sa mi najviac páčila Taťána Kovaříková, zo slovenských potom Slavomíra Vlasová, tá vlani v projekte Hľadáme nové tváre módnej tvorby zabodovala – to bola moja favoritka, ale ja samozrejme nie som členkou poroty. Práve Slavomíra ide do New Yorku v máji, a to so svojou krásnou kolekciou Etno.

Zdroj obrázkov: Nina Bednáriková – Moda.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek