Odhaľte typ svojej pokožky na škále 4 ročných období

Ak ste doteraz zisťovali, ako charakterizovať svoj typ pokožky a k čomu ho prirovnať, ste na správnom mieste. Pomôže vám škála ročných období. 

Existuje niekoľko možností, ako rozlíšiť farbu pokožky v súlade s farbou očí či odtieňom vlasov. Najjednoduchšou možnosť je vybrať si na škále ročných období. Na základe nej rozlišujeme štyri typy pleti – jarný, letný, jesenný a zimný typ. Toto rozdelenie umožňuje ženám aj mužom zistiť, ktoré farby mu pristanú a ktorým by sa mal naopak vyhýbať.

Najkrehkejšia 

Jarný typ patrí medzi najsvetlejšie. Pleť je svetlá, bledá až priam priesvitná, má jemne zlatistý nádych, raritou nie je ani červenanie sa pokožky. Porovnávať pleť tohto typu by sme mohli s broskyňou či marhuľou. Súčasťou pokožky môžu byť aj pehy, tie sú však len naznačené alebo zlatohnedej farby. Líčka sú často s nádychom ružovej či oranžovej farby.

Vlasy sú svetlé – v odtieňoch zlatej blond, medovozlatej či plavé s červenkastým nádychom. Môžeme sa skutočne baviť o celej škále blond. Typické pri vlasoch sú vyblednuté končeky, ktoré sú prirodzenou súčasťou od detstva, časom môžu stmavnúť, nikdy však nie príliš. Očí sú modré, sivozelené, zlatohnedé, pokojne aj tyrkysové. O tomto type pokožky hovoríme, že pôsobí najkrehkejšie.

ženské oko

Stále v lete

Letný typ je veľmi rôznorodý. Pokožka môže byť mliečnobiela, no pokojne aj s nádychom dohneda. Práve preto o pleti hovoríme aj „slnkom pobozkaná“, a to pokojne po celý rok. Letný typ sa ľahšie ako ostatné opáli. Ich pokožka vtedy nadobúda orieškovohnedý nádych. Pri olivovej pokožke sa vyskytujú tiež pehy, ktoré sú na rozdiel od jarného typu sivohnedé.

Zaujímavosťou pre letné typy žien je, že nikdy nie sú spokojné so svojím odtieňom vlasov a často experimentujú. Prirodzeným odtieňom vlasov je popolavoplavá, často striebristý nádych. Pokožka v detstve je blond, no spravidla stmavne. Vlasy však nikdy nie sú príliš tmavé a vonkoncom nie čierne. Oči majú odtiene sivomodrej, svetlomodrej, modrozelenej či orieškovej.

Chameleón medzi farbami 

Azda najväčšou zaujímavosťou spomedzi typov je jesenný. Podľa štýlu sa mení aj ich na pohľad jesenný typ pokožky. Prirodzene je pokožka žltkasto-zlatistá, no neraz je aj biela až priesvitná. Môžu sa vyskytovať pehy, nie však tak často ako u vyššie spomínaných typov. Na slnku sa jesenný typy rýchlo spália. Ženy, ktoré radíme k tomuto typu sú prirodzene krásne a nepotrebujú sa líčiť. Majú výrazné črty tváre.

Vlasy majú červený nádych. Sú v odtieňoch mrkvy, medenej či tmavogaštanovej. Blond farba sa u tohto typu nevyskytuje, no môžete sa stretnúť s tým, že má jesenný typ „špinavý blond“. Vlasy sú prirodzene lesklé. Očí sú veľmi nápadné. Pohybujú sa na škále svetlomodrej, petrolejovej, jantárovej, svetlozelenej či olivovej, neraz sú až tmavohnedé.

Snehulienka

Možno ste si neraz povedali, že máte pocit, že ste zimný typ. To, že vám je neustále zima však neznamená, že spadáte do tejto kategórie. Ak si spomeniete na rozprávkovú Snehulienku, dostanete ideálny zimný typ. Pleť je biela takmer ako sneh. Má studený nádych. Opaľovanie je pre tieto typy veľký boj. Buď sa nevedia vôbec, alebo sa spália do nepekných odtieňov. Typovo sa často zamieňajú s jesenným. Môže za to tmavšia pleť s olivovým nádychom, ktorá je však prítomná aj v zimnom type. Častejšie je to však práve bledá pokožka.

Zaujímavým je kontrast pri tomto type. Pleť je bledá, no charakteristické sú tmavé vlasy v odtieňoch hnedej až čiernej. V detstve sa však neraz vyskytujú aj svetlé vlasy, ktoré stmavnú. Oči sú prenikavej farby – ľadovomodrej, s nádychom fialovej, tmavozlenej či tmavohnedej až čiernohnedej. Farba dúhoviek kontrastuje s bielkami.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek