O vlasy sa staráte, no ich kvalita nestojí za reč? Toto možno robíte zle

V živote si každá z nás prejde viacerými zmenami, najmä čo sa hormónov týka. Každá z nich sa odzrkadlí nielen na našom zdraví, pleti, ale aj vlasoch, a to najmä ich kvalite. 

Základom kvality vlasov je strava. Platí to tak pri každom aspekte života. Ak chcete zlepšiť vonkajší výzor vlasov, do jedálnička by ste mali zaradiť dostatok vody. Pitný režim si žiadajú aj vlasy – ukáže sa to na ich hydratácii. Keďže sú vlasy priamo tvorené bielkovinami, ďalšou nevyhnutnou súčasťou vašej stravy by sa mali stať práve tie. Je to predovšetkým chudé mäso, ryby, vajcia a mliečne produkty.

Ak nekonzumujete dostatok bielkovinovej stravy, vaša koruna krásy je slabá, krehká, vlasy sa ľahšie lámu. Ďalším faktorom je aj strata farby vlasov či vypadávanie.

Vitamíny 

Viete, ktorý stopový prvok je základom pre vaše vlasy? Je to zinok. Jeho nedostatok taktiež môže viesť k padaniu vlasov. Dobrý efekt má aj na nechty či celkovo pokožku. Zinok nájdete v orechoch, listovej zelenine a ovocí. Okrem zinku do jedálnička zaraďte ďalšie vitamíny. Ako je už vyššie uvedené, ryby sú zdrojom bielkovín a Omega-3 mastných kyselín. Pridanie tejto látky do vášho jedálnička môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov a dokonca povzbudiť zdravší a rýchlejší rast vlasov.

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že vitamín C môže pomôcť posilniť vlasy a pomôcť ich rastu. vitamín C pomáha telu produkovať kolagén, životne dôležitý proteín pre zdravé vlasy, pokožku a nechty. Vynechať by ste nemali ani vitamíny skupiny B, ktorú majú radu výhodu pre zdravie vlasov.

O biotíne ste už asi čo-to počuli. Tento prvok by sa pokojne mohol zaradiť na prvé miesto na zozname. Biotín aktivuje metabolizmus aminokyselín v nechtoch a vlasových koreňových bunkách. Keďže samotné vlasy obsahujú keratín, čo je forma proteínu, podporuje to zdravé vlasy.

Poznajte svoje vlasy

Množstvo ľudí nevie, aký má typ vlasu,  tým pádom používa nesprávnu kozmetiku. Ak máte suché vlasy, šampón proti masteniu ich ešte viac vysuší, ak ich máte naopak mastné, mali by ste používať špeciálnu kozmetiku. Pre mastné vlasy vôbec nie je dobré, ak používate vlasovú kozmetiku, v ktorej je parfum či iné dráždivé zložky. Vašou rutinou by sa malo stať používanie šampónu s prírodnými zložkami. Ideálnou voľbou je žihľavový či brezový. Masku na vlasy by ste mali zvoliť len občas, nepoužívať ju po každom umytí.

Pri suchých vlasoch sa naopak žiada pravidelné používanie masiek či olejčekov. Umývať vlasy by ste si nemali tak často. To však platí aj pri mastných vlasoch. Čím menej často si ich totiž budete umývať, tým pomalšie sa začnú mastiť. Ak máte vlasy „normálne“ – nie sú mastné ani suché, teda sa mastia prirodzene po pár dňoch alebo pod vplyvom zlého počasia a pod., vyhrali ste a nemusíte sa nad výberom vlasovej kozmetiky príliš zamýšľať. Vždy je však lepšie voliť menej zaťažujúcu kozmetiku.

čierna kefa na vlasy

Ak trpíte extrémnym mastením vlasovej pokožky, tak skúste na čas vymeniť „dospelácky“ šampón za detský. Detská kozmetika neobsahuje žiadne parfumy, je šetrná k vlasovej pokožke, tieto produkty však spravidla menej penia. Penenie ale nie je základom dobrej vlasovej kozmetiky. Na trhu už dostanete aj tuhé šampóny, ktorú sú vytvorené v súlade s prírodou.

Zamýšľajte sa nielen nad umývaním, ale aj fénovaním. Horúci vzduch vie s vlasmi narobiť množstvo škody. Preto je potrebné vlasy pred jeho vystavením zabezpečiť sprejom na ochranu pred horúcim vzduchom. To isté platí, ak používate kulmu či žehličku. Používajte nižší stupeň tepla, ak váš fén umožňuje prenastavenie. V letných mesiacoch vlasy sušte prirodzene na vzduchu a dajte im aspoň trocha oddýchnuť.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek