Nie je nič dôležitejšie ako zdravá chrbtica: Ako sa raz a navždy zbaviť bolesti?

Šestnásteho októbra si pripomíname Svetový deň chrbtice. Patríte aj vy k ľuďom, ktorí trpia ustavičnými bolesťami chrbtice. Viete, čo robíte nesprávne? 

Bolesťou chrbtice trpí 80 percent ľudí. Je pritom jedno či sú to deti, seniori alebo manuálne pracujúci. Každý hľadá spôsob, ako si pomôcť. Tých spôsobov je skutočne veľa, pravdou je však, že každému pomôže niečo iné. Často musíte podstúpiť viacero druhov cvičení, masáží či druhov liečenia.

Dajte zbohom liekom

Ak ste kvôli bolesti museli navštíviť lekára či dokonca podstúpiť magnetickú rezonanciu, pravdepodobne vám lekár odporučí lieky, ak nepôjde o vážnu diagnózu, ktorá si vyžaduje návštevu chirurga. Aj v tomto prípade je rozhodnutie na vás. Ak ide o zápal, bez liekov sa ďaleko nepohnete a musíte si ho dať preliečiť. Ak však trpíte „len bolesťami“, ktoré nemajú žiadny vážny zdravotný podklad, ale súsivsia s vašou prácou (napríklad v kancelárií), pravdepodobne vám lekár predpíše analgetiká. Tie bolesť potlačia, no nevyliečia ju navždy.

A tu prichádza na rad dlhodobejšie riešenie problémov s chrbticou. V lepšom prípade vám totiž lekár odporučí rehabilitácie, ktoré zahŕňajú rôzne druhy cvičení. Predtým by ste mali absolvovať vstupnú kontrolu u rehabilitačnej lekárky alebo odborníčky, ktorá vám predpíše cvičenie a procedúry na miery. Cvičenie by ste aj po jeho skončení mali ďalej praktizovať doma. Ideálne ho rozšíriť o ďalšie.

Aké cvičenie je pre mňa vhodné?

Aj v tomto prípade platí, že by ste si mali nájsť cvičenie na mieru. Nie len to, ktoré vás zbaví bolesti, ale bude vás aj baviť, tým pádom ho môžete robiť aj po odznení bolesti a predísť tak ďalšej. Niektorí sa nájdu v jige, iní v strečingu či v kolektívnom športe, pri ktorom sú nútení zapájať chrbtové svaly. Aj posilňovňa ponúka viacero strojov presne na chrbticu, no toto cvičenie by ste mali vykonávať pod dohľadom odborníka. Mnohí nájdu odstránenie bolesti v pravidelnom plávaní. Vodoliečba je tiež jednou z rehabilitačných procedúr.

Ak sa chcete zamerať vyslovene na chrbticu, pozrite sa po kurzoch SM systému. Ide o rehabilitačné cvičenie pod dohľadom odborníka, ktoré môžete po pár hodinách vykonávať s náčiním aj doma. Pričom neexistuje vekové ohraničenie. Cvičebná metóda bola vyvinutá Dr. Smíškom v Českej republike, odkiaľ sa rozšírila aj k nám a nájdete ju na viacerých miestach. Predpisuje sa dokonca ako účinná rehabilitácia.

Tá príjemnejšia časť

Pozornosť by ste mali venovať tiež tomu, ako nosíte tašku. Pri nerovnej chrbtici, skolióze, vyskočených platničkách a ďalších diagnózach treba dbať na výber vhodnej tašky. Ideálny je ruksak. Ak nosíte tašku na ramene, snažte sa udržať chrbticu rovnomerne a strany meniť. Nikdy nenoste v taške takú váhu, ktorá by vás sťahovala na jednu či druhú stranu. Akonáhle cítite bolesť ramena, prehoďte tašku na druhú stranu alebo ju chyťte do rúk.

Masáže nie sú len formou relaxácie, ale dokáže na dlho odstrániť alebo zmierniť bolesti chrbtice. Masáž nielen uvoľňuje, pôsobí tiež na krvný tlak, znižuje stavy úzkosti, stimuluje imunitný systém. Pri masáži sa masér zameriava na svaly, šľachy, kĺby, ale aj lymfatické uzliny. Dokáže účinne odstrániť zatuhnuté miesta, ktorých sa cvičením či natieraním kremíkmi len ťažko zbavíte. Nie je však masáž ako masáž. Vyberajte si skutočných a certifikovaných odborníkov a tiež vhodný druh masáže. Pre niekoho je športová masáž prisilná, pre iného celotelová zbytočná.

 

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek