Zatvoriť

Naučte sa odstrániť škvrny zo svojich odevov – 3. diel: Vyčistite aj záludné škvrny!

Tretí diel nášho seriálu o škvrnách vás naučí, ako z oblečenia odstrániť zákerné škvrny od žuvačiek, guľôčkových pier, vosku, či iných ťažko odstrániteľných látok.

Ak potrebujete vyčistiť iné fľaky, možno nájdete odpoveď v našich predchádzajúcich článkoch na túto tému:

Najväčší umelci so škvrnami na oblečení alebo na vybavení interiéru sú väčšinou naše ratolesti. Avšak buďme úprimní, zašpiniť odev sa podarí nielen im, ale častokrát aj nám dospelým. Čistenie zašpineného šatstva môžeme zveriť do rúk odborníkovi, alebo sa o to pokúsime sami.

Hoci je pri odstraňovaní škvŕn vždy lepšie preferovať prírodné prostriedky a overené „babské recepty“, pri zákerných škvrnách nemusia byť vždy účinné. Na trhu máme dnes dostatok moderných chemických prostriedkov, ktoré si s takýmto znečistením hravo poradia.

Deti stoja v rade a dávajú mame špinavé oblečenie na pranie
Najväčší umelci so škvrnami na oblečení sú naše ratolesti

Ako odstrániť škvrny od žuvačky, lepidla, atramentu aj guľôčkového pera

Žuvačku z bielizne odstránime tak, že ju potrieme kúskom ľadu, mala by stuhnúť a odlepiť sa. Menší kúsok bielizne môžeme dať do mrazničky. Prípadne škvrnu očistíme acetónom.

Na lepidlá vyskúšajte rozpúšťadlo, ktoré obsahuje lepidlo, alebo acetón či benzín. Čistené miesto pritom vysušujte savým papierom. Škvrny od prírodných lepidiel – ako glej, škrobové lepidlá, arabská guma a pod., čistíme teplým roztokom pracieho prostriedku. Škvrny preklepávame do savej podložky (napríklad utierky) a nakoniec ich dôkladne prepláchneme vodou.

Škvrny od lepidiel na báze syntetických látok čistíme organickými rozpúšťadlami, napríklad benzénom, toluénom alebo perchloretylénom. Škvrny od disperzných lepidiel odstraňujeme pomocou acetónu, avšak nečistoty od epoxidových lepidiel môžeme odstrániť len ak sú čerstvé – najlepšie benzínom alebo toluénom a nakoniec čistíme acetónom.

Škvrny od atramentu čistíme čo najskôr, zmesou citrónovej šťavy, vody a soli. Dnes je väčšina atramentov roztokom organických farbív. Čerstvé škvrny je možné odstrániť pomocou kyseliny šťaveľovej (pomerne agresívna). Na odstraňovanie škvŕn z farebných textílií je možné použiť aj glycerol, lieh či čpavkový roztok.

Škvrny od guľôčkových pier sa čistia veľmi ťažko, najlepšie si s nimi poradíme, kým sú čerstvé – použijeme na ne kolínsku, silnú slivovicu, alpu alebo iný liehový roztok, ktorý máme doma. Škvrnu necháme presiaknuť do podložky. Na odstránenie škvŕn zo syntetických materiálov (rovnako ako pri atramentových škvrnách) však veľa šancí nemáme.

Farby na pečiatky sa tiež čistia zložitejšie. Najskôr odstránime mastnotu pomocou benzínu alebo perchloretylénu. Zvyšnú škvrnu preklepeme do podložky – čistíme najskôr teplým glycerolom a potom teplým liehom.

Škvrny od fixiek čistíme najskôr čistým liehom a potom koncentrovaným saponátom.

Žmurkajúca žena s nafúknutou žuvačkovou bubilnou
Nevzdávajte sa žuvačky, ľahko ju odstránite ľadom

Vyčistite vosk, pleseň a hrdzu

Pri romantickej večeri sa sviečka niekedy prevráti a od vosku sa zašpiní nielen obrus, ale aj naše šaty. Dobrá správa – väčšinou sa dajú zachrániť! Najskôr nožom zlúpeme vrstvu vosku, avšak po nej zostane na látke škvrna. Preto v druhej fáze vezmeme savý papier a látku vložíme medzi jeho dve vrstvy. Nakoniec prežehlíme horúcou žehličkou. Ak je škvrna väčšia, postup opakujeme s čistým papierom. V prípade, že naďalej zostane obrys škvrny viditeľný, čistíme tkaninu technickým benzínom alebo benzínovým čističom.

Škvrny spôsobené plesňami vyperieme vo vlažnej vode s prídavkom enzymatického pracieho prostriedku. Niektoré látky možno vybieliť Savom či podobným prípravkom. Pokiaľ pleseň prenikne do hĺbky, je jej odstránenie veľmi náročné. Textíliu môžte skúsiť namočiť do roztoku jemného pracieho prostriedku (napríklad na vlnu) a nechať celý deň pôsobiť a následne vybieliť.

Škvrny od hrdze najlepšie odstránime kyselinou citrónovou, potom potierame liehom. Staršie škvrny sa čistia zohriatym 10 % roztokom kyseliny šťaveľovej a potom textíliu dôkladne prepláchneme vodou.

Plážová romantická večera pre dvoch so sviečkami
Vosk môže riadne skomplikovať priebeh romantickej večere

Odstrániť sa dá aj škvrna spôsobená smolou, trávou, blatom alebo asfaltom

Na prechádzke lesom si môžeme oblečenie „vyzdobiť“ lepkavou smolou – živicou. Najskôr ju zmäkčíme olejom, potom trieme striedavo jadrovým mydlom, prepierame teplou vodou a potom terpentínom. Látku dáme medzi dva savé papiere a prechádzame žehličkou. Menšia škvrna sa potom odstráni liehom.

Škvrny od trávy, ale aj od špenátu, čistíme primárne liehom, ale môžeme ich potrieť aj surovým zemiakom. Po vypraní, ak je to možné, vybielime látku 3% peroxidovým roztokom, do ktorého pridáme niekoľko kvapiek čpavku – pri farebných látkach ho použiť nemôžeme. Pri jemnejších látkach peroxid zriedime ešte viac.

Aj čistenie škvŕn od blata môže byť problematické. Blato nečistíme hneď, ale necháme ho uschnúť. Čistíme tvrdou kefkou, potom benzínom, kefkou namočenou v saponáte a nakoniec vymyjeme vodou s octom.

Horšie je to s asfaltom či dechtom, ktorý sa môžme pokúsiť zoškrabnúť horúcim nožom. Staršiu škvrnu zohrejeme teplým jedlým olejom, potom čistíme čističom škvŕn – látku podložíme utierkou a na ňu dáme niekoľkokrát prežehlený savý papier, pričom podložku niekoľkokrát vymeníme.

Zdroj obrázkov: Pinterest

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek

Summer starts here zľava až 50 % na Answear.skKliknite sem pre zľavu!
+ +