Naučte sa nosiť pánske prvky v móde tak, aby ste si zachovali ženskosť

Priveďte do svojho šatníku nový vietor v podobe pánskych kúskov. Ak sa bojíte straty svojej ženskosti, tieto kúsky dokážete premeniť z pôvodne mužského na dokonalý ženský odev.  

Muži a ženy. Dva rozdielne svety. Teda aspoň na prvý pohľad. Svet módy je však výnimkou. V minulosti sa mužská a ženská móda výrazne odlišovali. Dámy chceli dať čo najviac najavo, že sú dámami a muži chceli aj navonok vyjadriť alebo prezentovať svoju mužnosť. Všetko je však inak. Súčasná móda ponúka obrovské množstvo možností, ako svoj outfit ozvláštniť prvkami z „iného sveta“. Móda nepozná hranice, neriadi sa žiadnymi zákonmi, a tak je prostredím, v ktorom sa kombinuje nekombinovateľné.

Vyslovene mužský kúsok 

Nohavice neboli od začiatku neoddeliteľnou súčasťou dámskej módy. Kým sa nohavice a iné mužské kúsky dostali do dámskych šatníkov, prešli dlhú a strastiplnú cestu. Museli čeliť hlboko zakoreneným predsudkom o nerovnosti pohlaví. Kľúčovú úlohu v tejto fáze zohrala Coco Chanel a jej obrovská slabosť na mužský šatník. Ako prvá prepašovala do ženského šatníka množstvo pánskych prvkov – saká, košele, tvíd, pásikavé tričko, voľné námornícke nohavice „slacks“ či „yachting pants“, neskôr aj klasické pánske nohavice. O nasledovníčky nemala núdzu.

Bez nohavíc si nedokážeme predstaviť dnes svoj život. (Autorká koláž, foto: Pinterest)

Staré dobré“oxfordky“ 

Hoci tieto topánky pôsobia veľmi mužsky, dokážu dámsky outfit dotiahnuť do dokonalosti. Pôsobia veľmi elegantne a luxusne. Dokonale ladia k nohaviciam cigaretového strihu. Blucher alebo oxford topánky sú väčšinou v univerzálnych, nie výrazných farbách – čierna, hnedá, tmavobordová. Avšak minulú, ale aj túto sezónu sa nosia taktiež v pastelovom alebo metalickom prevedení, a práve vďaka tomu pôsobia o niečo ženskejšie. Tento štýl topánok sa teraz vo veľkej miere vyskytuje takmer vo všetkých predajniach.

Topánky, ktoré dokonale dotvoria každý outfit. (Autorská koláž, foto: Pinterest)

Aspoň malý doplnok 

Všetky zaiste viete, že motýlik a kravata zdobia pri slávnostných príležitostiach obleky každého muža. Ide o akýsi mužský šperk, ktorý jemne ozdobí celý outfit. Ak sa na nejakých spoločenských akciách objavia muž a žena ako pár, očakáva sa, že budú ich outfity zladené, alebo že sa aspoň pokúsia zladiť pomocou nejakého prvku. A práve vďaka kravate a motýliku sa muž vie dokonale prispôsobiť svojej ženskej polovičke. V súčasnosti ponúka obchodný priemysel široký sortiment farieb, strihov, materiálov a štýlov pre tieto doplnky. V poslednom čase môžeme vídať tieto pánske prvky aj v dámskych outfitoch. Dokonale vyniknú na klasickej bielej blúzke, no o to zaujímavejšie, ak sú v dievčenských farbách alebo vzoroch.

Mužské doplnky môžete povzniesť na dámske. (Autorská koláž, foto: Pinterest)

Traky sú ďalší doplnok pôvodne mužskej módy. Sú to textilné alebo kožené pásy, ktoré sa nosia cez plecia, aby držali nohavice. Traky môžu byť elastické, a to buď úplne, alebo len na koncoch. Niektorí ich nosia len ako módny doplnok, t. j. nechajú ich visieť okolo pása. Väčšinou sa považuje za faux pas, ak sa nosia traky a opasok spolu. V minulosti museli byť traky zakryté, napr. pod sakom, pretože sa považovali za spodnú bielizeň. No ešte pred vojnou si muži začali vyzliekať saká a kabáty na verejnosti, takže už nebolo faux pas, ak niekomu bolo vidieť traky. Dokonca v roku 2008 opäť začína byť populárne nosiť traky, a to najmä v USA, Japonsku a v Anglicku. Prevládajú tenšie traky čiernej, bielej, červenej a ružovej farby, alebo s rôznou podtlačou. Postupom času sa tak traky začali objavovať aj v dámskych šatníkoch, tento trend trvá dodnes.

Zdroj titulnej fotografie: Pinterest.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek