Na koňských dostihoch v Ascotu dnes oslavujú „deň klobúkov“

Kto z nás by nepoznal pravidelné rubriky v spoločenských časopisoch, kde sa každoročne objavujú tie najextravagantnejšie modely klobúkov z najprestížnejších dostihov sezóny, Royal Ascot. Tiež máte chuť si dopriať z času na čas podobnú extravaganciu a nepripadať si pri tom ako blázon? Osviežiť svoj ouftit extravagantným klobúkom a obliecť si veľkú spoločenskú róbu? Choďte do Anglicka! 

Dostihy Royal Ascot – to sú klobúky, pikniky, stávky a skvelý šport. Do malej obce Ascot sa schádzajú desaťtisíce ľudí, aby videli prestížne dostihy, ktoré sa tu konajú od roku 1711.

Dáma v obrovskom bielom klobúku

Dostihy prebiehajú aj za účasti britskej kráľovnej. Ascotské závodisko, ktoré leží necelých 40 kilometrov od Londýna, bolo založené pred skoro tristo rokmi. Nielen kvalitne obsadené dostihy, ale predovšetkým pôsobivý spoločenský rámec a tradície robia z Ascotu jednu z najvýznamnejších športových akcií vo Veľkej Británii. Aj v Spojenom kráľovstve sa už málokde v dnešnej dobe dbá o dodržovanie predpísaného oblečenia tak, ako práve v Ascote. Kto by nepoznal jednu zo scén slávneho muzikálu „My Fair Lady“, v ktorom hlavná hrdinka Liza Doolittlová zvolá na dostihoch na jedného z koní: „pohni tou svojou lenivou kostrou“. Scéna sa neodohrávala nikde inde, ako v Ascote.

Dámy v extravagantných klobúkoch

Dostihové závodisko ovládnu raz za rok klobúky a víťazia nad koňmi. Bežia sa najdôležitejšie dostihy, Zlatý pohár, ktorý víťazovi odovzdáva Jej veličenstvo, kráľovná Alžbeta II. Vstupenky na tento deň bývajú pravidelne vypredané už pol roka dopredu! Aj keď dostihy v Ascote trvajú niekoľko dní, len jeden z nich je dámsky deň.

Dámsky deň

Štyri dámy vo vyzývavých klobúkoch

Krásky z najvyššej britskej spoločnosti na tomto dni vždy predvádzali svoje najkrásnejšie róby, samozrejme, doplnené zdobenými širokými klobúkmi. Moderná doba si z tradície, samozrejme, nenechala len pokrývky hlavy. Previedla ich však do karnevalovej podoby, až získali rôzne tvary a podoby a s klobúkmi majú spoločného už len jedno, že sa (často dosť obtiažne) nosia na hlave. Rozhodne sa nedá povedať, že by išlo vždy o slušivé modely. Niektoré extravagantné kreácie doslova ubližujú svojej nositeľke. Je to však hra a na tú je potrebná štipka fantázie.

Dáma s modelom dostihoviska na klobúku

Hodnotí sa vtip, nápad, originalita, kupodivu aj aktuálnosť. Úspechy slávil klobúk, na ktorom bol nový model závodiska.

Galéria klobúkov na dostihoch

Snáď nikde inde ako v Ascote nie je možné vidieť také množstvo najrozmanitejších a často veľmi bizarných, dámskych pokrývok hlavy. Od klasických decentných klobúčikov až po odvážne kreácie, ktoré veľakrát pripomínajú botanickú či zoologickú záhradu alebo ovocný sad. Čím extravagantnejší klobúk, tým lepší – týmto heslom sa riadi britská smotánka. Ani jeden zo stoviek modelov nie je rovnaký. Každá z dám sa každý rok snaží prísť s niečim novým, a snáď len členky kráľovskej rodiny sa snažia zachovať konzervatívny štýl.

Usmiate dámy s výnimočnými klobúkmi

Dostihy majú aj svojich odporcov – členka organizácie „Animal Aid“ na dostihy prišla s klobúkom, ktorý zdobil ranený kôň. Pravdepodobne chcela upozorniť na časté zranenia a následné úmrtia koní pri dostihoch. Najlepší čas na nákup klobúku je v období pred Kráľovským Ascotom. Tie najextravagantnejšie stoja stovky libier, ale aj napríklad vôbec nič. Len nedávno bolo dámam povolené prísť do „Royal Enclosure“ v Acote aj v nohavicovom kostýme. Aj tak je však vidieť takto odeté príslušníčky slabšieho pohlavia len výnimočne, a keď, tak je na prvý pohľad jasné, že dotyčná sa rozhodla pre exkluzívny hodvábny model.

 

Páni a ich garderóba

K predpísanému čiernemu alebo šedému žaketu patrí len cylinder. A je nezmyselné ho držať len v ruke, musí byť stále tam, kde patrí, teda na hlave. Tieto predpisy, čiže „dress code“, však platia len pre najprestížnejšiu časť hľadiska pre Royal Enclosure. Aj na britskom dostihovisku v „Grandstande“ musia mať páni oblek a kravatu. Úplne neprípustné sú džínsy alebo šortky. Aj v poslednej časti hľadiska — Silver Ring — si väčšina divákov oblieka to najlepšie, čo má.

 

Tri časti hľadiska sa nelíšia len predpismi pre oblečenie a výškou vstupného, ale aj hustotou divákov. Jednotlivé časti sú od seba aj prísne oddelené. V „Royal Enclosure“ je možné sa bez problémov prechádzať, v „Grandstande“ je to už trochu obtiažnejšie a v „Silver Ringu“ je už „ hlava na hlave“. Do „Royal Enclosure“ majú prístup len priatelia a známi kráľovskej rodiny, majitelia koní prihlásených na dostihy a členovia diplomatického zboru. Cudzinci majú jedinú výhodu, môžu si obliecť národný kroj svojej zeme, čo často využívajú návštevníci z ázijských a afrických štátov Britského spoločenstva národov.

Zdroj fotografií: Windsor-berkshire.co.uk, Pictures.gi.zimbio.com, Static.guim.co.uk, Bbc.co.uk, Creamcheeseandcaviar.com, I.dailymail.co.uk, Gouk.about.com, Lifestyle.aol.ca, Jewelry.about.com, Google.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek