Módne hity pre mužov z Paríža: sukne, plédové kabáty aj oblečenie ako transformácia tradičných montérok!

Séria módnych prehliadok v Paríži prezradila, čo bude súčasťou pánskych šatníkov na jeseň a v zime 2012/2013. Paríž už tradične predstavil návrhárov a značky s pánskym oblečením, ako je Dior Home, Hermès, Yves Saint Laurent, John Galliano, Jean Paul Gaultier či napríklad Givenchy. A čo nového sa v našom šatníku na jeseň objaví? Široké nohavice na hranici so sukňou alebo tartanový kabáty.

Parížsky Fashion Week so zameraním na pánsku módu bol prvým tohtoročným týždňom módy. Predstavené modely nepatria do našich šatníkov teraz. Sú určené pre nadchádzajúcu jesennú a zimnú sezónu 2012/2013. Od prehliadkového móla na pulty obchodov ich teda ešte čaká cesta, počas ktorej budeme mať dostatok času vybrať si ten štýl, ktoré sa nám bude páčiť.

Zľava Alexis Mabille Ann Demeulemeester Damir Doma Dior Home Dries Van Noten
Zľava: Alexis Mabille, Ann Demeulemeester, Damir Doma, Dior Home, Dries Van Noten.

Medzi najpodarenejšie kolekcie patrilo rozhodne pánske oblečenie predstavené v kolekciách 3.1 Philip Lim, Alexis Mabile, Ann Demeulemeester, Balmain, Berluti, Dries Van Noten, Jean Paul Gaultier, John Galliano , Junya Wanabe, Mugler, Rick Owens a Yves Saint Laurent. Každá kolekcia však je vydarená po svojom. Záleží na vás, či hľadáte klasiku, pohodlie alebo extravaganciu. Extravagantné modely z Paríža vám predstavíme v samostatnom článku, kde sa budeme venovať značkám a kolekciám pánskeho oblečenia, akými sú Comme des Garcons, Damir Doma, Givenchy, Henrik Vibskov, Issey Miyake a Maison Martin Margiela.

Zľava Givenchy Issey Miyake Jean Paul Gaultier Junya Watanabe Kenzo
Zľava: Givenchy, Issey Miyake, Jean Paul Gaultier, Junya Watanabe, Kenzo.

Módne značky s oblečením pre mužov predstavené v Paríži

3.1 Philip Lim, Adam Kimmel, Alexis Mabile, Ami, Ann Demeulemeester, Balenciaga, Balmain, Berluti, Carven, Comme des Garcons, Damir Doma, Dior Home, Dries Van Noten, Givenchy, Henrik Vibskov, Hermes, Christophe Lamaire, Issey Miyake, Jeane Paul Gaultier, John Galliano, Junya Watanabe, Kenzo, Kris Van Assche, Louis Vuitton, Maison Martin Margiela, Miharayasuhiro, Mugler, Paul&Joe, Rick Owens, Victor&Rolf, Yohji Yamamoto, Yves Saint Laurent.

Neprehliadnite najlepšie nápady z Paris Fashion Week!

V kolekcii 3.1 Philip Lim vynikli predovšetkým netradičné vzory na svetroch, ale tiež napríklad na topánkach, ktoré pripomínali extrémne zväčšenú pixelovú mapu prechádzajúcu od bielej, cez khaki do čiernej. Značka priniesla ale aj veľké množstvo ďalších nápadov, napríklad akúsi nylonovou košeľu prehodenú cez hrubšie tvídové sako, ktorá vytvorila veľmi zaujímavý vrstvený efekt.

Alexis Mabille dokázal vo svojej kolekcii skĺbiť moderné prvky pánskeho šatníka s prvkami typickými pre 19. storočia alebo dokonca s prvkami módy Ľudovíta XIV. V kolekcii sa objavuje čipka alebo nohavice, ktoré si vrchný diel prepožičali z jazdeckých nohavíc. Rozhodne stojí kolekcia za preskúmanie každého detailu, pretože v nej objavíte množstvo zaujímavých prvkov, ktoré dokážete na svojom oblečení uplatniť aj bez toho, že by ste si museli kupovať priamo modely Alexis Mabille. Podobne k svojej kolekcii pristúpila aj značka Balmain. A aj keď pri bližšom skúmaní zistíme, že historizujúcich prvkov majú odevy z jej kolekcie menej, rozhodne ju s kolekciou Alexis Mabille môžeme porovnávať.

Ann Demeulemeester, Rick Owens i Jean Paul Gaultier ponúkli kolekcie na hranici s alternatívnou módou. Oblečenie z ich kolekcií má nezvyklé ležérne siluety, ktorým napriek freestylovému vzhľadu stále nechýba potrebná dávka elegancie – len ide o eleganciu alternatívnu.

Značka Dries Van Noten ponúka pre nadchádzajúcu sezónu zimy a jesene 2012/2013 novú eleganciu, ktorá okrem klasickej čierno-bielej elegancie ponúka aj zaujímavé kúsky šatníka v pestrých vzoroch. Bill Gaytens, ktorý po Gallianovi (ktorý bol po škandále prepustený) prevzal opraty kolekcií John Galliano aj Dior (obe značky, vrátane pánskej značky Dior Home, patria pod konzorcium Christian Dior), sa síce svojou novo predstavenou kolekciou nemôže rovnať Jeanovi Paulovi Gaultierovi, s ktorého kolekciami Gallianove kolekcie už tradične porovnávame, napriek tomu však ide o zaujímavú kolekciu s prvkami módy 30. rokov. Gaytens kombinuje elegantnú pánsku módu 30. rokov bežnú pre filmové hviezdy s módou čerpajúcou z leteckých uniforiem tej doby.

Dva rozdielne pohľady na eleganciu ponúkli značky BerluttiYves Saint Laurent. Zatiaľ čo značka Berlutti ponúka typický taliansky pohľad na mužskú eleganciu, Yves Saint Laurent pridáva francúzske prvky s čiernou kožou.

Zaujímavá je kolekcia návrhára Junya Watanabe, ktorý dokázal klasické prvky pracovného oblečenia aplikovať do pánskej módnej kolekcie. Kolekcia sa honosí veľkým množstvom vreciek aj staronovým pohľadom na džínsy či flanelovú kocku. Watanabeho kolekcia patrí medzi najzaujímavejšie z Paríža.

Jean Paul Gaultier už tradične predstavil modely s pánskou sukňou, aj keď rozhodne nezatratil nohavice a tie stále tvoria hlavnú časť jeho kolekcie. Tá je zmesou obrovského množstva skvelých nápadov a nevadí, že chýba jednotiaci prvok. Čo kus, to je u Gaultiera originálny nápad! Aj kolekcia Givenchy je extravagantná a ponúka mužom alternatívu k nohaviciam v podobe sukne. Tu už sukne dominuje oveľa viac, než v Gaultierovej kolekcii. Tak ďaleko ako predchádzajúce značky modely Kris Van Asche nedošli. Mužom však tiež ponúkajú alternatívu k tradičným nohaviciam a to v podobe extrémne širokých nohavíc na hranici s nohavicovú sukňou.

Pánska kolekcia oblečenia Louis Vuitton bola pre mňa ako celok síce trochu sklamaním, avšak priniesla zaujímavé plédové kabáty, ktorých siluety sú pre pánsku módu netradičné a novátorské. Plédové kabáty majú dlhú aj krátku formu a zaujímavo riešené pruhy, samozrejme s logom Louis Vuitton, ktoré nemôže chýbať, dávajú pánskemu šatníku potrebnú atraktivitu. Krátky variant nemá plédový strih. Ide o bundu doplnenú veľkým šálom v rovnakom vzore.

Zdroj obrázkov: kolekcia značiek, Style.com, Google.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek