Mikuláš je za rohom: História aj originálne tipy na darčeky

Sviatok, ktorý rôzne po svete oslavujeme šiesteho decembra má rozsiahlu históriu. Nie je to vonkoncom len o dávaní malých darčekov pred Vianocami.

Mikuláš, od ktorého pramenia zvyky typické pre šiesty deň v poslednom mesiaci roka, sa narodil približne medzi rokmi 270 až 286 a zomrel v rozmedzí rokov 345 a 351 nášho letopočtu v gréckom meste Myra. Na to, prečo sa v tento deň obdarovávame, existuje legenda.  Mikuláš po smrti svojich rodičov totiž rozdal obrovský majetok, ktorý zdedil, tým, ktorí to potrebovali.

Gesto hodné sviatku 

Dobrý chlapík sa raz dozvedel o mužovi, ktorý bol taký chudobný, že nevedel svojím dcéram zabezpečiť veno. Z tohto dôvodu mu tajne daroval mešec s peniazmi. Položil mu ho v noci na okenný oblok. Obdaroval aj jeho ďalšie dcéry.

Na šiesteho decembra obdarúvame najmä najmenších, a to prevažne sladkou alebo zdravou ovocnou dobrotou. Prečo však niektoré deti dostanú miesto sladkej dobroty uhlie? V legende sa o tom nič netraduje. Uhlie je však špinavé, a po jeho chytení má každý zašpinené ruky, špina je často znakom zlého správania

Prečo šiesty deň v decembri? 

Na to, prečo oslavujeme mikulášske zvyky šiesteho decembra, neexistuje jasná odpoveď. Legendárny Mikuláš podľa niektorých zdrojov zomrel práve v tento deň. Pozostatky sv. Mikuláša dnes ležia v talianskom meste Bari. Po svojej smrti bol vyhlásený tiež za patróna detí, ale tiež požiarnikov, cestovateľov, hospodárov či námorníkov.

U nás sa meno Mikuláš nachádza v kalendári taktiež šiesteho decembra. Dominantnými vlastnosťami Mikuláša sú vôľa, aktívnosť, a dynamizmus, čo sa spája tiež so sv. Mikulášom z Myry. Vďaka jeho iniciatíve sa totiž osud mnohých zmenil k lepšiemu.

Urobte tento rok zmenu

Žijeme v časoch, kedy nemajú niektorí ľudí ani čo dať do úst, nie to ešte obdarovať blízkych. Ak viete, pomôžte tento rok na Mikuláša darčekom tým, ktorí to potrebujú. Ak sami nemáte peniaze nazvyš, pozrite sa do útulkov či sociálnych domovov. Stále aktívne hľadajú dobrovoľníkov, ktorý by sociálne slabším ľuďom vedeli aspoň na chvíľu vyčarovať úsmev na tvári.

Paradoxne aj spomínané uhlie, ktoré sa skôr spája s negatívnymi súvislosťami je vhodným darčekom na Mikuláša. Čierne uhlie totiž dokáže s rastlinami hotové zázraky. Ak nechcete blízkych obdarovať tradičnou sladkou dobrou, radšej im niečo napečte. Deti aj dospelí ocenia zdravé dobroty vašej vlastnej výroby. Miesto sladkej dobroty, tých, čo si držia líniu, poteší kvalitná káva. Ak hľadáte darček pre ne-kávičkára, pozrite sa po dobrom sypanom čaji.

Fotografie zdroj: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek