Máte zhoršenú pleť? Akné môže symbolizovať rôzne problémy v tele

Ak máte pleť posiatu vyrážkami aj v dospelosti, mali by ste zbystriť pozornosť. Môže ísť o genetické akné, akné z upchávania pórov, no niekedy nečistá pleť symbolizuje oveľa vážnejšie problémy.

Zdravie máme len jedno a nemali by sme ho pokúšať, hovorí sa. Aj keď sa vám môže zdať, že problematická pleť je bežnou vecou aj v dospelosti, veď ste mali akné aj v puberte, tak možno ho budete mať celý život, nemusí to tak byť, problémom môžu byť aj rôzne ťažkosti v tele, dokonca môže akné symbolizovať aj ochorenie vnútorných orgánov.

V hlavnej úlohe hormóny 

Akné je jedno z najčastejších ochorení kože, ktoré je bežné hlavne v období dospievania. Akné vzniká upchatím pórov, a teda ako zápal na koži. Z toho môžu časom vzniknúť nepekné jazvy, obzvlášť, ak vyrážky vytláčate a násilím z kože odstraňujete. Puberta je obdobím, kedy sa pleť viac mastí, niekto má vyrážok zopár, ďalší žiadne, iný má nimi posiatu celú pleť. Zbystrite pozornosť, ak už nie ste dávno v pubertálnom veku a vaša pleť stále pripomína chodiacu pubertu.

Na tvorbu vyrážok majú často vplyv aj hormóny. Pred menštruáciou a počas nej je bežnejší výskyt akné. Môže za to progesterón, ktorý sa podieľa na tvorbe kožného mazu. Jeho produkcia stúpa v období ovulácie a po nej. Práve kožný maz môže za produkciu zvýšeného množstva zapálených pórov.

close-up photo of persons eye

Aj testosterón, ktorý je inak mužský hormón, no môže sa nachádzať aj v ženskom tele, má tiež vplyv na aknóznu pleť.  Počas menštruácie môže za nečistú pleť nedostatok estrogénu, ktorý robí pleť zase krásne čistou. Počas vašich dní ho v tele ubúda.

Vnútorné orgány

Pri výskyte akné robí veľa, samozrejme, aj potrava, niektoré potraviny prirodzene podporujú tvorbu akné, no niekedy je za tým oveľa viac. To, čo totiž jete, môže ovplyvniť aj váš žalúdok, ak máte problémy s touto oblasťou v tele, vaša tvár vám to môže napovedať. Horná časť líc posiata vyrážkami môže symbolizovať problémy so žalúdkom či močovým mechúrom. Aj dolná pera symbolizuje zažívacie problémy. Brada je tiež často postihnutá v prípade problémov s črevami.

Akné často symbolizuje problémy s pečeňou, predovšetkým oblasť čela, ktorú má veľa z nás náchylnú na tvorbu akné, ale tiež je čelo postihnuté pri problémoch so žlčníkom. Oblasť medzi obočím a v okolí očí môže mať tiež varovný signál pre vašu pečeň. Ak prejdeme trocha nižšie – na nos – táto časť tváre môže byť zasiahnutá pri problémoch s pankreasom. Líca sú varovným prstom pre dýchací systém a pľúca, ale aj ústnu dutinu.

Mnoho ľudí ma vyrážky na menej viditeľných častiach tváre, čo je fajn, lebo je ich jednoduchšie zakryť, na druhej strane to môže symbolizovať ďalšie problémy. Brada po stranách je vyhádzaná, ak vás trápia hormonálne problémy. Často za to môže stres. Vyrážky na krku a hrudi môžu symbolizovať rovnako stres alebo problémy s imunitným systémom.

V prípade niektorých problémov často pomôže len zmena stravy, detox či vyhýbanie sa stresu. Pri niektorých je potreba vyšetrenia lekárov. To, že máte akné na niektorej časti z uvedených hneď nemusí znamenať, že máte problémy s orgánmi vnútri tela, ak ste sa však pri niektorom odseku pozastavili a uvedomili, že tieto problémy skutočne môžete mať, je lepšie sa dať skontrolovať lekárom.

Zdroj snímok: Unsplash.com

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek