Manolo Blahnik: návrhár, ktorého topánky sa stali súčasťou popkultúry

Módny návrhár Manolo Blahnik pôsobí vo svete módy už viac než tridsať rokov. Jeho talent nemožno poprieť, ale hlavným dôvodom, prečo sa stal Blahnik dnes dá sa povedať najslávnejším návrhárom obuvi na svete, je fakt, že jeho topánky s takou vášňou milovala a nosila hlavná hrdinka slávneho seriálu Sex v meste – Carry, v podaní Sarah Jessica Parker.

Kariéra Manolo Blahnika bola strmá. Netrvalo dlho, a hneď na začiatku Blahnikovej kariéry ľudia spoznali jeho neobvyklý talent. Topánky, ktoré navrhoval už na samom počiatku kariéry, sa stali hitom a jednotlivé modely „obleteli“ celý svet.

Španiel s českými predkami


Manolo Blahnik sa narodil na Kanárskych ostrovoch v slnečnom Španielsku. Jeho matka pochádzala zo Španielska, otec ale bol rodený Čech. Manola nič nemohlo zadržať v jeho plánoch – akonáhle absolvoval základnú školu, odišiel študovať do Ženevy a hneď na to do Paríža, kde sa naplno mohol venovať svojmu milovanému dizajnérstvu.

1973 – zlomový rok pre módne obuvníctvo

V roku 1973 Manolo Blahnik otvoril svoj prvý butik zameraný výhradne na predaj dámskej obuvi. Stalo sa tak v Londýne, meste módy. Zákazníčky sa len hrnuli, a tak je to dodnes. Po otvorení tohoto prvého butiku sa značke podarilo expandovať do celého sveta. Manolo si tak splnil svoj celoživotný sen.

„Manolky“ si zamilovali svetové celebrity


Manolo Blahnik by sa dostatočne uspokojil s rozvíjajúcim sa obchodom a ďalšími zákazníčkami, ale cez svoju skromnosť nezostal jeho talent nepovšimnutý. Manolo Blahnik získal ocenenie „Talent roku“ , ktoré mu udelila organizácia CFDA, a to dokonca trikrát. Návrhár sa týmto titulom môže pochváliť v rokoch 1987, 1990 a 1998.

V roku 2003 otvorilo Design Museum v Londýne špeciálnu expozíciu, ktorá zahrňovala len práce Manolo Blahnika. Tento obrovský úspech ale nebol a nebude prvý ani posledný, ktorý tento módny návrhár vďaka svojmu ohromnému talentu získa.

Skrátka a jednoducho povedané, topánky od návrhára Manolo Blahnika patria medzi skutočné skvosty v histórii obuvníctva. Ženy, ktoré si obujú topánky od Manolo Blahnika, sa stávajú výnimočnými, rovnako tak ako samotná návrhárova tvorba, ktorá okúzľuje ženské aj mužské srdcia už po viac než tri desaťročia.

Blahnikove topánky sa stali súčasťou popkultúry


Cez všetok Blahnikov talent mu najväčšiu poularitu priniesol seriál Sex v meste (v originále Sex at the City). „Manolky“ sú v slávnom seriáli spomínané toľkokrát, že sa vďaka seriálu stali súčasťou popkultúry po celom svete, kde sa seriál vysielal. Vraví sa, že sa „Manolky“ stali piatou najpopulárnejšou hviezdou seriálu – a to hneď po štyroch hlavných predstaviteľkách seriálu.

Zlomové okamihy pre návrhára Manolo Blahnika

1965 – Manolo Blahnik prichádza študovať návrhárstvo do Paríža

1973 – otvorenie prvého butiku v Londýne

1987, 1990, 1998 – ocenený spoločnosťou CFDA ako „Talent roku“

2003 – samostatná autorská výstava v londýnskom múzeu návrhárstva

2005 – vyšla monografická publikácia, ktorá zahrňuje Blahnikovu tvorbu od počiatkov dodnes

Zdroj fotografií: Manoloblahnik.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek