Majte vlastný štýl! Ako správne postupovať pri výbere oblečenia

Každý z nás sa chce páčiť. Často však máme mylné predstavy o tom, akým spôsobom dbať o svoj zovňajšok a oblečenie, a tak sa veľa žien bojí vymyslieť si vlastný imidž. Boja sa kombinácie neobvyklých štýlov, materiálov, strihov alebo farieb. A viete prečo? Majú pocit, že by neboli IN. Ale čo je to vlastne byť IN?

Moderné alebo nie?

Väčšina z nás si pod týmto slovom predstaví módne hity, v ktorých sa objavujú modelky a celebrity. Aj keď tieto modely môžu vyzerať krásne a zaujímavo, skutočnosť je taká, že sa hodí len určitej vekovej kategórii a, pochopiteľne, len určitému typu postavy. Tento fakt ale veľa ľudí nezaujíma. Jednoducho chcú byť trendy a obliekať sa tak, ako ich obľúbený idol. A tak sa po uliciach promenádujú „módne výstrelky“, ktoré sa nehodia k ich majiteľom a čo je najhoršie, potláčajú ich vlastný imidž a osobnosť, ktoré by mali naopak, vyniknúť.

 

Vlastný štýl obliekania Jessica Alba

Prečo sa obliekať do niečoho, čo sa k vám vlastne vôbec nehodí?

Prvým krokom pre správny výber štýlu alebo oblečenia, je uvedomiť si, že dnes sa nosí všetko. Pojem módny trend v skutočnosti predstavuje len akési odporúčanie, neznamená to, že musíte od hlavy až po päty vyzerať ako z prehliadkového móla. Niekedy stačí len malý detail, jemná zmena od toho obvyklého a zaužívaného. Veď pozrite sa na samotných návrhárov. Udávajú trendy na ďalšie obdobie, a predsa majú oblečené takmer stále to isté. Je to pre to, lebo majú svoj štýl – vedia, čo im pristane a v čom sa cítia dobre a podľa aktuálneho trendu menia len maličkosti. Nepatria do žiadnej kategórie. A ani vy! Každý z vás má svoj vlastný štýl, aj keď si to často ani neuvedomujete. To správne oblečenie by malo zdôrazniť vašu individualitu a pochopiteľne by ste sa v ňom mali cítiť prirodzene a pohodlne.

 

Donatella Versace

 

Donatella Versace rocker štýl Klasický štýl Donatelly Versace

 

Určite sa už aj vám stalo, že ste si v spoločnosti všimli niekoho aj napriek tomu, že nebol nijak výstredne oblečený. Napríklad vás v kaviarni zaujala pani v klasickom čiernom kostýme. Pani na prvý pohľad nebola ničím výnimočná, a predsa vyčnievala z radu svojou eleganciou a osobitým štýlom, pretože ten jednoduchý čierny kostým doplnila červenou šatkou s bodkami a k nej ladiacimi červenými rukavičkami. Tá dáma bola zladená do posledného detailu, mala svoj vlastný štýl, v ktorom sa cítila dobre, a ktorý sa hodil k jej fyziognómii aj osobnosti.

 

Skica fajčiacej ženy

Farby vám neublížia, ale oživia!

Najväčší problém pre nás predstavujú väčšinou farby. Tmavé odtiene nás robia o niekoľko rokov staršie a často v nich pôsobíme neprirodzene, akoby sme boli bez energie. Úprimne, asi len malá časť z nás farbám rozumie a vie, ako ich správne kombinovať tak, aby nám neublížili. Farby pritom hrajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu. Každá z nich má iný vzhľad a charakter pôsobenia. To, akú farbu máme práve teraz na sebe, vypovedá o našej momentálnej nálade a emóciách.

 

Farebný outfitFarebná šatka vo vlasoch

 

Farba v skutočnosti znamená pocit, ktorý si uvedomujeme pomocou svetla. Preto ten istý odtieň vnímame inak pri umelom osvetlení alebo v šere.

Pre ich správne použitie je vhodné oboznámiť sa s ich základnou symbolikou, ktorá ovplyvňuje nielen vás, ale aj vaše okolie. V nasledujúcej tabuľke uvádzam niekoľko príkladov:

 • ČERVENÁ energia, životná sila, sexualita,
 • ORANŽOVÁ kreativita, inšpirácia, radosť, prejaviť sa,
 • ŽLTÁ múdrosť, teplo, svetlo, ego,
 • ZELENÁ nádej, pokoj, láska, city,
 • MODRÁ konzervatívnosť, súlad, komunikácia,
 • FIALOVÁ vznešenosť, intuícia, pochopenie.

Ak máte s výberom odtieňov problém, poraďte sa s odborníkom a nechajte si urobiť farebnú typológiu.

 

Skice žien vo farebných tunikách

Strach z nedokonalej postavy je nezdravý a obmedzujúci

Ďalším, veľmi obmedzujúcim problémom, ktorý obmedzuje ľudí vo výbere oblečenia, je komplex zo svojej postavy. Mnohé z nás si myslia, že farebnejšie oblečenie ich robí tučnými a zbytočne upozorní na nie dokonalú postavu. Tento pocit je však úplne zbytočný. Nikto z nás nie je dokonalý! Ani tie „dokonalé“ modelky na „dokonalých“ prehliadkových mólach.

A ak si myslíte, že máte nejaké nedostatky, urobte z nich radšej svoju prednosť. Ukážme si to na nejakom príklade:
Typ postavy: silnejšia, väčšie prsia
Odporúčanie: Odpútajte pozornosť bruška a upriamte ju na prsia. Pomôžu vám v tom hlboké a véčkové výstrihy, empírové topy a šaty, stiahnuté pod prsiami.

Ako si vytvoriť vlastný štýlový šatník?

 1. Hľadajte inšpiráciu – nepomýľte si to však s hľadaním niekoho, koho môžete kopírovať. Hľadajte kúsky, farby, strihy, ktoré sa vám páčia. Pomôže vám v tom Instagram, Pinterest alebo Google. Možno vďaka tomu zistíte, že minimalistický štýl Jennifer Aniston je vám oveľa viac blízky ako vždy sexy JLo. Pokojne si na Pintereste vytvorte vlastnú tabuľu inšpirácií, ktorú uvidíte len vy. Pridajte si tam celebrity, modelky, blogerky, ktorých štýl sa vám páči a pozrite sa na to prvky, ktoré majú spoločné. To sú totiž presne tie detaily, ktoré sa vám podvedome páčia.
 2. Nájsť svoj štýl neznamená byť uniformná – to že uprednostňujete minimalistický štýl obliekania, neznamená, že si nemôžete obliecť vílovské šaty v boho štýle. Ak nájdete prvky, ktoré sa vám páčia a cítite sa v nich dobre, noste ich. Len ich noste na váš štýl a nesnažte sa silou zmeniť svoj štýl kvôli jedným šatám.
 3. Detoxikujte si šatník – inými slovami odstráňte všetko, čo nenosíte. Nehrajte hru – nemala som to na sebe 2 roky, ale teraz to už začnem nosiť. Nenosíte to, pretože sa v tom necítite dobre. Ak sa v tom necítite dobre, nemá to čo hľadať vo vašom šatníku. A naopak, ak máte skutočne obľúbený kúsok, nájdite rôzne kombinácie, ako si obliecť.
  Sarah Jessica Parker a jej šatník
 4. Nakupujte rozumne – uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Je čas zabudnúť na nákupy za pár Eur. Prečo? Pretože nechcete, aby vás nový štýl bol lacný. Nemôžete sa cítiť dobre a sebavedomo v nekvalitných materiáloch so zlým šitím. A nie, v drvivej väčšine to nie je otázka peňazí. Nepotrebujete 10 párov balerínok za 5 až 6 Eur. Potrebujete jedny poriadne kožené za 50 Eur. Kvalitu spoznáte na prvý pohľad.
 5. Zohľadnite svoj životný štýl a ciele – váš šatník nie je odrazom len toho, čo sa vám páči. Je odrazom aj vášho životného štýlu a presvedčenia. Pri jeho vytváraní preto myslite aj na to, ako chcete, aby vás okolie vnímalo. Nie ste len Barbie, ste aj človek s nejakými názormi, prácou, povinnosťami. Skúste si spísať na aké rôzne miesta počas týždňa chodíte – práca, party, večera s priateľom, kino, posilňovňa, atď. a skúste nájsť prieniky. Aké topy by ste si vzali do práce, ale aj na večeru či do kina?
 6. Nezáleží na vašej veľkosti, ale na tom, ako sa v nej cítite – verte mi, nikto sa na vás nepozrie a pomyslí si – hmm, to je riadna 38, mala si obliecť radšej 40. Ani vy sa pri pohľade na niekoho nezamyslíte nad kým, akú nosí veľkosť. Ale všimnete si, ak sa niekto necíti dobre v tom, čo má na sebe oblečené.
 7. Nepodceňujte silu módnych doplnkov – ak ste ich doteraz nepoužívali, je na čase zaradiť ich do vášho nového štýlového šatníka. Sú to bezpochyby najjednoduchší spôsob, ako zmeniť váš celkový vzhľad, ako z neho urobiť dokonalý outfit v každom smere. Netvárte sa, že vy na šperky nie ste! Každá žena sa cíti ako femme fatale, ak má na sebe pekné doplnky.
  Obuv a módne doplnky
 8. Verte svojim inštinktom a cíťte sa dobre – platí to najmä na začiatku, kým si na nový štýl a doplnky zvyknete. Neriešte, čo si o vašej zmene budú myslieť ostatní, či sa im to bude páčiť alebo budú  mať poznámky. To, ako to budú vnímať oni, bude záležať len od toho, ako to vy predáte.
 9. Požiadajte o pomoc – ak si skutočne neveríte, že to dokážete sama, požiadajte o pomoc. Buď poproste kamarátku, ktorej štýl sa vám páči alebo sa obráťte na profesionála. Dôležité je, aby ste sa cítila dobre a sebavedomo.

Maličkosti robia zázraky

Niekedy stačí skutočne málo a váš šatník sa zmení na nepoznanie. Na záver si ukážeme pár osvedčených trikov, ako jednoducho oživiť svoj šatník.

Čo so starým jednofarebným tričkom s výstrihom V a dlhým voľným rukávom?

Vynovte ho stuhou! Budete potrebovať: saténovú stuhu, výstužnú vložku (kúpite v akejkoľvek galantérii), nožnice, ihlu a niť.

 

Jednoduché úpravy topov

 

Postup:
1. Nažehlite malé obdĺžniky výstužnej vložky na rub trička v rovnakej vzdialenosti. Veľkosť obdĺžníkov musí byť o 1 cm väčšia po celom obvode než šírka stuhy.
2. Podľa šírky stuhy prestrihnite otvory.
3. Cez otvory natiahnite stuhu.
4. Vo vrchnej časti trička stuhu prišite k ramenu švovej záložky, aby sa vám stuha nevyvliekla.
5. Pri poslednom prevlečení stuhy, uviažte mašličku.
6. Aby sa vám spodná časť stuhy nevyvliekla, prišite stuhu z rubu k poslednému prestrihu.

To isté môžete urobiť na rukáve. Postup je rovnaký.

Máte klasické, jemne rozšírené šaty?

Skúste trik s gumou! Budete potrebovať: šijací stroj, ihlu, stehovaciu niť (tzv. stehovku), zatvárací špendlík, stredne širokú gumu na bielizeň.

Postup:
1. Po celom obvode spodnej časti šiat si prestehujte 2 cm široký otvor a to isté urobte na spodnej časti rukávov.
2. Prešite klasickým stehom na šijacom stroji. Na spodnej časti šiat aj na spodnej časti rukávov nechajte otvor na prevlečenie gumy.
3. Vypárajte stehovaciu niť.
4. Prevlečte gumu pomocou zatváracieho špendlíku.
5. Po prevlečení gumu spojte uzlíkom.

K týmto šatám sa hodia nohavice alebo legíny.

Skica ženy v pruhovanom tope
Nebojte sa experimentovať! Skúšajte kombinovať kusy oblečenia, ktoré sa na prvý pohľad k sebe nehodia. Oživte svoje veci doplnky, ako sú napríklad šperky, šatky alebo opasky. Uvidíte, ako veci odrazu vyniknú a stanú sa výraznejšími!

Ďalším dobrým typom je vziať si dlhší sveter a prepásať ho dvoma úzkymi opaskami.

Máte tričko s trojštvrťovými rukávmi? Vezmite si k nemu výraznú šatku a uviažte si ju okolo ruky, tak ako hodinky.

A takto môžeme postupovať ďalej. Tá pravá móda totiž nepozná žiadne obmedzenia a pekný, originálny a kvalitný šatník nemusí byť nákladnou záležitosťou.

Ilustrácie: Iveta Chládková
Zdroj obrázkov: Pinterest, eOnline.com, StyleCaster.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek