Ľanové tkaniny predstavujú návrat k prírode

Stále častejšie sa zaujímame o to, aké škodlivé látky obsahujú veci, ktorými sa obklopujeme, a tu v neposlednej rade sú to tkaniny, z ktorých je vyrobené naše oblečenie. Prevláda napríklad predstava, že výrobky z čistej bavlny sú pre nás tie najlepšie, čo tak úplne neplatí, vzhľadom k tomu, akým chemickým procesom bavlnené vlákna prechádzajú predtým, než si ich oblečieme. Preto neuškodí, keď si pripomenieme tkaninu, ktorú môžeme skoro označiť za ekologickú.

Isto poznáte príslovie, že ľan je tkanina chudobných. Toto príslovie vzniklo z dôvodu, že v skorších dobách neboli pre pestovanie ľanu nutné žiadne náročné podmienky, ba darilo sa mu tam, kde iným plodinám sa mu príliš nedarilo, a to zvlášť vo vyššie postavených či horských oblastiach.

Výroba ľanu

Pri výrobe ľanových tkanín sa používajú ľanové vlákna, avšak spravidla neobsahujú stopercentne ľan, ale ide o zmesi vláken ľanových s vlákninami bavlny, prípadne syntetickými, ktoré sú spracované tak, že majú vzhľad a charakter ľanových tkanín.

Ľanové tkaniny sa vyznačujú prirodzeným leskom, hladkosťou, tuhosťou, pevnosťou a nerovnakosťou použitých ľanových nití. Na dotyk je to material chladný, čo môžeme využiť v parnom lete. Nevýhodou je, že je táto tkanina veľmi mačkavá, z tohoto dôvodu sa používajú vyššie zmienené zmesi vlákien.

Vyrábajú sa spracovaním ľanu, dnes už modernou technológiou. Naši predkovia spracovávali ľan ručným spôsobom – ľan sa musel namáčať, aby stonky zmäkli, ďalej odsemeniť a vochlovať. Pri procese vochlovania sa prečesávaním hrstí vlákien cez tzv. vochlu, drevená doska s oceľovými drôty, vlákna zbavovala zastrapatených zbytkov a nečistôt.

Česanie ľanu

K výrobe ľanovej priadze sa dá použiť asi 10% vlákien – ale i niektoré zbytky sa využívajú v
textilnom priemysle – mimo iné i k výrobe technických tkanín – alebo inde ako kúdel alebo pazderie, semeno sa využíva v potravinárstve a chemickom priemysle na výrobu olejov.

Ľanové tkaniny sa vyrábajú najčastejšie v plátenej alebo keprovej väzbe. Vyrábajú sa z čistého ľanu, ďalej v kombinácii s bavlnou, viskózovým hodvábom či chemickými vláknami. Podľa použitého vlákna sa tkaniny delia na ľanové tkaniny, poloľanové tkaniny, tkaniny kombinované, tkaniny s chemických vlákien, alebo skotonizovaného chemicky upraveného ľanu.

Ľanové priadze sa tiež pred dopriadzaním bielia, podľa toho tieto tkaniny rozdeľujeme na tkaniny zo štvrtiny bielené, z poloviny bielené, či celobielené. Okrem bielenia sa môžu ľanové tkaniny upravovať mercerovaním, ktoré umožní vyššiu pevnosť, a príjemnejší omäk tkaniny, ďalej farbením, i keď ľanové tkaniny sa farbia horšie, potlačou, impregnáciou, čo ďalej ovplyvní vlastnosti látky.

Ľanové a zmesové tkaniny sa najviac používajú na pracovné odevy, ale i na ložné prádlo (véba, grádl, prestieradlovina), na výrobu utierok a osušiek, stolného prestierania, bytových a dekoračných tkanín a už zmienených technických tkanín. Vyrábajú sa z nich letné obuviy i obuvnícke nite, maliarské plátna, väzby kníh i námorné plachty na lode. Pre odevné účely sa využívajú ľahké letné dámske šatovky a pánske oblekoviny.

Typy ľanových tkanín

Ľanová tkanina

Damašek: Hustá tkanina v atlasových väzbách, používa sa na ložné prádlo.

Matracový damašek: veľmi pevná tkanina v atlasových väzbách, väčšinou zo žakárovými vzormi,
ktorá je veľmi ideálna tkanina na poťahy matrací.

Ségl: jednoduchá ľanová tkanina v hustej plátnovej väzbe, plachtovina, užívaná ako technická textília, vzhľadovo podobná materiálu canvas.

Véba: má jemný prírodný lesk a plátnovú väzbu, hodí sa pre stolné i ložné prádlo

Grádl: jemne pozdĺžne pruhovaná tkanina, pruhy sú spôsobené osnovnými a útkovými väzbami, použitie na rovnokroje alebo ložné prádlo.

Matracový grádl: tkanina špeciálne zhotovená pre poťahy na matrace.

Madeira: celoplošne vyšívaná ľanová tkanina v plátnovej väzbe.

Ďalšie typy: uterákoviny, osuškoviny, slnečníkoviny, košeľoviny, šatové tkaniny.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek