Ktoré potraviny a nápoje by ste nemali počas stresu konzumovať?

Stres vzniká z práce, životných situácii či rozhodnutí, no môže ho umocniť aj to, čo konzumujeme. Ktoré potraviny a nápoje by ste v čase, keď ním trpíte mali obmedziť v konzumácii?

Ak vám je dobre známe potenie, mastné dlane od potu či iné telesné prejavy, ktoré sú aj navonok pozorovateľné. No medzi príznaky stresu patrí predovšetkým búšenie srdca a nielen v oblasti ľavej strany hrudníka – búšenie môžete cítiť aj v žalúdku či počuť v ušiach. Pri príznakoch ako časté bolesti hlavy, nespavosť, bolesť žalúdka či bolesti čriev, už zvýšte pozornosť, pretože môžu výrazne ohroziť vaše zdravie.

Žalúdok a črevá v hlavnej úlohe

Práve pri tráviacom trakte sa pozastavíme. Veľká časť imunity a zdravia je práve v črevách, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri tom, čo z tela odchádza. Ak naše črevá nedostávajú dostatok vyváženej stravy v podobe bielkovín a vlákniny, odvďačia sa nám v negatívnom slova zmysle nesprávnym fungovaním a bolesťami.

Signifikantnú úlohu pri ich správnom fungovaní však zohráva naša psychika. Ak trpíte alebo ste trpeli depresiami, môže sa u vás vyvinúť niektoré z ochorení čriev. Nemusí to byť len neliečená depresia či vysadenie antidepresív, ale aj rôzne formy úzkostí a v neposlednom rade stres, ktoré je veľmi rozhodujúci pri tom, čo jeme a ako fungujú naše črevá.

burger vedľa zemiakových hranoliek

Po čom siahnete, keď ste v strese?

Ak máte vôbec počas pracovného nasadenia, z ktorého máte vyvinutý stres, čas sa najesť, zrejme to bude niečo rýchle a nezdravé. Objednáte si možno niečo do práce či domov, ak pracujete z domu. Väčšina ľudí podľa výskumov siahne práve po niečom nezdravom, na čo nebudú dlho čakať, ak už sú veľmi hladní a dlho odkladali čas obeda. Toto jedlo pravdepodobne do seba hodíte niekde pri počítači či inej práci, pretože čas na obed ste prepásli prácou alebo ho jednoducho vo vašej práci nemáte k dispozícii.

Väčšina ľudí pri objednávaní jedla zvolí nezdravé, často vysmážané jedlo či niečo múčne, čo koniec koncov ich črevá ešte viac upchá. Nielen, že sa správne nevyprázdnite, v kombinácii s uponáhľaným tempom v živote sa u vás môže vyvinúť napríklad funkčné ochorenie čriev. Ak ešte popritom trpíte niektorým psychickým ochorením, má u vás napríklad taký IBS – syndróm dráždivého čreva – skvelú situáciu vyvinúť sa. Nejde pri tom o ochorenie, ktoré ľahké preliečite liekmi ako napríklad heliobactera, ale problémy vám bude spôsobovať pravdepodobne už celý život. Vždy pri stresových či ťažkých životných situáciách sa ozve, aby ste naň náhodou nezabudli.

Ako sa vyvarovať chorobám zo stresu?

Väčšina z nás pravdepodobne pri strese a množstve práce siahne po životabudiči – káve – ktorá vám možno dodá na chvíľu energie, no ešte umocní stres v tele. Káva má totiž vplyv na naše srdce a ak vám doteraz nebilo ako o dušu, po káve sa určite ozve. Doprajte si radšej zdravý bylinkový čaj, ideálne bez obsahu kofeínu, ktorý môžete nahradiť aj inými látkami z prírody. Čaje na upokojenie či relaxáciu vás nakopnú oveľa lepším spôsobom. Po výdatnom jedle bude skvelým pomocníkom miesto kávy mätový čaj, ktorý neupokojí len myseľ, ale aj črevá a žalúdok.

Počas stresu sa vyhnite vyprážaným jedlám a tým s veľkým obsahom lepku. Radšej si doprajte niečo zdravšie, plné zeleniny či ovocia, mastné mäso nahraďte za červené, kuracie či morčacie na prírodný spôsob. Ak si ho pripravujete sami, zvoľte bylinky, ktoré si sami dopestujete, bio koreniny, nikdy nepoužívajte tekuté dochucovadlá plné „é-čok“. Nejedzte naraz veľa, ale radšej si väčšie jedlo rozdeľte na menšie časti. Ozvlášť, ak máte prácu sedavú, nepotrebujete až taký príjem kalórii. Miesto po čokoláde či čipsoch, ktoré hltáme pri počítači, siahnite po ovocí, orieškoch či iných zdravých alternatívach. Vyhnite sa tiež konzumácii alkoholu, nie len v práci, ale doma po večeroch, ak máte čas zvýšeného stresu.

V neposlednom rade jedzte mimo počítača, každý má predsa nárok, na obednú pauzu. V lete a na jar si obed môžete zjesť aj vonku a spojíte tak príjemné s užitočným. Nikdy sa neprejedajte zo smútku či stresu, nesnažte sa tieto javy zajesť.

Zdroj foto: Unsplash.com

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek