Ktorá metóda holenia je najlepšie? Vyskúšajte všetky

K letu patrí neodmysliteľne aj dokonale hladká pokožka. Ženy to vôbec nemajú jednoduché, no na iných partiách ako tvár sa holí aj množstvo mužov. Pokožka pod vplyvom holenia trpí a spôsobuje mnohé kožné problémy. 

Existuje množstvo možností, ako sa zbaviť nežiadúceho ochlpenia. Klasické jednorazové žiletky už nahrádzajú moderné a ekologické prístroje – epilátory, depilačné strojčeky, krémy na holenie, laserové prístroje na holenie či brazílska epilácia.

Ktorá metóda je najlepšia?

To, ktorá forma holenia je najlepšia vám neprezradíme, pretože každému sadne iná. Treba sa pozrieť na typ pokožky, aký máte. Ak trpíte akné, je pravdepodobné, že sa ľahšie vyhádžete aj po holení. Ak máte pleť suchú, treba zvoliť variant, po ktorom nebude pokožka ešte viac trpieť a predovšetkým ju poriadne hydratovať. Ak máte citlivú pokožku, na trhu nájdete produkty presne pre ňu.

Klasické žiletky sú praktickou metódou holenia, ktorú si už skúsil pravdepodobne každý. Stoja od pár centov, no treba sa pozrieť na množstvo čepieľok. Pri tých najlacnejších sú to dve, ktoré síce odstránia chĺpky, no nie úplne dohladka, pre hladký efekt musíte prechádzať po koži viackrát a tým ľahšie sa vám pleť odvďačí nepríjemnými vyrážkami a zarastaním chĺpkov. Preto radšej investujte do viac čepieľok, ktoré sú k holenému miestu šetrenejšie. Takáto forma holenia zväčša vydrží len pár dní, nie je zriedkavé, že už na ďalší deň nebudete mať hladkú pokožku.

Viac dní bez chĺpkov

Ak sa vám nechce holiť každý či každý druhý deň, siahnite po epilátore, ktorý chĺpky nielen oholí na povrchu, ale vytrháva aj s korienkom, tým pádom im chvíľu trvá, kým si opäť prerazia cestu von cez pokožku. Treba však myslieť na to, že táto metóda je bolestivejšia. Trvá to však jedno – maximálne dve holenie a pokožka si zvykne na bolesť, koža sa otupí.

Brazílska epilácia má rovnako za cieľ zbaviť sa chĺpkov aj s korienkom, no táto metóda je ešte bolestivejšia ako tá vyššie. Horúci vosk sa natrie na požadovanú oblasť, následne sa naň priloží kus špeciálnej látky, ktorý sa nalepí na oblasť a prudkým pohybom sa po chvíli strhne v protismere rastu. Chĺpku trvá niekoľko týždňov než znova narastie. Spolu s chlpmi je odstránená aj vrchná vrstva pokožky – odumreté časti – koža teda ostáva hladšia než pri iných formách holenia. Je však veľmi náročné brazílsku epiláciu aplikovať doma a lepšie je ísť na ňu do špecializovaných salónov. Ak máte rešpekt pred bolesťou, skúste epilačné krémy, tie však nie sú určené pre každú oblasť holenia a nezaručujú, že sa zbavíte všetkých chĺpkov.

Úplne bez bolesti

Dnes na trhu už nájdete nejednu modernú formu holenia, ktorá údajne pokožku zbaví chĺpkov úplne nadobro. Ide o laserové prístroje, ktoré pomocou pulzného svetla deaktivujú korienky chĺpkov hlboko v pokožke. Tým sa zvýrazní znižuje jeho schopnosť znovu sa regenerovať a narásť. Nečakajte však, že chĺpok zmizne sám od seba – musí sám vypadnúť, čo trvá niekoľko dní až týždňov. Tieto prístroje sú stále pomerne dlhé, aj keď ich nájdete aj od prijateľných cien. Metódu robia tiež v nejednom salóne, no čakať musíte, že vám nebude stačiť jedna návšteva.

Vždy pred, počas aj po holení by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí. Pred holením si spravte peeling, ktorý pokožku zjemní a pripraví na holenie, ktoré je k nej tým pádom šetrnejšie. Ideálne je chĺpky zmäkčiť teplou vodou, kľudne si teda doprajte relaxačný kúpeľ. Počas holenia postupujete proti smeru rastu chĺpkov a používajte gély či peny na holenie, ktoré menej podráždia kožu. Po holení nezabudnite oholenú oblasť upokojiť krémom či gélom bez parfumácie. Ak chcete predísť zarastaniu chĺpkov, oblasť zasypte detským zásypom – no len, ak je úplne suchá – či olejčekom.

 

 

Titulná fotografia: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek