Kedy je potenie normálne? Možno trpíte aj vy hyperhidrózou

Potenie patrí k horúcim letným dňom, ale nie je to len letná záležitosť. Môžete sa potiť nielen z tepla, ale aj stresu či pod vplyvom rôznych hormónov. Ženy sa napríklad viac potia počas menštruácie či v prechode.

Rokmi naše telo prechádza rôznymi fyziologickými zmenami, čo sa odzrkadlí aj na našom potení. Ak máte kilogramy navyše, je normálne sa potiť o niečo viac, ak ste však štíhli, lejú z vás litre potu, je namieste zvážiť, či za tým nie je väčší problém.

Viac potiť sa môžete taktiež, ak máte stres, strach, podstupujete niečo nové. U veľa ľudí tento typ potu zapácha viac než ten z tepla. Taktiež sa viac potíme pri fyzickej práci, športovej aktivite a pod. Ak sa vaše telo potí aj pri pokoji, bez stresu, bez strachu, bez toho, že by vám bolo teplo, nie ste obézni, môžete trpieť tzv. hyperhidrózou. Vaše potné žľazy sú hyperaktívne.

Ako rozoznať, že sa nadmerne potím?

Ak na oblečení nachádzate vlhké škvrny v o oblasti podpazušia, kvapky potu na tvári bez dôvodu, je namieste zvážiť, či sa nadmerne nepotíte. Rovnako tak v pokoji môžete mať vlhké ponožky. Nie je to teda len o potení pod pazuchami, na tvári a na iných obvyklých miestach. Zároveň máte pocit, že vás bežné deodoranty či antiperspiranty nechránia a nemajú žiadny efekt. V tomto prípade môže pomôcť zmena životného štýlu, napríklad pobyt na slnku, na čerstvom vzduchu pravidelne, niekedy je nutná až pomoc lekárov.

Je to len potenie alebo niečo vážnejšie?

Ak sa skutočne potíte viac, než je zdravé, dá sa povedať, že bez dôvodu, namieste je vyhľadať lekárku pomoc. Obvodný lekár vás môže poslať na ďalšie špecializované oddelenia lekárstva, kde sa na váš problém, ak nejaký je, môžu pozrieť a posúdiť, či je vaše potenie normálne. Otázkou je tiež, či pot zapácha, či je to skutočne len „voda“, ktorá sa z vás leje.

Na pomoc pri potení môžu slúžiť rôzne bylinky, ktoré môžu zmierniť problém „v hĺbke“ vášho tela, niekedy sú potrebné dokonca lieky či iná liečba. Pozor, nadmerné potenie by ste nemali podceňovať, pretože sa za ním môže skrývať väčší zdravotný problém, preto návštevu lekára neodkladajte.

Ako si pomôcť? 

Ak si myslíte, že je vaše potenie normálne, potíte sa, lebo je teplo, máte stres, pomôcť si môžete inak než len s bežnými deodorantami, ktoré odstránia pach. Vyberajte si kvalitné a overené deodoranty či antiperspiranty, berte ohľad na svoje telo, ale aj prírodu. Ideálne sú bez obsahu alkoholu, alumíniových solí a parfumov, ktoré dráždia vašu pokožku a spôsobujú mnohé ďalšie problémy.

Na trhu nájdete tiež vankúšiky, ktoré si „nalepíte“ do podpazušia a zachytia váš pot. Ak však nosíte v lete oblečenie bez ramienok či na krátke ramienka, môže to vyzerať neesteticky. Pomôcť si počas teplého dňa môžete tiež antiperspiračnými papierikmi, ktoré zotrú zapáchajúci pot. So „sprejovaním“ to však nepreháňajte. Ak máte zrovna nejaký deň, kedy nemusíte z domu, nepoužívajte žiadne deodoranty, ale dajte svojej pokožke čas dýchať.

Možnosťou sú aj invazívnejšie metódy. Tzv. botulotoxínové injekcie, ktoré vykonávajú na špecializovaných klinikách. Tú však nevykonávajú len tak niekomu, predtým sa musí absolvovať test na hyperhidrózu.

Zdroj foto: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek