Jesenný detox šatníka? S naším návodom žiadny problém!

Dni sa nám pomaly skracujú a vzduch sa vonku ochladzuje, avšak, tieto podmienky žiadnu moďáčku z miery nevyvedú! Jeseň – ako prechodné obdobie – patrí medzi jedno z najobľúbenejších, nakoľko ponúka obrovský priestor pre kreativitu v kombinovaní jednotlivých vrstiev našich kúskov. Aby sme mohli originálne outfity v plnej kráse predviesť, je potrebné mať teplejšie vrstvy oblečenia po lete opäť na očiach. Preto neexistuje vhodnejší čas na jesenný detox šatníka. Milé dámy, na čo ešte čakáte?!

Jesenné obdobie je ideálne na detox šatníka.
Jeseň je tým správnym obdobím na detox šatníka!

Ako detoxikovať?

Na úvod si na detox vyhraďte dostatok času,  lebo ho naozaj budete potrebovať. Ožeľte jeden deň z víkendu a doprajte si čas pre seba a svojím spôsobom na niečo ako módnu meditáciu. 🙂 Postarajte sa o príjemnú atmosféru – pustite si povzbudzujúcu hudbu alebo motivačný podcast a zapáľte sviečku. Pohár vína tiež nebude na škodu.

Pri detoxe vášho šatníka zachovajte pragmatický postoj a vytrieďujte veci inštinktívne. Pri vytrieďovaní jednotlivých kúskov venujte každému z nich maximálne dve minúty. V opačnom prípade sa v celom procese stratíte na niekoľko hodín a v konečnom dôsledku budete len nervózne.

Spustite proces detoxikácie tým, že vyberiete von všetky kúsky oblečenia naraz. Takto zistíte, koľko voľného priestoru máte vlastne k dispozícii. Nasleduje vytrieďovanie jednotlivých kúskov, takže odporúčam vytvoriť si štyri kategórie, do ktorých budete oblečenie triediť:

Vaši favoriti

Sú to vaši obľúbenci, ktorí sú v zachovalej kvalite, lichotia vašej farebnosti aj postave, skrátka ich milujete. Vystihujú váš aktuálny životný štýl a ak by ste ich videli v obchode, určite by ste si ich opätovne zadovážili.

Názorná ukážka vytriedeného šatníka
Odbremeňte svoj šatník od chaosu a nepotrebného oblečenia!

Pre krajčíra

Sem zhromažďujte vašich favoritov, ktorí však potrebujú podstúpiť určité úpravy na to, aby vás primerane vystihovali. To znamená milovaný kabát, ktorý treba odniesť do čistiarne, alebo pokazený zips na stále zachovaných a dobre padnúcich džínsoch, prípadne úprava dĺžky nohavíc. Naplnenú tašku týmto oblečením postavte ku vchodovým dverám a pri najbližšej príležitosti ju zoberte ku krajčírovi.

Vaše neistoty

Do tejto kategórie ukladajte na seba kúsky, pri ktorých nemáte istotu, že vás stále vystihujú a že sa vám hodia. Taktiež ste ich pravdepodobne zopár mesiacov nenosili a možno vám ani veľmi nechýbali. Máte k nim však sentimenálny vzťah a je vám ľúto ich len tak surovo vyhodiť. Preto ich zbaľte do jednej veľkej krabice alebo tašky a odložte vaše neistoty napríklad do garáže, alebo na iné vzdialené miesto. Ak vám za nimi nebude ani po mesiaci či dvoch ľúto, pokojne ich presuňte do kategórie „dovidenia“.

Dovidenia

Ako ste správne uhádli, na túto kôpku patrí zničené a obnosené oblečenie, ktoré vás už ďalej nevystihuje a nevyzeráte v ňom dobre. Zbavte sa ho čím skôr, aby ste váš šatník prevzdušnili a získali v ňom opätovný prehľad s kúskami, ktoré vám lichotia. Zachovalé kúsky darujte kamarátkam alebo do lokálneho second-handu. Môžu ešte spraviť radosť niekomu inému a podporíte tiež myšlienku slow fashion.

Vytrieďte nielen oblečenie, ale aj topánky, kabelky, bižutériu a spodné prádlo.
Vytrieďte nielen oblečenie, ale aj topánky, kabelky a bižutériu!

Ďaľšie kroky

Ak už máte oblečenie vytriedené, gratulujem vám! Teraz ho už len stačí naukladať naspäť do šatníka. Tak, ako sme spomenuli v úvode, jesenné a zimné veci ukladajte do jeho prednej časti, aby ste získali dostatočný prehľad o kúskoch na aktuálnu sezónu.

Uložte si všetko podľa farby a kategórie – saká, topy, sukne, nohavice a šaty. Svetre je vhodné poskladať do komínikov, aby sa na vešiakoch nepoškodil ich tvar. Zadovážte si nové vešiaky, krabicové organizéry a predeľovače, aby sa vám oblečenie prezentovalo štýlovo a s prehľadom. Doprajte vášmu šatníku tiež levanduľové vrecúška pre väčšiu sviežosť.

Ak počas skúšania spozorujete, že vám určité kúsky chýbajú, priebežne si ich zapisujte a postupne o ne garderóbu doplňte. Z vašich favoritov si vyskladajte kombinácie, ktoré ste ešte neskúsili a odfoťte si ich do telefónu, aby ste na nové outfity nezabudli. Detoxikujte aj vaše doplnky ako topánky, kabelky, bižutériu a nezabudnite aj na spodné prádlo!

Praktické pomôcky pri vytrieďovaní šatníka.
Doprajte svojmu šatníku systém a zainvestujte do týchto pomocníkov!

Ak odbremeníte svoj šatník od chaosu a nepotrebného oblečenia, ako bonus sa vám vyčistí aj hlava. Zároveň si už v prehľadnom šatníku nebudete pokladať každé ráno otázku: „Čo si mám dnes obliecť?“

Príjemnú detoxikáciu vám želám! 🙂

Zuzana

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek