Je rakúsky Hainburg dobrou voľbou pre nakupovanie?

Mojou dnešnou úlohou bolo zistiť pre vás, či sa oplatí vyraziť za nákupmi do rakúskeho Hainburgu a ešte k tomu bratislavskou mestskou hromadnou dopravou.

Ak cestujete do Rakúska za nákupmi pravidelne, určite Hainburg poznáte pre jeho ideálnu polohu, obrovský výber a kvalitné produkty. A v prípade, že sa rozhodnete ísť s ekologickým trendom a svoje auto necháte zaparkované doma, urobíte veľmi dobré rozhodnutie. Dopravný podnik Bratislava sa skutočne nemá za čo hanbiť. Autobus je v prípade, že sa nechcete zásobiť obrovským nákupom potravín, ekologický, pohodlný a aj lacný (cena jednosmerného lístka je 1,50 Eur). Určite ho uprednostním aj nabudúce.

Jediná škoda je, že linka č. 901 jazdí len raz za hodinu, pričom o 9:00, 18:00 a 22:00 nejazdí vôbec, čo platí aj pre opačný smer do Bratislavy a víkendy.


Aktualizácia 9.2.2020

Dopravný podnik Bratislava zrušil svoje medzištátne spoje do Rakúska aj Maďarska, a tak od januára 2020 premáva namiesto linky č. 901 spoj Slovak lines.

Nový spoj má tri zastávky v Bratislave, päť zástavok v Hainburgu a zastaví vám aj na dvoch zástavkach vo Wolfsthali.

Autobusová linka premáva 11-krát denne od pondelka do soboty a 4-krát denne v nedeľu.

Najvýhodnejšia cena jednosmerného lístka cez webstránku alebo mobilnú aplikáciu je 2,20 Eur, do 16 rokov iba 1,20 Eur.


Čo ma však príjemne prekvapilo bola svižná jazda autobusom. Podľa oficiálneho stanoviska DP Bratislava je táto linka stratová a je tiež riziko, napriek tomu, bol môj spoj takmer úplne plný.

Cesta cez hranice prebehla bez najmenšieho zdržania – žiadne kontroly ani zastavovanie sa kvôli diaľničným známkam – do Hainburgu sa z Bratislavy dostanete po krásnych cestách 2.triedy. Sedieť v teplom “busíku” bola pre mňa skutočná zmena a namiesto šoférovania som si užila pohodlný odvoz. Škoda, že mi počasie v ten deň neprialo a pršalo tak silno, že som videla len kulisy rakúskej a bratislavskej prírodnej scenérie.

 

Upršaný výhľad z autobusu

 

Za necelých 20 minút autobus dorazil do centra Hainburgu, krátka prechádzka centrom mesta ma utvrdila, že Rakúšania sú nielen pohodový národ, ale vedia maximálne vyťažiť, čo im ponúka ich krajina; ulice čisté, upravené, fasády zachované, mesto ako zo škatuľky.

Hainburg je malé príjemné mestečko, neďaleko hraníc so Slovenskom a vzdušnou čiarou (alebo loďou) z Devína je len čosi vyše 5 km. Ak chcete, vychutnáte si ho aj inak ako len nákupmi – krátkou prechádzkou, či návštevou miestnych kultúrnych podujatí alebo v príjemnej kaviarni pri historickom opevnení centra mesta. Nad mestom sa týči nádherná zrúcanina – hrad Heimenburg, ktorý sa spolu s mestom premenoval na Hainburg an der Donau. Mňa však zaujala Galleria Danubia a skutočne príjemne prekvapila svojou rozmanitou ponukou. Dokonca tu nájdete aj mnohé navzájom konkurenčné značky (ako napríklad DM s BIPA, či Deichmann a CCC). A zdá sa, že to konkurenciu obchodom prospieva. Personál bol všade veľmi milý a pozorný, ochotný poradiť a dokonca väčšina predavačov hovorila po slovensky a anglicky.

Galleria Danubia Rakúsko

Prečo som sa rozhodla navštíviť práve obchody v Hainburgu?

  • Je tam širší výber rôznych prevádzok.
  • Mojím cieľom bola kúpa zimnej bundy a topánok a mali tam značky, ktoré som chcela navštíviť aj na Slovensku.
  • Blízka dostupnosť MHD a dobrá ponuka ostatných obchodov ako DM, BIPA, C&A a pod.

Nechcem vás sklamať, ale Galleria Danubia je menšie nákupné centrum a určite sa gigantom typu Parndorf, Aupark či Shopping City Sud nevyrovná, avšak vďaka tomu má Danubia svoje čaro a je veľmi príjemné tam stráviť čas. Aspoň pre mňa.

Obchod Mister Lady

Ako prvé som narazila na obchod Mister Lady. Bol tam celkom dobrý výber zimného športového oblečenia (“buffer” zimné bundy), avšak nezdržala som sa dlho, lebo ma svrbeli päty na topánky a celkom iný štýl oblečenia. Na môj vkus tam bolo príliš konzervatívne oblečenie, málo trendy. Škoda, možno by som práve tam našla tú “svoju” bundu. Vyzerá to totiž na kvalitnú rakúsko-nemeckú značku.

Obchody Colloseum a CA

Nasledovalo Colloseum, no po zbežnej prehliadke som sa zvrtla na päte – ceny aj kvalita priemerné, avšak v tomto konkrétnom obchode bola dosť slabá ponuka, možno online obchod je zaujímavejší.

Bunda v obchode Colloseum Cenovky bundy v obchode Colloseum

Zbehla som do C&A a tam som ostala ako obarená – to nebol vôbec taký istý obchod ako som zvyknutá na Slovensku – teda aspoň nie z Bratislavy a Žiliny. Toto C&A bola prehľadné, upratané, usporiadané a kvalitou mi prišlo tiež lepšie.

Obchod CA v Rakúsku Sortiment CA v Rakúsku

Prekvapili ma pekné detské úpletové svetríky a tiež dámska parka. Škoda len, že bola málo vodeodolná a potrebovala som zimnú verziu vhodnú aj na dlhé prechádzky, nielen do auta a kaviarne.

Svetre CA Dámska parka CA

Milo ma prekvapila ponuka detského oblečenia, spodnej bielizne, pančušiek už teraz vo “výpredajových” zľavách.

Spodná bielizeň CA Maskáčová spodná bielizeň CA

Narazila som aj na odvážne spodné prádlo, okrem iného aj na army spodné prádlo, ktoré však nebolo v mojej veľkosti. Obrovská škoda, lebo aj to hodili do sales ponuky za 6.90€ kus. Ostatné veľkosti boli početne zastúpené, avšak menšie čísla sa asi v Rakúsku nenosia. Najviac ma „odrovnalo“ pochopenie pre rodiny a najmä matky s deťmi – detský kútik s animovanými rozprávkami, farebná preliezka pre zábavu, kým mamička bude veselo skúšať v kabínke vedľa. Prečo na Slovensku nie sú obchodníci trochu rodinnejší netuším.

Detský kútik v obchode CA

Popri platení účtu,ktorý sa nakoniec vyšplhal na €47,50 (samozrejme len detských vecí a darčekov) som si vypočula rozhovor po nemecky hovoriacej predavačky, pričom som sa tvárila, že nerozumiem – hovorila veľmi pravdivo: „Nechápem, prečo Slováci nakupujú v Rakúsku, akoby nemali ten istý tovar u seba.“ Veru, prečo nemáme?

Drogéria BIPA

Následný presun do drogérie BIPA považujem pre moje bankové konto za strategicky nesprávne rozhodnutie, ale pre ten pocit, že si nakúpim „čo treba“ v neskutočne veľkom výbere za dostatočne dobrú satisfakciu. Začnem rozhodnutím, čo naozaj potrebujem a postupne v tomto obchode zisťuje že „naozaj“ potrebujem omnoho viac. (Dúfam, že tieto riadky nečíta môj muž, lebo ma tam už nikdy nepustí. 🙂 )

Produkty Weleda Produkty v drogérii BIPA

Je to raj pre bohapusté nakupovanie – chcete kvalitné šampóny bez SLS, parabénov v rozumnej cene? Žiaden problém!

Kozmetika Bigood Detská kozmetika

Máte malé dieťa, ktoré neznáša klasické pampersky a lepšie zvláda eko plienky? Neodídete tiež na prázdno. Chcete farbu na vlasov, ale najskôr by ste si ich ošetrili profesionálnou kúrou? Nech sa páči (tento produkt som teda u nás nenašla). Naozaj som občas mala problém si vybrať, niektoré značky som nepoznala a vyzerali kvalitne ako napr. bigood krém, ktorý práve testujem a je na naše citlivé suché telá ako balzam.

Detské sponky a gumičky Módne doplnky v drogérii BIPA

Dievčatám som nakúpila gumičky a sponky (tých nie je pri vlasaticiach nikdy dosť), výber bol úžasný, ale trochu ma zarazili ceny najmä za bižutériu, avšak neodolala som. Kúpila som strieborné náušnice v tvare motýlikov za 8,95€, a 2 bižu retiazky každá za 6,95€, pričom jeden kus bol značky Accessories (toto bolo možno o niečo vyššia cena ako na Slovensku, ale naozaj sa mi páčili a viem, že obdarovanému urobia veľkú radosť). Prekvapila ma aj sezónna ponuka čiapok, rukavíc a šálov. V lete tu nájdete asi skôr okuliare, šatky a klobúky či šiltovky.

Kliešte na mihalnice

A konečne som si kúpila kvalitné klieštiky na mihalnice značky Pfeilring, kde je silikónový pásik pevnou súčasťou kliešťov a netreba ho vkladať. Cena €5.99 bola viac než len priaznivá za skutočne kvalitné značkové klieštiky. Na Slovensku sa podobné dajú zohnať len online za cenu okolo 6€, v obchodoch s drogistickým tovarom na Slovensku takýto typ nedostanete. Neodolala som ani kvalitným pleťovým maskám na báze Hydrogelu, ktoré sú zapustené do textílie.  BIPA ich predávajú pod kórejskou značkou OH K! Za 6,99€ pričom som si z ponuky naozaj nevedela vybrať – či tekuté zlato, alebo kaviar či kyselina hyaluronová – no zobrala som všetky tri.

Dekoratívna kozmetika

Hurá na dekoratívnu kozmetiku – na mojom zozname bola čierna riasenka a lesk na pery. Oslovil ma lesk značky Manhattan za 3,99€, pričom táto značka na slovensku hádam už nie je zastúpená v žiadnej drogérii. Musím uznať, že je to konečne nemastný, ľahký a farbou veľmi prirodzený lesk. Nezanecháva mastné stopy ani na oblečení a príjemne vonia.

Detské zubné kefky

Ďalej som siahla po detských zubných pastách a kefkách, lebo som chcela skúsiť niečo nové, keďže nemám dobré skúsenosti na Slovensku s pastami (príliš veľa fluóru, ktoré môj najmladší syn doslova hltá) a tvrdé kefky, ktoré pri silnejšom zatlačení na sklovinu dieťa bolia. Skúsila som Today Dent detské kefky dvojbalenie za 0,95€, čo je bezkonkurenčná cena za detské zubné kefky v dvojbalení, najnižšia cena 1 kefky je okolo 1€. Čo sa týka spokojnosti s tovarom, priznám sa, že v spotrebiteľskom teste síce vyšli veľmi dobre, ale pre jemnú detskú dutinu sú štetinky na kefke príliš tvrdé a veľké. Nezaškodil by menší rozmer plochy kefky so štetinami ako napr. značky Tepe za €2,49 kus, ktorú kúpite aj v našich drogériách.

Zubné pasty s Xylitolom som na Slovensku ešte neobjavila hoci žuvačky často kupujem práve so Xylitolom, čo je paradoxne brezový cukor, ale má na zubnú sklovinu ochranný zásaditý efekt. Jemná mätová príchuť oboch zubných pást značky Nenedent za 2,99€ a Karex za 3,99€ si deti nevedia vynachváliť, uvidíme, čo povie zubár. Za mňa bezpečnejšia voľba ako pasty s fluórom. Prémiové zubné pasty bez fluóru sú na Slovensku drahšie (napr. Jack N´Jill stojí 5,99€) a navyše pri tomto výbere mám aspoň dobrý pocit, že ich zuby sú aj chránené vďaka Xylitolu.

Farby na vlasy Farby na obočie

Najväčšou položkou 16€ bola regeneračná kúra na vlasy značky PUREPLEX – revolutionary hair repair system, ktorého obal sľubuje profesionálne zloženie a revitalizáciu. Na druhej priečke v cenovom poradí sa umiestnili darčeky – bižutéria a detská hračka SIKU za 8,99€ (nezoženiete v hračkárstve na Slovensku), ktorú by som v domácich e-shopoch možno zohnala lacnejšie, ale určite by som spolu s tým nakúpila ďalšie hračky a zaplatila aj dopravu. Takže som vlastne ušetrila aj keď sa na to môj celkový účet v BIPA na prvý pohľad tak netvári. Nechala som tam slušných €133 čo sa mi už dávno v drogérii nestalo.

Najviac ma však prekvapil dôverný prístup k zákazníkom – parfémy boli na rozdiel od našich drogérií umiestnené na samom začiatku predajne, bez potreby zamykať ich do sklenených vitrín, ako sme na to zvyknutí na Slovensku.

Obuv

Obuv Deichmann Topánka Deichmann

Ďalšou a zároveň poslednou dlhšou zastávkou bol obchod s topánkami Deichmann. Ten snáď slovenskému čitateľovi nemusím predstavovať. Tento obchod v Hainburgu bol vybavený iným tovarom ako na Slovensku, a navyše v ňom pracuje aj slovensky hovoriaca predavačka, ktorá bola mimoriadne ochotná a chcela mi objednať moju veľkosť, keď mi jeden pár veľkostne nesedel. Všimla som si, že napr. značku Highland Creek v našich obchodoch nenájdete, pričom ide o kvalitnú prémiovú obuv v koženom aj syntetickom prevedení, športovo-elegantný štýl. Na Slovensku ju ponúkajú pod značkou Landrover avšak ponuka sa mierne líši, po zbežnom porovnaní som zistila, že ceny sú na Slovensku mierne vyššie.

Namierila som si to aj do konkurencie CCC, ale to ani nie je treba. Tento poľský reťazec má rovnaké ceny na oboch stranách Dunaja a ponuka na Slovensku vo väčších nákupných centrách prevyšuje tento konkrétny obchod.

Obchod Ernstings Family

Celkom určite nevynechajte aj obchod Ernsting’s Family s kvalitným detským sortimentom nemeckej značky Topolino, ktoré sa nedá momentálne zohnať na Slovensku v žiadnom kamennom obchode.  Mamičky určite zaplesajú nad kvalitným tovarom v tomto milom obchode so slovenskou obsluhou.

Mojou poslednou zastávkou bol reťazec lacného oblečenia KIK, kde sa občas zastavím na nepremokavé soft-shellové oblečenie pre deti, prípadne nejaké tie pančuchy, po ktorých je u nás asi najväčší dopyt. Miestny KIK bol obrovský, pekne usporiadaný a v čase mojej návštevy tam nikto okrem mňa nebol.

Keďže sa blížil čas odchodu môjho spiatočného autobusu, bolo treba nájsť zastávku linky č. 901. Najskôr som si chcela odbehnúť na WC, avšak toalety som nenašla. Dodatočne som sa dozvedela, že sa nachádzajú pri hlavnom vstupe hneď vedľa obchodu C&A. Tak možno nabudúce.

Spiatočný autobus linky č. 901, ktorý jazdí tiež každú hodinu bol už voľnejší, avšak o to veselší, lebo pribudli naradované deti zo Slovenska, ktoré sa chystali domov z rakúskych základných a stredných škôl.

 

Autobusová zastávka pri Penny Market

Zástavka najbližšia ku Gallerii Danubia je “čo by kameňom dohodil” pri Penny markete.

Vaša,

Sashee M.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek