Hľadáte zimnú módnu inšpiráciu? Nájdete ju v Škandinávii

Čím sú charakteristické škandinávske krajiny? Predsa veľkou zimou, aj preto je skvelé sa módou od nich inšpirovať.

Posledné týždne našu krajinu zužujú mínusové teploty alebo premenlivé počasie, ktoré vie porobiť veľkú škodu na našom zdraví. Preto je potrebné obliecť sa čo najteplejšie. Škandinávska móda je charakteristická veľkými a teplými svetrami, ale aj vrstvením a udržateľnosťou módy.

Tradičný vzor

V prípade škandinávskej módy hovoríme o širokej škále kultúr. Máte štýly, trendy a vplyvy z celej Škandinávie a severského regiónu vrátane Nórska, Švédska, Dánska, Fínska a Islandu. Každý z nich je niečím dominantný, no tieto kultúry sa prepájajú. Azda najznámejší je nórsky vzor.

Pre Nórsko sú charakteristické svetre s tradičným vzorom. Ide zväšča o svetlé odtiene – biela, smotanová. béžová, bledohnedá – ktoré dofarbené červenou, tmavozelenou či modrou a vytvárajú typické vzory. Tie miluje celý svet. Nie sú to len svetre, ale aj šaty, šály či iné doplky, ktoré si zamilujete.

Vrstvenie je základom 

Škandinávci majú dlhú a krutú zimu, aj preto milujú veľké šály, čiapky, rukavice, ale typické sú aj palčiaky. Základom ich módy je vrstvenie. Pod veľký kabát si môžete obliecť čokoľvek. V uliciach Štokholmu nájdete trendy blogerky, ktoré vedia vrstvenie povýšiť na vyššiu úroveň. Kabát vám môže pokojne siahať aj po zem. Doplňte ho o šál a nezabudnite si obuť mohutné topánky. Vyberte si klasický elegantný kabát vo väčšej veľkosti alebo ten s kožušinou.

K ich móde patrí vlastniť základné kúsky – biele tričko a košeľa, rolák v neutrálnej farbe, nohavice (nie rifle), sako alebo oblekový komplet na elegantnejšie príležitosti. Škandinávske ženy vlastnia tiež niekoľko „malých čiernych šiat“. Tie sa hodia na každú večernú príležitosť. Nemusíte si na každú akciu kupovať nové šaty, ktorých trendy sa neustále menia. Základným materiálom je okrem kvalitnej bavlny aj koža, avšak umelá. Škandinávci dbajú na súlad s prírodu a udržateľnosť módy aj trendov, preto sa neboja do módnych kúskov dávať viac peňazí, ako sme zvyknutí. Tieto kúsky im však vydržia o to dlhšie a sú stále v kurze.

Namiesto preplnených skríň premenlivými kurzami, stačí vám skutočne pár základných a nemenných trendov. Odľahčíte svoju skriňu a jednoduchší bude aj výber outfitu. Škandinávci milujú minimalizmus. Aj z toho dôvodu, že ceny v ich obchodoch sú skutočne veľké a neoplatí sa im neustále investovať do nových vecí. Platí to pri móde aj iných oblastiach života.

Čo sa týka doplnkov – šperky badať minimálne, za to „severské ženy“ nedajú dopustiť na klobúky, drobné a kvalitné šperky (nie bižutériu). Kabelka by mala byť praktická, aby sa do nej zmestili veci na celý deň. Zväčša ide o tašky cez plece či do ruky, ale aj praktické ruksaky v základných farbách.

Zdroj fotografií: Pinterest

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek