Hľadáte inšpiráciu na Deň otcov? Tieto darčeky potešia každého

Svoj deň majú matky, ženy, ale aj muži a otcovia. Na Slovensku pripadá tento rok na tretiu júnovú nedeľu. 

V roku 1910 prišla iniciatíva, krátko po vzniku Medzinárodného dňa matiek, založiť špeciály deň aj pre našich otcov. Prvý Deň otcov oslávili v USA 19. júna 1910 v štáte Washington. Avšak až 58 rokov po tom, čo prezident Woodrow Wilson vyhlásil Deň matiek za oficiálny – sa deň na počesť otcov stal v Spojených štátoch celoštátnym sviatkom.

Netreba to preháňať

Napriek tomu, že deň na počesť otcov bol v jeho počiatkoch myslený ako kresťanský sviatok. Vo viacerých krajinách ho oslavovali 19. marca na počesť sv. Jozefa, behom rokov sa stal viac komerčným. Veľká hospodárska kríza zapríčinila, že inzerenti a obchodníci začali vyvíjať pred Medzinárodným dňom otcov zvýšenú aktivitu, aby zvýšili svoje zisky. Zo sviatku sa snažili dokonca urobiť druhé Vianoce. Ekonómovia odhadujú, že Američania každoročne minú viac ako jednu miliardu dolárov na darčeky ku Dňu otcov.

Množstvo mužov však tento sviatok považovalo za moc „zženštilý“, pretože nechceli byť obdarovaní kvetmi či sladkosťami, čo je typické pre nežnejšie pohlavie. Pravdou je, že sviatok sa stal významnejší práve pre ženy, ktoré si chceli uctiť mužov a samotní muži to za potrebné nepovažovali.

Praktické hľadisko

Čím teda obdarovať toho svojho otca? Každého poteší praktický darček. Ak váš otec alebo partner – ktorého môžete rovnako ako otca obdarovať – potrebuje niečo, spýtajte sa, čo by to malo byť. Je pravdou, že darovať si niečo, čo je nutné kúpiť nie je dobré riešenie. Ak je to však niečo po čom muž dlho túži a peniaze do toho nevie aktuálne investovať, urobíte mu veľkú radosť.

Môže to by pokojne sada pre kutilov, elektrická zubná kefka či holiaci strojček. Napriek tomu, že tie staré ešte slúžia, nové sa dá odložiť na neskôr a vybrať, keď staré doslúži.

Myslite na jeho zdravie 

Ak si váš otec potrpí na kvalitnú kávu, neváhajte mu tento pôžitok dopriať. Množstvo kávových domov ponúka degustačné sady zložené z viacerých menších balení, to najlepšie z nich si potom môže objednať vo väčšej forme opäť. Rovnako tak neurobíte krok vedľa s kvalitným vínom.

Nikdy nie je zlý čas na kúpu vitamínov a minerálov, ktoré ocení mladší aj starší. Pozrite sa, čo by váš otec potreboval – vitamíny na svaly, na posilnenie imunity,… Ak chcete otca dohnať k zdravšiemu životnému štýlu, kúpte mu kurz na cvičenie, áno, existujú aj čisto mužské, alebo permanentku do fitness centra.

Komercializácii sa pravdepodobne nevyhneme, no môžete milovanému miesto darčeka, urobiť krásny deň – vezmite ho na obľúbené miesto, uvarte mu večeru, zbavte ho na jeden deň starostí a nechajte ho užívať si ničnerobenie. Tieto malé veci nielenže urobia dobre jemu, ale aj utužia vzťahy. Ak s otcom nežijete, prineste mu obľúbený zákusok či obed domov.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek