Druhá májová nedeľa je venovaná matkám: Čo darovať tej svojej?

Každý rok si pripomíname sviatok všetkých žien, ktoré dali život. Napriek tomu, že by sa mali naše mamy oslavovať každý deň, túto nedeľu im venujte zvlášť pozornosť.

Pôvod dňa matiek možno hľadať v roku 1908 na podnet Anny Jarvis. Oficiálne bol uznaný za oficiálny sviatok v roku 1914 v USA. Paradoxne však Jarvis neskôr chcela, aby sa sviatok stiahol, dôvodom bola jeho komercializácia. Je to skutočne vidieť aj dnes, v tento deň sa väčší dôraz kladie na obdarovanie matiek hmotnými predmetmi. Či už je to darček zo srdca alebo z obchodu, sviatok má oveľa väčší význam. V rokoch pred občianskou vojnou pomohla Jarvis založiť „pracovné kluby ku Dňu matiek“, aby naučila miestne ženy, ako sa správne starať o svoje deti.

Ešte ďalej

Oslavy materstva možno badať ešte u starých Grékov a Rimanov. Tí usporadúvali sviatky na počesť svojich bohýň. Najjasnejším moderným synonymom pre Deň matiek je ranokresťanský festival známy ako „Nedeľa matiek“ v Spojenom kráľovstve. Sviatok pripadal na štvrtú pôstnu nedeľu. Odtiaľ možno hľadať pôvod dňa, keďže Deň matiek tradične oslavujeme v nedeľu.

Postupom času sa tradícia Nedele matiek zmenila na svetskejší sviatok a deti obdarúvali svoje matky kvetmi a inými prejavmi uznania. Tento zvyk nakoniec vybledol a došlo k zlúčeniu s americkým Dňom matiek.

Komercializácii sa nevyhneme

Napriek tomu, že sa Anna Jarvis snažila, aby bol sviatok viac o duševnom ako materiálnom, darčekom sa nevyhne asi nikto a niektoré mamy dokonca tie dary očakávajú. V dnešnej dobe častokrát nestačí obdarovať kvetom či čokoládou, ak vaša matka kvietky miluje, je to tá najkrajšia voľba. Kvety jej môžete napríklad dať doručiť kuriérom domov alebo do práce, ak sa jej nevyhne ani v nedeľu, aby ste ju potešili.

Ak túžite darovať niečo nezvyčajné, pozrite sa po personalizovaných darčekoch. Potlačiť vlastným motívom sa dá vankúš, hrnček, tričko, ale pokojne aj ponožky. Vyberte najkrajší obrázok so svojou mamou alebo jej obľúbeného domáceho miláčika. Potlačiť fotografiou viete napríklad aj bonboniéru.

Viac práce

Ak si chcete s darom pre mamu dať viac námahy, vytvorte jej vlastný darček. Môžete jej pripraviť obed podľa jej predstáv či upiecť obľúbený koláč. Mama určite nepohrdne ani tým, ak prevezmete za ňu domáce povinnosti. Ak s mamou nebývate, pokojne ju „prepadnite“ a prevezmite za ňu jej víkendové povinnosti.

Každá žena ocení hýčkanie v podobe welnessu či masáže, ale aj poukaz k obľúbenej kaderníčke či kozmetičke. Takéto rozmaznávanie si dnes nemôže dovoliť každý, preto mame doprajte poukážku do obľúbeného relaxačného či ošetrujúceho salóna.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek