Doprajte si detox: S týmito tipmi sa správne nastavíte na letný režim

Jar je tu už zopár týždňov a vonku to konečne vyzerá na stále počasie. Zima dala nášmu telu poriadne zabrať, preto je namieste podrobiť ho zdravému detoxu. Prezradíme vám, ako na to. 

Detoxikáciu tela si môžeme vysvetliť ako komplexnú očistu organizmu.  Telo by sa pri nej malo zbaviť toxínov rôzneho pôvodu. Napriek tomu, že sa toxíny z tela prirodzene dostávajú z čriev, obličiek aj pečene, je dobré trocha činnosti týchto orgánov dopomôcť. O to viac, že po zime prechádzame na iný režim bežného dňa aj života.

Spánok na prvom mieste 

Pri detoxikácií naše telo prirodzene naberie energiu, bude môcť lepšie fungovať počas dlhšieho dňa. Je prirodzené, že vplyvom tmy strácame aj energiu, počas jarných mesiacov sa však dni predlžujú a svetlo trvá dlhšie, je preto potrebné správne telo na tento režim nastaviť. Samozrejmosťou je pravidelný a dostatočne dlhý spánok – ideálne od šiestich do ôsmich hodín.

Ku kvalitnému spánku si môžete dopomôcť rôznymi prospešnými látkami, ale aj stravou. Práve počas chladnejších mesiacov inklinujeme k tomu stravovať sa ťažšie mastnejšie, počas teplejších mesiacov by ste mali prejsť na ľahšiu stravu a neprejedať sa večer, hlavne pred spaním. Na večeru zvoľte šaláty, chudé mäso či celozrnné pečivo. Do svojho jedálnička pridajte maximum čerstvého ovocia a zeleniny, ale aj orechy, kvalitné kakao a potraviny s obsahom probiotík a vlákniny. Nezabúdajte na pravidelný pitný režim a jedálniček doplňte o smootie.

Telesné aj duševné zdravie  

Nemusíte každý deň stráviť v posilňovni, stačí vám cvičeniu venovať niekoľko minúť v pohodlí vášho domova. Zvoľte si cviky, ktoré by mohli vyriešiť váš problém. Ak vás trápi chrbtica, zvoľte si cvičenie na ňu, ak máte slabé končatiny, posilňujte ich. Keďže vonku je krásne, dostatok zdravého pohybu môžete absolvovať aj v prírode – na prechádzke, korčuliach či bicykli. Alebo sa namiesto mestskej hromadnej dopravy vyberte do práce po vlastných.

Aby mal váš detox ešte väčší účinok, nezabúdajte na udržanie si psychického zdravia. Vyhýbajte sa stresu – neberte si prácu domov, urovnajte vzťahy s blízkymi. Sú to možno ťažké kroky, no ukážu sa na vašom duševnom aj fyzickom zdraví. S duševnými problémami idú ruka v ruke aj tie zdravotné, nezabúdajte na to.

Stop návykovým látkam 

Pri detoxe by ste rozhodne mali obmedziť alkohol a iné návykové látky. Ak ste fajčiarom, je potrebné konečne si splniť svoje novoročné predsavzatie a prestať fajčiť. Rovnako treba počas detoxikácie organizmu vylúčiť alebo aspoň obmedziť kofeín. Skúste kávu bez kofeínu a možno zistite, že vám táto látka vôbec nechýba. Ak máte dlhodobé zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú užívanie liekov, spravte krok k tomu, aby ste svoje problémy vyriešili dlhodobo a mohli ich prestať úplne užívať.

Titulná fotografia: Unsplash.com

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek