Depresia má účinného súpera: Vedeli ste, že môže toto pomôcť?

Depresia patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia v poslednom storočí. Napriek tomu na ňu vedci stále neobjavili niečo, čo by ju úplne potlačilo. Na trhu sú však lieky, ktoré jej symptómy dokážu zmierniť. Popri liekoch však prišli vedci na zaujímavé zistenie.

A to také, že s depresiou sa dá bojovať vďaka cvičeniu. Podľa výskumníkov z University of South Australia (UniSA) by cvičenie malo byť primárnou liečbou depresie a iných bežných stavov duševného zdravia. Prelomový výskum ukázal, že mierne až stredne závažné príznaky depresie, úzkosti a psychického utrpenia možno zmierniť práve fyzickou aktivitou. Možno ste to spozorovali aj sami na sebe.

Samozrejme, ak niekto trpí závažnou formou duševného ochorenia, je veľmi náročné podstúpiť krok k fyzickej aktivite. Na druhej strane, tento človek môže začať viezť kvalitnejší život a získať koniec koncov aj novú šancu na život. „Aj napriek dôkazom nebola prijatá ako liečba prvej voľba,“ uviedol výskumník Ben Singh pre portál UniSA na adresu fyzickej aktivity.

Koľko treba cvičiť?

Možno vás poteší fakt, že vôbec netreba cvičiť veľa, aby ste viedli šťastnejší a spokojnejší život. Už len samotný krok začať cvičiť vám môže od základov zmeniť život. Ak ste doteraz nešportovali či dokonca nechodili takmer vôbec pešo, začať by ste mali od úplných základov. Namiesto mestskej hromadnej dopravy, vyberte sa po vlastných do práce či školy. Ak máte blízko obchod, nesadajte hneď do auta, ale použiť bicykel, ktorý vám zapadá doma prachom.

„Na vykonávanie cvičenia nie je toho potrebného veľa, aby sa pozitívne zmenilo vaše duševné zdravie,“ uviedol Ben Singh. Podľa prelomového výskumu je cvičenie až jeden a pol krát účinnejšie ako poradenstvo a špičkové lieky. Tieto zistenia podporuje tiež recenzia publikovaná v British Journal of Sports Medicine. Tá je doteraz najkomplexnejšia a zahŕňa 97 recenzií, 1039 skúšok a 128 119 účastníkov.

Každý ôsmy

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie žije každý ôsmy človek príznakmi depresie. Skúmanie nových štúdií ako celku je pre klinických lekárov účinným spôsobom, ako ľahko pochopiť súbor dôkazov, ktoré podporujú fyzickú aktivitu pri zvládaní porúch duševného zdravia.

Väčšia intenzita cvičenie pomáha lepšie zvládať výbuchy hnevu či smútku. Pri cvičení by ste mali postupovať pomaly a začať od malých krokov. Nemôžete hneď očakávať, že sa zbavíte depresie, keď si pôjdete párkrát zacvičiť. Potrebné je nastaviť sa na pravidelné cvičenie, ktoré bude vaše telo po čase vyžadovať. Po cvičení príde uvoľnenie a pocit zadosťučinenia, na ktorý si vaše telo aj myseľ zvykne, budete na seba hrdí a tento pocit budete chcieť opäť zažívať, ak už raz pochopíte, že vám môže pomôcť.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek